Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Inflacja w Polsce. Mamy najnowsze dane
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 15.04.2024 16:01

Inflacja w Polsce. Mamy najnowsze dane

Pieniądze
fot. Gosia K, Pexels

Inflacja konsumencka w Polsce wyniosła w marcu 2,0 proc. rok do roku. To poziom przewidywany przez ekspertów, ale jednocześnie nieco wyższy od wstępnych odczytów. Pierwotne szacunki zakładały, że w marcu inflacja CPI wyniesie 1,9 proc. w szacunku rocznym.

Ostateczne dane za marzec

Główny Urząd Statystyczny przedstawił w poniedziałek finalny odczyt inflacji za marzec. Inflacja konsumencka spadła do 2,0 proc. rok do roku. W lutym wynosiła 2,8 proc., a w styczniu 3,9 proc. 

 

Nie będzie wrześniowej waloryzacji dla emerytów? Wystarczy jeden czynnik

Największe wzrosty cen

Jak podaje GUS, największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 3,3 proc.), restauracji i hoteli (o 0,7 proc.) oraz łączności (o 0,9 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,12 pkt. proc. i po 0,04 pkt. proc.

Niższe ceny

Najwyższy wypływ na wskaźnik CPI miały spadki cen w dziecinie rekreacji i kultury – o 0,7 proc. oraz żywności – o 0,2 proc. Obniżyły one ten wskaźnik odpowiednio o 0,05 pkt proc. i 0,04 pkt proc. 

Na takim poziomie jak obecnie, inflacja była ostatnio pięć lat temu. Najwyższy poziom od 25 lat osiągnęła w lutym 2023 roku – wynosiła wówczas 18,4 proc.