Już niedługo setki tysięcy Polaków dostaną ten list. Nie można go bagatelizować
Zgodnie z decyzją jeszcze poprzedniego rządu i Ministerstwa Obrony Narodowej pod kierownictwem ówczesnego szefa resortu Mariusza Błaszczaka, już niebawem niemal 230 tys. osób otrzyma ważny list, którego nie można zbagatelizować. Wyjaśniamy szczegóły.
Już niebawem to pismo dostanie tysiące Polaków
Zgodnie z decyzją resortu obrony, 230 tys. osób otrzyma już niebawem wezwanie na kwalifikację wojskową. Jak wynika z rozporządzenia ministra obrony narodowej z 10 listopada 2023 roku, termin ogłoszenia tegorocznej kwalifikacji został wyznaczony na 12 stycznia, a sama kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2024.
Warto wiedzieć, że wezwanie na komisję i stosowny dokument otrzymają nie tylko młodzi mężczyźni, ale również kobiety, a także osoby w wieku 60 lat. W sumie kwalifikacja wojskowa w 2024 roku obejmie około 230 tys. osób. Kto ma obowiązek stawienia się na komisji i co grozi za jego niedopełnienie?
Trudno uwierzyć, co zrobili pod domem Donalda Tuska. Policja musiała interweniowaćCo w przypadku niestawienia się na komisji wojskowej?
- Osoby wyznaczone do stawienia się do kwalifikacji wojskowej są wzywane przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Wezwania powinny być doręczone co najmniej na siedem dni przed wyznaczonym terminem komisji - czytamy w rozporządzeniu MON.
Każdy, kto z ważnych przyczyn nie będzie mógł stawić się na kwalifikacji, powinien poinformować o tym wójta, burmistrza lub prezydenta swojego miasta. Należy to zgłosić najpóźniej w dniu, w którym wezwany został zobowiązany do pojawienia się na komisji. W przypadku niestawienia się na kwalifikacji wojskowej możliwe jest nawet doprowadzenie przed komisję przez policję. Za niestawiennictwo grozić może również grzywna.
ZOBACZ: Huk, wybuchy i strzały pod Poznaniem. Wydano specjalny komunikat
Kwalifikacja wojskowa. Kogo dotyczy w 2024 roku?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Obrony Narodowej, obowiązek stawienia się przed komisją wojskową w 2024 roku dotyczy:
- mężczyzn urodzonych w 2005 roku,
- mężczyzn urodzonych w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- osób, które w latach 2022-2023 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej,
- kobiet urodzonych w latach 1997-2005, które posiadają kwalifikacje przydatne w wojsku lub kończą naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji - np. studia na kierunkach lekarskim, położniczym, pielęgniarskim, farmaceutycznym czy ratownictwa medycznego lub naukę w zawodach: technik farmaceutyczny, technik weterynarii,
- osób, które ukończyły 18. rok życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej,
- osób o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat - jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.