Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Fundusz Kościelny do likwidacji? Na horyzoncie spore zmiany. Kto sfinansuje emerytury księży?
Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska 05.02.2024 09:02

Fundusz Kościelny do likwidacji? Na horyzoncie spore zmiany. Kto sfinansuje emerytury księży?

Wnętrze kościoła
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Fundusz Kościelny, z którego są finansowane emerytury duchownych, ma przejść rewolucyjne zmiany. Rządzący zapowiadają, że zostanie on zlikwidowany i zastąpiony innym systemem wsparcia księży. 

Zmiany w Funduszu Kościelnym. Co proponują rządzący?

Zapowiadana przez rządzących likwidacja Funduszu Kościelnego rodzi wiele pytań i wątpliwości. Fundusz funkcjonuje od 70 lat i są z niego finansowane emerytury i renty księży. Jeśli fundusz zostanie zlikwidowany w obecnej formie, co ze świadczeniami duchownych? Kto i jak będzie je finansował? Na ten temat wypowiedziała się minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Pracujemy nad takim systemem, który przeniesie obowiązek odprowadzania składek przez osoby duchowne z państwa na poszczególne kościoły lub związki wyznaniowe - stwierdziła minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w wywiadzie dla TVN.
 

Ojciec Rydzyk w tarapatch. Jego fundacja wydała komunikat: "W prosty sposób możesz wesprzeć nasze działania"

Fundusz Kościelny do likwidacji. Co go może zastąpić?

O zmianach mówi się już od dawna. Politycy Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy propozycję likwidacji funduszu umieścili w swoich programach wyborczych. Nad modyfikacjami pracuje Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego.  Wyniki prac tego gremium mamy poznać do końca marca 2024 r. Wówczas mamy dowiedzieć, jak będzie wyglądało finansowanie składek na ubezpieczenie społeczne duchownych. Nowy system miałby zostać wdrożony już w 2025 roku.

Wśród propozycji zmian pojawiła się i taka, że to wierni mieliby dobrowolnie przekazywać środki na fundusz w ramach np. corocznego odpisu podatkowego - tak jak to się dzieje w przypadku odpisów na organizacje pożytku społecznego. Jest jednak prawdopodobne, że funduszu nie udałoby się utrzymać z dobrowolnych składek. Dodajmy też, że w projekcie budżetu państwa na 2024 r. Fundusz Kościelny ma wynieść aż 257 mln zł. Możliwe jest więc inne rozwiązanie, takie według którego to jednak duchowni będą zobowiązani do odprowadzania składek na swoje emerytury. Jak ostatecznie ten problem zostanie rozwiązany? Musimy poczekać na konkretne ustalenia międzyresortowego zespołu.
 

Fundusz Kościelny. Czym jest i jak dziś działa?

Przypomnijmy, że księża, którzy nie są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, sami opłacają 20 proc. składki do ZUS. Natomiast pozostałe 80 proc. pochodzi właśnie z Funduszu Kościelnego. W tym przypadku ZUS oblicza składkę w oparciu o kwotę minimalnego wynagrodzenia.  Ci księża otrzymują świadczenie emerytalne odpowiadającą emeryturze minimalnej w danym roku (obecnie jest to 1588,44 zł brutto). 

Jeśli księża byli zatrudnieni na umowę o pracę, na przykład jako katecheci w szkołach, to odprowadzali składki do ZUS. W tym przypadku dostaną świadczenie emerytalne również z tego tytułu. Te same zasady dotyczą zakonnic.  

 

źródło: Interia.pl, Onet.pl, TVN