Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Historia i Teraźniejszość na maturze z WOS-u? Nauczyciele nie kryją zdumienia
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 14.06.2022 18:16

Historia i Teraźniejszość na maturze z WOS-u? Nauczyciele nie kryją zdumienia

Czarnek
Piotr Molecki/East News

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość jeszcze na dobre nie zagościł w planach lekcji, a już wywołuje liczne kontrowersje. Poza szeroko krytykowaną podstawą programową, wątpliwości budzą też doniesienia dziennikarzy portalu TVN24, którzy twierdzą, że wiedza z HiT-u ma być sprawdzana na maturze z wiedzy o społeczeństwie. Pytani o komentarz nauczyciele nie kryją zdumienia .

Zagadnienia omawiane na historii i teraźniejszości mają pojawić się na maturze rozszerzonej z WOS-u już od 2026 roku. Tvn24.pl zauważa, że byłoby to bezprecedensowe rozwiązanie, gdyż w żadnym innym przypadku egzamin maturalny nie obejmuje materiału z dwóch przedmiotów, które dodatkowo mogą być nauczane przez różnych nauczycieli.

- W przypadku egzaminu maturalnego z przedmiotu wiedza o społeczeństwie wskazano, że egzamin maturalny z tego przedmiotu obejmuje określony w podstawie programowej kształcenia ogólnego zakres podstawowy dla przedmiotu historia i teraźniejszość oraz zakres rozszerzony dla przedmiotu wiedza o społeczeństwie - napisano.

HiT na maturze z WOS-u. Nauczyciele są sceptyczni

Pomysł został skomentowany przez nauczycieli, którzy nie spodziewali się, że MEiN wpadnie na tak rewolucyjny pomysł.

Do tej pory myśleliśmy, że to będzie taki "michałek", którym nie trzeba się specjalnie przejmować, więc nie trzeba się martwić jego ideologizacją, a teraz robi się z tych lekcji poważna sprawa - powiedział jeden z nich.

Nauczycielka historii z Poznania Agnieszka Jankowiak-Maik (popularna w sieci Babka od Histy) twierdzi, że zaproponowane rozwiązanie skutecznie zniechęci uczniów do wyboru WOS-u jako przedmiotu maturalnego, który już teraz nie cieszy się popularnością.

Średnie wyniki co roku są bardzo niskie, średnia krajowa z tego egzaminu to dwadzieścia kilka procent. A jeśli mamy do tego jeszcze dołożyć taki ogrom materiału z najnowszej historii Polski i świata, jaki omawiany będzie na historii i teraźniejszości, to ten wybór przestanie być całkowicie atrakcyjny. Minister Czarnek w naturalny sposób wykosi maturzystów i ten przedmiot - komentuje.

Z kolei dr Sławomir Drelich z I LO w Inowrocławiu jest pewien, że na początku odpadną wszyscy ci, którzy nie przepadają za uczeniem się historii, a następnie osoby załamane perspektywą dwóch lat HiT-u i przerażeni ogromem materiału.

- Ale myślę sobie, że może o to chodzi? Może celem jest całkowite usunięcie WOS-u ze szkoły i zalegalizowanie stanu analfabetyzmu obywatelskiego? Chciałbym, aby nie były to pytania retoryczne - zastanawia się.

Czarnek broni nowego przedmiotu

Dziś Ministerstwo Edukacji i Nauki zorganizowało konferencję dla nauczycieli dotyczącą HiT-u, który wchodzi do szkół wraz z początkiem nowego roku szkolnego.

Przemysław Czarnek przekonywał, że przedmiot jest potrzebny, gdyż Polacy, którzy znają najnowsze dzieje i wydarzenia są w zdecydowanej mniejszości, a całe pokolenia "podatne są na manipulację".

Minister bronił też budzącego liczne wątpliwości podręcznika do HiT-u autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

- Tylko dlatego, że profesor napisał podręcznik do HiT-u jest hejtowany przez, niekiedy, jego przyjaciół. Za prawdę zawsze płaci się wielką cenę i dziś za prawdę trzeba płacić, ale my jesteśmy tu po to, żeby stać przy prawdzie i przy panu profesorze - zapewniał.

W udostępnionych pierwszych stronach książki można wyczytać m.in. że wśród najpopularniejszych ideologi znajdują się obecnie feminizm i gender, w UE „różne są religie, co usiłuje się już niwelować poprzez lansowanie ateizmu”, a przy okazji wyliczania polskich strat z II wojny światowej przeciwko rekompensatom protestują „polskojęzyczne media znajdujące się w rękach niemieckich właścicieli”.

Nowy przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi w liceum, technikum i w szkole branżowej pierwszego stopnia wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym (wciąż będzie można wybrać WOS na poziomie rozszerzonym). Historii i teraźniejszości mają uczyć nauczyciele, którzy uczą historii albo WOS-u.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: TVN24, Radio ZET