Goniec.pl
emerytura polski ład

Iberion materiały własne

Fatalne informacje dla emerytów. Rząd przemilczał ważną rzecz, dostaną mniej pieniędzy

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Media ostrzegają, że seniorom, którym przysługuje najniższa emerytura, Nowy Polski Ład może zaszkodzić, a nie pomóc, jak przekonują politycy Prawa i Sprawiedliwości. Z biegiem lat mogą otrzymywać coraz niższe wpłaty. Niepokojące informacje dla seniorów, którzy i tak nie mogą liczyć na wysokie kwoty ze strony ZUS.

Podczas prezentacji programu Nowego Polskiego Ładu poruszono kwestię emerytur. Politycy partii rządzącej podkreślali, że ten plan ma ogromne znaczenie dla wielu Polaków – zwłaszcza tych, którzy nie są zbyt majętni. Według Mateusza Morawieckiego może on poprawić ich sytuację życiową.

W trakcie wystąpienia Mateusz Morawiecki oraz Jarosław Kaczyński, który wystąpił publicznie po raz pierwszy od dawna, oświadczyli, że w ramach Nowego Polskiego Ładu emerytury do 2500 złotych brutto mają zostać zwolnione z podatku dochodowego. To decyzja związana z wprowadzenia kwoty wolnej od podatku.

Co z emeryturami po wprowadzeniu Nowego Polskiego Ładu?

Na wprowadzeniu kwoty wolnej do podatku wysokości 30 tysięcy złotych mają zyskać także emeryci. W teorii nowy plan odbudowy gospodarki miałby sprawić, że seniorzy, którzy otrzymują najniższe świadczenia, będą mogli żyć na lepszym poziomie.

Media wskazują jednak, że może być to jedynie pozorna poprawa, a w rzeczywistości sytuacja seniorów może nawet ulec pogorszeniu. Z informacji przekazanych wynika, że jeśli Nowy Polski Ład zostanie wprowadzony w życie w 2022 roku, to emeryci, którzy dostają najniższe świadczenia, otrzymają mniej środków niż w 2021 roku.

[EMBED-243]

Warto przypomnieć, że przez najbliższe lata wypłacana będzie 13 emerytura. W budżecie państwa brakuje jednak środków na przyznawanie 14. emerytury. To oznacza, że świadczenie, które przyznano w 2021, będzie jednorazowe. Na kontynuację nie ma co liczyć.

Po wprowadzeniu Nowego Polskiego Ładu emerytury mogą być niższe

Rząd starannie unikał ważnego tematu, czyli podwyższenia składki zdrowotnej oraz zniesieniu możliwości odpisania części z niej od podatku PIT, co może wypłynąć na wysokość emerytury. Założenia Nowego Polskiego Ładu są takie, że nawet najniższe świadczenia mogą zostać uszczuplone.

Nowa składka zdrowotna ma wynieść 9 procent od dochodów. Taki sam los spotka nie tylko emerytów, ale również osoby pracujące i pobierające wypłaty. Obecnie seniorzy, którym przysługuje 1500 złotych brutto z ZUS, w rzeczywistości dostają 1287,01 złotych.

Ta grupa Polaków wraz z 13. oraz 14. emeryturą otrzymuje łącznie 18 018,14 złotych. Po wprowadzeniu Nowego Polskiego Ładu natomiast (i obcięciu składki zdrowotnej) kwota ta wyniesie 17 745 złotych.

Wiele wskazuje na to, że najbardziej ucierpi grupa osób, które dostają najniższą emeryturę, choć z założenia to właśnie one miały skorzystać najbardziej z Nowego Polskiego Ładu.

  • Córka Katarzyny Dowbor to zjawiskowa piękność. Niewielu wie, kto jest jej ojcem

  • Wielka awaria systemu do wystawiania e-recept w całej Polsce

  • Czajka zbierał pieniądze na pogrzeb mamy. Powiedział, na co je wydał

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Premier: kwota wolna od podatku niska

Pieniądze

Kwota wolna od podatku mniejsza niż zapowiadano. Rząd zmienił zdanie

Czytaj więcej >
ZUS: protest

Pieniądze

77-letni muzyk protestował pod siedzibą ZUS. Odmówili mu wypłaty emerytury

Czytaj więcej >
Pieniądze

Pieniądze

Świąteczna przerwa w bankach. Nie wszyscy dostaną pieniądze na czas

Czytaj więcej >
Podatek za psa

Pieniądze

Obowiązkowy podatek od psa należy zapłacić do końca kwietnia

Czytaj więcej >
Ile dać pieniędzy na pierwszą komunię?

Pieniądze

Wiemy, ile Polacy wkładają do koperty na komunię. Ogromne kwoty

Czytaj więcej >
Stare polskie banknoty

Pieniądze

Masz stare polskie banknoty? Wiele z nich są warte duże pieniądze, warto sprawdzić szuflady

Czytaj więcej >