Ryga zachwyca turystów. Te miejsca musisz zobaczyć

Ryga, stolica i największe miasto Łotwy, to jeden z najbardziej malowniczych kierunków na city break. Łączy w sobie sięgającą X wieku historię, nowoczesną architekturę i wyśmienitą kuchnię. Z badania przeprowadzonego przez Ryską Agencję Inwestycji i Turystyki (RITA) wynika, że w 2024 roku Rygę odwiedziło ponad milion turystów. Liczba podróżnych z Polski wzrosła o 16,2 proc. w porównaniu z rokiem 2023. Jakie miejsca warto zobaczyć?
Co warto zobaczyć w Rydze?
Obowiązkowym punktem wycieczki po Rydze jest tamtejsze Stare Miasto, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Duża część jego architektury reprezentuje niespotykany powszechnie w pozostałych krajach Europy styl Art Nouveau. Szczególną uwagę turystów przyciągają zabytkowe świątynie.

Do najpiękniejszych należy z pewnością katedra z kopułą, siedziba biskupa Łotewskiego Kościoła Luterańskiego, słynąca z historycznych, bardzo oryginalnych organów. Nie można zapominać także o Kościele św. Piotra, Kościele św. Jakuba, Kościele św. Piotra i Kościele św. Janów. Równie zjawiskowe są cerkwie — szczególnie Sobór Narodzenia Pańskiego — które znajdują się jednak kilka minut spacerem od centrum.

Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Rygi jest Dom Bractwa Czarnogłowych, który Polakom może przywoływać na myśl rodzimy Gdańsk. Powstał w XIV wieku. Był siedzibą organizacji zrzeszającej zamożnych kupców pochodzenia niemieckiego, którzy wywierali niemały wpływ na życie i rozwój stolicy Łotwy.
Pierwsze wzmianki o Domu Bractwa Czarnogłowych są datowane na 1334 rok! Niestety, piękny budynek w stylu gotyckim znacznie ucierpiał podczas II wojny światowej. Odbudowano go tuż przed obchodami 800-lecia miasta. Szczególne wrażenie robi Wielka Sala, w której w 1921 roku podpisano końcowy dokument traktatu ryskiego. Przed Domem Bractwa Czarnogłowych stoi pomnik rycerza Rolanda, bohatera "Pieśni o Rolandzie".

Ryga to miasto o wielu obliczach. Każdy znajdzie coś dla siebie
Spacerując po Rydze, warto odwiedzić neoklasyczną Łotewską Operę Narodową i Balet, której historia sięga 1856 roku. W sezonie, który trwa od września do końca maja, na jej scenach wystawianych jest średnio sześć nowych przedstawień. Nieopodal znajdują się Łotewskie Narodowe Muzeum Sztuki i zdumiewająca sznytem architektonicznym Biblioteka Narodowa Łotwy.

Rodziny z dziećmi będą świetnie bawić się w ryskim ZOO, które zamieszkuje 3270 zwierząt z 486 gatunków. Na wybiegach można spotkać m.in. jeżatki afrykańskie, lwy, tygrysy, żyrafy, uwielbiane przez internautów kapibary, niedźwiedzie, zebry, małpy i przeurocze gryzonie.

Ryga ma także drugie, bardziej nowoczesne oblicze. Na mapie miasta można znaleźć kilka interesujących, niemal futurystycznych budynków. To zestawienie otwierają Zenda Towers, będące symbolem stabilności, pewności siebie i jakości. Wrażenie robi też powstały w 1862 roku jako pierwsza uczelnia techniczna na terenie imperium Romanowów Ryski Uniwersytet Techniczny. W 1918 roku Polacy stanowili aż 50 proc. jego słuchaczy!
Co zjeść w Rydze? Co przywieźć z Rygi?
Kuchnia łotewska, ze względu na skomplikowaną historię tamtejszych ziem, przez wieki czerpała z zagranicznych wpływów. Tradycyjnie na talerzach Łotyszy można znaleźć grzyby, ryby, ziemniaki i ryby. Na szczególną uwagę zasługują doskonałe chleby i niepowtarzalne chlebowe desery. Wstępując do słynnych ryskich Hal Targowych, można zaopatrzyć się w świeże, suszone i przyrządzane na wiele sposobów przysmaki rybne. Warto spróbować marynowanego śledzia z twarogiem i ziemniakami, który przypadnie do gustu niemal wszystkim.
Co niezwykle ważne, każdej wiosny i jesieni Ryga organizuje Riga Restaurant Week, który jest dobrze przyjmowany przez mieszkańców i gości miasta. To właśnie wtedy, najlepsze restauracje oferują klientom rozkoszne doznania smakowe. Ceny za przystawkę, danie główne i deser zaczynają się od 30 euro. Co ciekawe, w Rydze znajduje się aż 20 miejsc wyróżnionych w przewodniku MICHELIN!

Opuszczając Rygę, nie można zapomnieć o pamiątkach. Świetnym wyborem będą wyroby z bałtyckiego bursztynu. Furorę wśród turystów robi też Czarny Balsam — likier ziołowy, któremu przypisuje się właściwości lecznicze. Fani słodkich przysmaków zakochają się z kolei w łotewskich czekoladach Laima.
Przygotowując się do wycieczki, warto pamiętać, że na Łotwie płacimy w euro. Ceny są nieco wyższe niż w Polsce. Za wymieniony wcześniej Czarny Balsam zapłacimy od 2 do 6 euro. Większość sklepów akceptuje powszechnie używane karty płatnicze. Wybierając się na jarmarki, warto mieć przy sobie gotówkę.




































