Goniec.pl
ii-51

goniec.pl

Jeździli karetką 36 godzin bez przerwy. Kontrola PIP ujawniła wiele nieprawidłowości

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Przybyłowski

Pandemia koronawirusa uderzyła w naszym kraju bardzo mocno w pracowników służby zdrowia. Medycy spędzają w pracy nawet po kilkadziesiąt godzin bez przerwy i są po prostu przemęczeni. Załoga karetki, która niemalże nie wychodziła z pracy popr

PIP rozpoczął kontrolę w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" w sierpniu zeszłego roku, a czynności zakończyły się w marcu 2021 roku. Kontrolerzy wzięli pod lupę sytuację pracowników w stacjach znajdujących się w Warszawie na Ursynowie i na Woli.

Co ujawniła kontrola? Przede wszystkim liczne naruszenia wynikające z nieprzestrzegania praw pracowników. Ekipy pogotowia w wielu przypadkach nie mogły skorzystać m.in. z przysługującego im prawa do odpoczynku. Co więcej, wykazano również poważne nieprawidłowości w naliczaniu godzin nadliczbowych i przysługujących za nie nadgodzinach.

Na przestrzeni ponad sześciu miesięcy ratownicy nie otrzymali żadnych z przysługujących im dodatków covidowych. W raporcie można znaleźć również informacje o tym, że pracownicy pogotowia pełnili dyżury nieprzerwanie przez nawet 36 godzin.

Raport z kontroli dotarł do m.in. NFZ, sanepidu i Ministerstwa Zdrowia. Rzecznik stacji pogotowia, w której PIP przeprowadzał swoje działania zaznaczył, że kwestie poruszone przez urząd miały już zostać rozwiązane.

[EMBED-243]

- Większość spraw, o których w nim mowa, została już załatwiona na korzyść pracowników. Pogotowie złożyło już odwołanie od wyników tej kontroli - zanzaczył w oświadczeniu.

Tak rażące naruszenia w prawie pracy wymagały również zgłoszenia do prokuratury. Takowe powstało, jednak organ nie zdecydował się na wszczęcie żadnego postępowania.

Ratownicy medyczni wskazują, że wielkim problemem dla medyków są obecnie niejasne przepisy, z którymi muszą mieć do czynienia. Stan pandemii jest sytuacją anormalną, która nie jest odpowiednio doprecyzowana w przepisach.

Dlatego też trudno jest im się ubiegać o swoje prawa. Wynika to również z faktu, że w wielu przypadkach spotyka ich niestety napiętnowanie społeczne, kiedy tylko domagają się przestrzegania swoich podstawowych praw.

[EMBED-578]

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Tagi:

Patryk PrzybyłowskiAutor

Główny wydawca portalu Goniec.pl. Od trzech lat współpracuję z Grupą Mediową Iberion, a wcześniej byłem związany z Radiem Sfera. Prywatnie pasjonuję się muzyką i angielską piłką nożną.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patryk.przybylowski@goniec.pl

Podobne artykuły

zost

Wiadomości

Nie żyje Zbigniew "Vika" Wróblewski, założyciel kultowego zespołu Vader

Czytaj więcej >

Wiadomości

24-letnia Natalia wyszła na spacer i ślad po niej zaginął. Rodzina prosi o pomoc

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jastrzębie-Zdrój: Seria wandalizmów na cmentarzu komunalnym. Policja apeluje do mieszkańców

Czytaj więcej >
Andrzej Duda
Grzegorz Jakubowski/prezydent.pl

Wiadomości

Andrzej Duda: W najbliższym czasie powstanie nowy rodzaj wojsk

Czytaj więcej >

Wiadomości

Niemcy. Gigantyczny karambol na autostradzie. Zderzenie 24 samochodów, jest wielu rannych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kujawsko-Pomorskie: Próba uprowadzenia ucznia ze szkoły pod Grudziądzem

Czytaj więcej >