Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Inflacja w styczniu 2024. GUS podał nowe dane. Odczyt niższy, niż zakładano
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 15.02.2024 12:36

Inflacja w styczniu 2024. GUS podał nowe dane. Odczyt niższy, niż zakładano

wózek sklep półki
Tumisu / Pixabay.com

Główny Urząd Statystycznych udostępnił dane o aktualnym poziomie inflacji. W styczniu wyniosła ona 3,9 proc. rok do roku. Jest to najniższy odczyt od marca 2021 roku. Wynik przerósł oczekiwania ekonomistów, którzy przewidywali 4,1 proc. W poprzednim miesiącu zanotowano 6,2 proc. wskaźnik inflacji. 

Prezes NBP o inflacji. W ciągu trzech miesięcy spadek wskaźnika do celu inflacyjnego

Adam Glapiński przekonywał o ok. 4 proc. wskaźniku inflacji w poprzednim tygodniu. Prezes Narodowego Banku Polskiego prognozował, że w ciągu trzech miesięcy nastąpi spadek do celu inflacyjnego.

Wszystko wskazuje, że w ciągu trzech miesięcy bieżącego roku inflacja wróci do inflacyjnego celu NBP, który przypomnę wynosi 2,5 procent +/- 1 punkt procentowy. Może się nawet zdarzyć, że w marcu będziemy bardzo blisko 2,5 procent, prawie na pewno poniżej 3 procent – mówił Glapiński.

ZOBACZ TAKŻE: Kierowcy zaniepokojeni, ceny paliw wystrzeliły. Analitycy zabrali głos

Zmarł podczas rezonansu. Żona domaga się sprawiedliwości

Najnowsze dane GUS. Inflacja w styczniu wyniosła 3,9 proc.

W czwartek Główny Urząd Statystyczny udostępnił wstępne dane względem inflacji w ubiegłym miesiącu w Polsce. W porównaniu z ubiegłym rokiem wyniosła ona 3,9 proc., podczas gdy w grudniu odnotowano 6,2 proc. Odczyt ten stanowi najniższy wynik od niemal trzech lat, ponieważ w marcu 2021 r. zanotowano 3,2 proc., po czym nastąpił wzrost inflacji. Rok temu wyniosła ona rekordowe 18,4 proc.

W styczniu 2024 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do stycznia 2023 r. o 3,9% (wskaźnik cen 103,9), a w stosunku do grudnia 2023 r. wzrosły o 0,4% (wskaźnik cen 100,4) – przekazało GUS w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Inflacja w Polsce. Odczyt lepszy, niż zakładano

Według prognoz ekonomistów wskaźnik inflacji miał się obniżyć, jednak do 4,1 proc. GUS zauważa, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych w styczniu były o 4,0 proc. większe niż rok temu, a napojów alkoholowych i tytoniowych o 8,8 proc. Ceny mieszkania zwiększyły się z kolei o 2,3 proc., natomiast koszt nośników energii spadł o 2,1 proc., a transportu o 4,4 proc.

 

Źródło: Wprost.pl

Tagi: Inflacja GUS