Goniec.pl
[II-51]

Facebook Auto Moto Garaż

Gwałtowne burze nad Polską. Ogromne zniszczenia w wielu miastach

13 Lipca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

To kolejny dzień, gdy nad Polską przeszły gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu. W poniedziałek 12 lipca strażacy z województwa mazowieckiego interweniowali już ponad 400 razy. Na Pomorzu natomiast konieczne okazało się przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej na terenie obozu harcerskiego. W całym kraju dochodziło do podtopień.

Synoptycy, którzy zapowiedzieli na poniedziałek kolejne burze, mieli rację. Przez cały dzień straż pożarna w różnych regionach Polski znów walczy ze skutkami wyładowań atmosferycznych oraz intensywnych opadów. Do godziny 20:00 w województwie mazowieckim strażacy interweniowali 419 razy.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

Plaga latających kleszczy w całym kraju. Trudno się przed nimi uchronić

CZYTAJ DALEJ

W związku z burzami i ulewami straż pożarna z Mazowsza najwięcej zgłoszeń przyjęła z Płocka. Służby interweniowały przede wszystkim w sprawie złamanych konarów drzew, które zostały powalone na drogi i uszkodziły samochody. Na terenie powiatu pracowało 120 strażaków.

Opłakane skutki burz

Burza przeszła też nad Warszawą. Ze stolicy napłynęło 80 zgłoszeń. Większość z nich dotyczyło dzielnicy Ursynów. Strażacy zaznaczyli, że zawiadomienia przychodzą cały czas i związane są z połamanymi drzewami, zalanymi piwnicami oraz garażami. W niektórych miejscach doszło do podtopienia ulic.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Intensywne opady doprowadziły do zalania między innymi zjazdu z Dolny Służewieckiej na al. Komisji Edukacji Narodowej. Na Krakowskim Przedmieściu silne porywy wiatru przewracały stoliki oraz parasole w ogródkach restauracji.

Zgłoszenia wpływały do straży pożarnej także z powiatów piaseczyńskiego (49) oraz otwockiego (23). Strażacy potwierdzili, że 13 budynków uległo uszkodzeniu w wyniku trudnych warunków pogodowych.

Burze przeszły nad Pomorzem

Ze skutkami burz musieli zmierzyć się też zarówno mieszkańcy, jak i służby Pomorza. Nawałnica zaskoczyła osoby, które spędzały czas na obozie harcerskim w miejscowości Czernica. Silny wiatr doprowadził do przewrócenia kajaków, w których znajdowali się wolontariusze pomagający w organizacji obozu.

– Wolontariusze, wśród których był ratownik, o własnych siłach dotarli do brzegu jeszcze zanim strażacy dotarli na miejsce zdarzenia. Komendant obozowiska zarządził także ewakuację wszystkich obozowiczów do murowanego budynku znajdującego się na terenie obozowiska. To budynek nowy, mocny, który w tej chwili spełnia rolę stołówki, świetlicy – przekazał mł. bryg. Henryk Koźlewicz ze straży pożarnej w Chojnicach.

Strażacy z województwa kujawsko-pomorskiego interweniowali głównie w sprawie podtopień. Służby otrzymały blisko 300 zgłoszeń. Straż pożarna zajmowała się wypompowywaniem wody z zalanych piwnic, domów i podwórek. Interweniowano także w sprawie powalonych drzew.

W całym kraju strażacy wyjeżdżali na akcje prawie 2 tysiące razy. Najczęściej interweniowano na Mazowszu, Kujawach, Pomorzu i Mazurach.

O ryzyku pojawienia się gwałtownych burz oraz intensywnych opadów informowało 12 lipca Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej objął ostrzeżeniem pierwszego i drugiego stopnia Podkarpacie, Pomorze oraz Małopolskę.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Polka ma 10 dzieci, żadnego wykształcenia i nigdy nie pracowała. Dostaje 10 tys. zł miesięcznie

  • Chmura szelfowa nad Toruniem. Mieszkańcy zaniemówili

  • Nie żyje aktor Tadeusz Wojtych

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Wirtualna Polska

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Adam Glapiński znów atakuje Donalda Tuska. Padły poważne oskarżenia

Wiadomości

Adam Glapiński znów zaatakował Donalda Tuska. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP nie odpuszczają opozycji. Serwis pokazał materiał o "nieudacznikach"

Wiadomości

"Wiadomości" TVP nie odpuszczają opozycji. Serwis pokazał materiał o "nieudacznikach"

Czytaj więcej >
Skażenie Odry. Adam Niedzielski: "Nie ma informacji o wpływie na zdrowie ludzi"

Wiadomości

Skażenie Odry. Adam Niedzielski: "Nie ma informacji o wpływie na zdrowie ludzi"

Czytaj więcej >

Wiadomości

ZUS pilnie przestrzega seniorów przed oszustami. Stosują metodę "Na pracownika"

Czytaj więcej >
Lukas Plewnia/flickr/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Śląskie: Zwłoki kobiety w dywanie i samobójstwo mężczyzny. Prokuratura bada tajemniczą sprawę

Czytaj więcej >
straż pożarna

Wiadomości

Szczecin. Pilna ewakuacja pacjentów ze szpitala onkologicznego. Powodem rozszczelnienie instalacji gazowej

Czytaj więcej >