Goniec.pl
Jarosław Kaczyński

Piotr Molecki/East News

Polacy bardzo krytycznie oceniają pracę rządu. Fatalne wyniki sondażu dla Jarosława Kaczyńskiego

7 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Rząd Mateusza Morawieckiego ma przed sobą trudny okres. Wkrótce dojść ma do jego kolejnej rekonstrukcji, wywołanej wewnętrznymi tarciami w Zjednoczonej Prawicy. Do tego dochodzi jeszcze jeden kłopot. Jak się okazuje, Polacy bardzo krytycznie oceniają pracę rządu. Wyniki najnowszego sondażu szczególnie zaniepokoją jednego z ministrów.

Od kilku tygodni z sejmowych korytarzy słychać pogłoski o zbliżającej się rekonstrukcji rządu. Wczoraj w "Radiu ZET" pytany o nią Piotr Muller zapowiedział, że ta odbędzie się na przełomie września i października, ale będzie znacznie skromniejsza, niż przewidują to media. Na zmiany może jednak wpłynąć sondaż, jaki IBRIS przeprowadziło na początku miesiąca. Wnioski z niego płynące mogą martwić zwłaszcza jedną osobę, Jarosława Kaczyńskiego.

Złomowisko PL

Najpierw zginął "Krzykacz", potem "Kazio z Descha". Teraz "Złomowisko PL" znika z telewizji

CZYTAJ DALEJ

Fatalny sondaż dla Kaczyńskiego

Warto zaznaczyć, że respondenci odpowiadali na pytania już po wybuchu kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Można więc przypuszczać, że miał on wpływ na ocenę pracy wicepremiera ds. bezpieczeństwa, czyli Jarosława Kaczyńskiego. Jak się okazało, jego działania, a raczej ich brak, nie pozostały obojętne obywatelom, czego wyraz dali w sondażu.

Jarosława Kaczyńskiego jako wicepremiera dobrze oceniło tylko 31 proc. pytanych, źle natomiast aż 53 proc. Wyniki te potwierdzają zarzuty opozycji, która uderza w prezesa PiS za jego wątpliwe zaangażowanie i milczenie. Nie jest tajemnicą, że w momencie gdy rząd wnioskował o wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią, Jarosław Kaczyński przebywał jeszcze na urlopie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Wyniki te mogą martwić prezesa jeszcze z jednego powodu. Stawiają go one w szeregu razem z owianymi niesławą ministrami Ziobrą i Czarnkiem. Minister sprawiedliwości otrzymał aż 48 proc. negatywnych ocen, minister edukacji - 49 proc. Krytyczny osąd spotkał też ministra Jacka Sasina, oskarżanego o wyrzucenie w błoto 80 mln złotych na wybory kopertowe.

Według doniesień mediów ani Ziobro, ani Czarnek nie są jednak kandydatami do wymiany przy najbliższej rekonstrukcji rządu. Co innego Kaczyński, o którego odejściu spekuluje się od dawna. Jak powiedział wczoraj rzecznik rządu, decyzję o ewentualnym porzuceniu funkcji wiceministra Kaczyński podejmie sam w najbliższym czasie.

Morawiecki prymusem

Najwyższą notę w sondażu otrzymał szef rządu, Mateusz Morawiecki. Niestety, równie wiele osób ocenia jego pracę negatywnie. Podobnie jest w przypadku szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

Więcej zwolenników niż przeciwników ma minister zdrowia Adam Niedzielski, co jest sporym sukcesem, biorąc pod uwagę kryzys programu szczepień i nieudolne zarządzanie pandemią. Przewagą pozytywnych ocen mogą pochwalić się także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Marlena Maląg, minister pracy i polityki społecznej.

Rekonstrukcja rządu

"Rzeczpospolita" donosi, że faktyczna rekonstrukcja miała dokonać się na początku 2022 roku, jednak przyspieszona została przez wydarzenia, jakie miały miejsce za sprawą Jarosława Gowina. Szef Porozumienia postawił się Kaczyńskiemu i odrzucił zarówno ustawę anty-TVN, jak i sztandarowy projekt PiS-u, czyli Polski Ład, co doprowadziło do jego rozstania z rządem Zjednoczonej Prawicy.

Choć nikt na korytarzu Sejmowym nie potwierdza tych informacji, bardzo prawdopodobne jest, że zwolnieni zostaną minister klimatu Michał Kurtyka i minister rolnictwa Grzegorz Puda. Pierwszy z nich od miesięcy waha się, czy nie odejść, drugi ma na koncie liczne afery i nieudolność w kierowaniu resortem.

Jeśli faktycznie rekonstrukcja nastąpi pod koniec września, nie możemy spodziewać się wielkich rewolucji. Najbardziej znani ministrowie pozostaną na swoich stanowiskach, a z rządem pożegnają się ci mniej rozpoznawalni. Jedynym głośniejszym nazwiskiem może być Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. Nad politykiem ciąży afera mailowa, ale jak wynika z sondażu, nadal może się on cieszyć jednym z lepszych wyników wśród ministrów (35 proc. pozytywnych ocen).

Tylko prawdziwi fani "Tańca z gwiazdami" poradzą sobie ze wszystkimi pytaniami

Pytanie 1 z 7

W którym roku premierę w Polsce miał "Taniec z gwiazdami"?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Rzeczpospolita

Ada Rymaszewska

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Andrzej Duda przekazał właśnie wiadomość. Polski generał objął ważną funkcję w NATO

Czytaj więcej >
uwaga na podejrzane numery

Wiadomości

Oszuści z zagranicy wydzwaniają pod różnymi numerami. Odebranie połączenia może słono kosztować

Czytaj więcej >
mężczyzna próbował uprowadzić 5-latkę

Wiadomości

Katowice: Próbował uprowadzić 5-latkę z placu zabaw, sąd go wypuścił

Czytaj więcej >

Wiadomości

Agresor napadł na 16-latka. Nie wiedział, że to multimedalista w sztukach walki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pracownik TVP3 w obraźliwy sposób połączył wegetarianizm i homoseksualizm

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Wiadomości

TVP Info przerwała program i pokazała wystąpienie Donalda Tuska

Czytaj więcej >