Goniec.pl
Do końca marca konkretna grupa Polaków otrzyma dodatkowe pieniądze, mowa o 3 tys. złotych

materiały własne Iberion

Jednorazowe świadczenie dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Pieniądze wypłacą do końca marca

3 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 11 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Prawie 10 mln złotych trafiło już do niektórych Polaków. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że działacze opozycji antykomunistycznej dostaną spore pieniądze. Zdecydowano się na spore ułatwienie i nikt z uprawnionych osób nie musi składać specjalnego wniosku.

Resort kierowany przez minister Marlenę Maląg poinformował, że tylko do 3 stycznia wydano już "wydano już dokładnie 13 634 decyzji" przyznające nowe, jednorazowe świadczenie.

Jacek Kurski

Jacek Kurski poniżony? Jason Derulo usunął wpis o swoim udziale w "Sylwestrze Marzeń"

CZYTAJ DALEJ

Kto dostanie pieniądze od rządu? Na zastrzyk gotówki liczyć może tylko konkretna grupa osób i są to działacze opozycji antykomunistycznej. Dodatkowo przepisy wskazują, że również osoby represjonowane z powodów politycznych otrzymają pieniądze. Tym razem wypłatą świadczenia nie zajmie się ZUS, który od nowego roku prowadzi programy 500 plus i 300 plus.

Państwo wypłaca dodatkowe pieniądze, już niemal 10 mln zł

Jednorazowa wypłata 3 tys. złotych, tyle trafi na konto wskazanych przez nowe przepisy osób. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, że liczba, wydanych decyzji jest już spora.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego po tylu latach polski rząd wypłaca pieniądze byłym działaczom? To efekt przepisów, które zaczęły obowiązywać pod koniec 2021 roku.

- W związku z realizacją ustawy z dnia 19 grudnia 2021 r. o świadczeniu pieniężnym dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych - przekazał w pierwszy poniedziałek roku resort rodziny i polityki społecznej.

Od 1 stycznia nie tylko w ramach Polskiego Ładu, a wraz z nim między innymi Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego do Polaków trafią dodatkowe pieniądze.

W przypadku jednorazowej wypłaty dla osób represjonowanych ważny jest termin wydania decyzji o przyznaniu takiego statusu. Co ważne, z pytaniami nie należy zwracać się do ZUS-u.

Dostałeś decyzję do końca roku? Dostaniesz pieniądze

Na przelew z budżetu państwa liczyć mogą tylko osoby, które do 31 grudnia 2021 roku otrzymały status osoby represjonowanej lub działacza/działaczki opozycji antykomunistycznej. Tylko tym osobom przysługują dodatkowe pieniądze.

Świadczeniem zajmuje się Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. To zarówno on wydaje decyzję, jak i przelewa należne pieniądze.

Wszystkie osoby, które mają prawo do jednorazowego świadczenia, otrzymają je do końca marca. MRiPS poinformowało, że wypłata pieniędzy powinna zostać zakończona do 31 marca 2022 r.

Nie trzeba składać żadnego wniosku

W odróżnieniu od programów takich jak RKO, 500 plus, czy dodatku osłonowego, uprawnieni nie muszą przejmować się dostarczeniem do urzędu odpowiednich dokumentów. Nie jest konieczne również samodzielne występowanie o przyznanie należnych pieniędzy.

- Świadczenie wypłacane jest z urzędu. Oznacza to, że nie ma konieczności składania żadnego wniosku - wyjaśnił resort minister Marleny Maląg.

Dodatkowo pieniądze należne w ramach tego świadczenia nie mogą zostać m.in. zajęte przez komornika. - Przyznawane wypłaty są wolne od egzekucji i zwolnione od podatku dochodowego płaconego przez osoby fizyczne - dodało MRiPS.

Uwaga, emeryci, lepiej sprawdzić portfele. Będą ważne zmiany

Slajd 1 z 7

Nadchodzi rekordowa waloryzacja emerytury

Waloryzacja emerytury będzie rekordowa

Seniorzy mają powody do zadowolenia z racji prognoz na temat nadchodzącej waloryzacji emerytury. Eksperci szacują, że zatrzyma się ona na poziomie 6,15 proc. Co to oznacza? Emeryci mogą spodziewać się sporego zastrzyku gotówki. Kliknij "dalej", aby dowiedzieć się, ile zyskasz na waloryzacji. fot.materiały własne Iberion

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Polski Ład i pieniądze: pierwsze nowe emerytury ZUS wypłaci seniorom już w tym tygodniu

Pieniądze

Polski Ład wchodzi w życie 1 stycznia, ale nowe emerytury ZUS zacznie wypłacać już od czwartku

Czytaj więcej >
materiały własne Iberion

Pieniądze

Od 1 stycznia ZUS będzie obsługiwał 500 plus i RKO

Czytaj więcej >
pieniądze spora ilość

Pieniądze

Banki masowo informują klientów o zmianach stóp procentowych

Czytaj więcej >
W grudniu ZUS wypłaci pieniądze emerytom szybciej

Pieniądze

W grudniu ZUS wypłaci emerytury szybciej niż zwykle

Czytaj więcej >

Pieniądze

Ranking kredytów gotówkowych online – jak wybrać najlepszą ofertę?

Czytaj więcej >
Od stycznia zmiany w 500 plus: pieniądze wypłacać będzie ZUS, tam trafią również wnioski o przyznanie świadczenia

Pieniądze

ZUS wydał komunikat na temat zmian w 500 plus. Rodzice nie złożą już wniosków tradycyjnie

Czytaj więcej >