Goniec.pl
Jakub Kaminski/East News

East News

Kwalifikacja wojskowa 2022. Jak wygląda? Od kiedy i dla kogo?

4 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Kwalifikacja wojska to obowiązek obejmujący każdego polskiego mężczyznę. Ma on szczególnie istotne znacznie w dzisiejszych czasach, kiedy tuż za naszymi granicami pojawił się realny konflikt zbrojny. Już niedługo rozpocznie się nadawanie kategorii kolejnemu rocznikowi. Jak się okazuje, nie wszyscy młodzi mężczyźni z entuzjazmem rozpatrują takową czynność, a część z nich chce zignorować wezwanie na kwalifikację. Okazuje się, że lepiej tego nie robić.

W poniedziałek 4 kwietnia rozpoczyna się w Polsce powszechna kwalifikacja wojskowa. Obowiązek stawienia się w wyznaczonej komisji obejmuje wszystkich mężczyzn urodzonych w 2003 roku, a także mężczyzn urodzonych w latach 1998–2002, którzy jeszcze nie posiadają kategorii określających ich zdolności do czynnej służby wojskowej.

AFP/EAST NEWS

Pilny apel byłej prokurator ONZ. Wezwała do aresztowania Putina za zbrodnie wojenne

CZYTAJ DALEJ

Niestety, ale tegoroczna kwalifikacja wywołuje wiele negatywnych emocji. Taki stan rzeczy jest spowodowany krwawą wojną, która ma miejsce na terytorium Ukrainy. Wiele osób obawia się, że podobna sytuacja będzie miała miejsce i w naszym kraju, dlatego ze zniechęceniem podchodzi do tego niezwykle ważnego obowiązku.

Warto zaznaczyć, że tym roku kwalifikacją objętych jest około 300 tysięcy Polaków.

Kiedy kwalifikacja wojskowa 2022?

Wiele osób zastanawia się, kiedy rozpocznie się proces kwalifikacji wojskowej. Obywa się ona w tym samym terminie na terenie całego kraju i trwa przez okres trzech miesięcy, od poniedziałku 4 kwietnia do 8 lipca bieżącego roku.

W tym okresie w poszczególnych Wojskowych Komendach Uzupełnień stawiać się będą potencjalni kandydaci do służby w Wojsku Polskim. Każda z osób otrzyma jedną z czterech możliwych kategorii. 

Jaki rocznik do wojska w 2022?

Obowiązek stawienia się w wyznaczonej komisji dotyczy wszystkich mężczyzn, którzy w bieżącym roku ukończą 19 lat, a także mężczyzn urodzonych w latach 1998–2002, którzy jeszcze nie posiadają kategorii określających ich zdolności do czynnej służby wojskowej.

Co więcej, przed powiatowymi komisjami lekarskimi mają się stawić również te osoby, które urodziły się w latach 2001-2002, ale zostali uznani ze względu na stan zdrowia za czasowo niezdolnych do odbycia czynnej służby wojskowej.

Stawienie się przed komisją lekarską jest obowiązkowe. Za niestawienie się bez ważnego usprawiedliwienia grożą bardzo surowe konsekwencje.

Głównym założeniem kwalifikacja wojskowej jest określenie zdolności danej osoby do czynnej służby wojskowej, a także odpowiednie przygotowanie rekrutacji do ochotniczych form służby wojskowej.

Kto do wojska w 2022 roku?

Co ciekawe, kwalifikacji wojskowej wzywane będą również kobiety urodzone w okresie od 1998-2003, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, a także które w roku szkolnym bądź akademickim 2021/2022, kończą naukę w szkołach lub na uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.

JIM WATSON/AFP/East News

Niemcy zmieniają politykę ws Rosji. Wszystko tuż po odkryciu masowych grobów w Buczy

CZYTAJ DALEJ

Wiele osób zastawia się jakie dokumenty są obowiązkowe podczas kwalifikacji wojskowej. Podstawowym obowiązkiem jest przede wszystkim okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu pozwalający na ustalenie tożsamości. Dodatkowo kandydat jest zobligowany do przedstawienia fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, a w przypadku kłopotów zdrowotnych także dokumenty dotyczące stanu zdrowia. Kandydat jest zobowiązany do przedstawienia dokumentu stwierdzającego poziom wykształcenia lub pobierania nauki (np. aktualnej legitymacji szkolnej).

Czy komisja wojskowa jest obowiązkowa w 2022 roku?

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź - tak. Niestawienie się na kwalifikacji wojskowej bez usprawiedliwienia, pociąga za sobą nieprzyjemne konsekwencje prawne. 

W stosunku do osób, które nie stawią się w określonym terminie, bez uzasadnionej przyczyny będzie zarządzane przymusowe doprowadzenie przez Policję, ale może być również nałożona kara grzywny, bądź też ograniczenia wolności.

Za zignorowanie wezwania - zgodnie z art. 32. Dziennika Ustaw - grozi grzywna lub przymusowe doprowadzenie przez policję na miejsce, w którym odbywa się kwalifikacja. Nawet w przypadku choroby warto więc zadbać o zwolnienie lekarskie.

W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia, albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - zapisano w Dzienniku Ustaw.

Warto wspomnieć, że obowiązkowa kwalifikacja wojskowa jest przeprowadzana od 2009 roku. To właśnie wtedy zawieszono zasadniczą służbę wojskową.

Głównym celem przeprowadzonych kwalifikacji jest zebranie informacji i określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi, a także wszystkich osób zgłaszających się w trybie ochotniczym.

Tak żyje zaskoczona sankcjami Liza Pieskowa, córka Dmitrija Pieskowa, czyli rzecznika Kremla, który od ponad 20 lat współpracuje z Władimirem Putinem

Córka rzecznika Kremla przekroczyła wszelkie granice. Zdjęcia rozwiewają wątpliwości

Córka rzecznika Kremla poskarżyła się na objęcie jej sankcjami. Jest zła, gdyż "kocha podróżować". Oto jak wygląda życie córki oligarchy i jednego z najbliższych współpracowników Władimira Putina. Wystawne bale, kariera w Parlamencie Europejskim, drogie restauracje i luksusowe wycieczki. Współczesna księżniczka? Fot. AFP PHOTO / POOL / MAXIM SHEMETOV; Instagram.com/lisa_peskova

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kwalifikacja wojskowa 2022. Za zignorowanie wezwania grozi kara

Źródło: Goniec.pl


Piotr DutkaAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pdutka1997@gmail.com

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >