Goniec.pl
Jajka

Pixabay.com Peggychoucair

Jajka firmy Invest Michel wycofane ze sklepów. GIS ostrzega przed salmonellą

8 Lipca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W czwartek 8 lipca Główny Inspektorat Sanitarny wydał decyzję w sprawie jajek firmy Invest Michel, które są już wycofywane ze sklepowych półek. Podczas badań na powierzchni skorupek stwierdzono obecność pałeczek Salmonella Enteritidis. Komunikat dotyczy produktów opisanych jako „Świeże jaja, klasa A, kategoria wagowa L-Duże, 10 szt”.

Jak tylko zapadła decyzja Głównego Inspektoratu Sanitarnego w sprawie jaj firmy Invest Michel, zakład niezwłocznie zaczął wycofywać ze sklepów swoje produkty, które mogą stanowić zagrożenie dla konsumentów. Po przeprowadzonej kontroli w przedsiębiorstwie nie wykazano nieprawidłowości w procesie pakowania.

Sejm

Awantura w Sejmie. Posłanka zasłoniła Jarosława Kaczyńskiego własnym ciałem

CZYTAJ DALEJ

Trwa proces wycofania ze sklepowych półek i magazynów partii jajek, którą należy spożyć przed 20 lipca 2021 roku. Na skorupkach produktów znajduje się kod 3PL 30221328. Główny Inspektorat Sanitarny przypomniał, że spożycie ich bez właściwej obróbki termicznej oraz ewentualne przeniesienia bakterii na inne powierzchnie wiąże się z ryzykiem zakażenia i wystąpienia salmonellozy.

Invest Michel wycofuje jaja ze sklepów po kontroli GIS

O wynikach badań, po których Invest Michel zaczął wycofywać produkty ze sklepów, firma została poinformowana przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mińsku Mazowieckim. Nie tylko wyłączono partię z obrotu, ale przekazano też komunikat fermie, z którego pochodziły jaja.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Po tym podjęto też decyzje o przeprowadzeniu kontroli w zakładzie, której podjął się zespół HACCAP (ang. Hazard Analysis and Critical Control Points). W trakcie prowadzonych czynności jednak nie wykazano nieprawidłowości dotyczących zapisów produkcyjnych, rejestrów mycia oraz dezynfekcji zakładu.

Obecności pałeczek Salmonella Enteritidis nie stwierdzono także podczas sprawdzania powierzchni maszyn produkcyjnych oraz pomieszczeń magazynowych. Organ kontroli zweryfikował również dokumentację zakładową, która dotyczyła wycofanej partii jaj. Nadal trwa postępowanie, które ma wyjaśnić pochodzenie bakterii.

W toku postępowania potwierdzono również, że firma Invest Michel rozpoczęła już wdrażanie niezbędnych środków ostrożności, które wiążą się między innymi z wycofywaniem objętej decyzją GIS partii z obiegu.

Komunikat do konsumentów, którzy mogli nabyć partię w sklepie

Niewykluczone, że część konsumentów mogło już kupić określoną partię jaj w sklepie. Główny Inspektorat Sanitarny zaapelował, by nie spożywać produktów wymienionych w komunikacie. Szczególnie niebezpieczne może być zjedzenie jajek w stanie surowym.

Zagrożenie wynika także z możliwości przeniesienia pałeczek Salmonella Enteritidis ze skorupek zanieczyszczonych jaj na inne powierzchnie w kuchni. To zwiększa ryzyko kontaktu z bakteriami i wystąpieniem salmonellozy.

Każdy, kto posiada produkty z kwestionowanej partii produkcyjnej, może skontaktować się z Zakładem pakowania (tel. 606 990 211). Po zwróceniu jajek wraz z opakowaniem do sklepu klienci mogą liczyć na zwrot pieniędzy lub wymianę na pełnowartościowy produkt.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje Władysław Lisewski

  • Joanna Racewicz zabrała głos ws. tragicznego wypadku pod Stalową Wolą

  • IMGW: Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Biznes Wprost

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >