Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ewakuacja dzieci ze schroniska w górach. Śnieg powalił drzewa i odciął drogę dojazdu
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 03.02.2023 10:02

Ewakuacja dzieci ze schroniska w górach. Śnieg powalił drzewa i odciął drogę dojazdu

GOPR
Fb/Grupa Krynicka GOPR

Ratownicy GOPRU przeprowadzili ewakuację dzieci przebywających w schronisku na Przehybie. Łączenie przetransportowano 14 osób, które przebywały w ośrodku. Obfite opady mokrego śniegu oraz zawieje spowodowały połamanie drzew, które zagrodziły drogi dostępu oraz uszkodziły linie energetyczne.

Ewakuacja dzieci ze schroniska w górach

14 osób zostało ewakuowanych ze schroniska na Przehybie po zawiejach śnieżnych oraz intensywnych opadach mokrego śniegu. Jego ciężar połamał wiele drzew, które zagrodziły drogi dostępu oraz uszkodziły linie energetyczne i telefoniczne.

W schronisku przebywali w szczególności uczniowie szkół podstawowych, którzy byli uczestnikami obozu sportowego. Po niezwykle intensywnych nocnych opadach śniegu, o których informował IMGW, ratownicy podjęli decyzję o przeprowadzeniu ewakuacji osób przebywających w schronisku.

- Dojazd do schroniska zatarasowany był powalonymi drzewami. Ratownicy GK GOPR razem z pracownikami firmy Tauron (naprawiającymi linię energetyczną) przy pomocy pił spalinowych usunęli drzewa - przekazano w komunikacie GOPR.

Szczęśliwie, dzięki sprawnej akcji ratowników, wszystkie dzieci całe i zdrowe zostały przetransportowane do Gabonie, skąd zostały odeprane przez rodziców.

W związku z tak obfitymi opadami śniegu, w Tatrach obowiązuje 4 stopień zagrożenia lawinowego, który jest najwyższym stopniem w skali. Ratownicy górscy odradzają jakiekolwiek wychodzenie w góry w najbliższym czasie. Zarządzono również zamknięcie wybranych szlaków do odwołania, m.in. Palenica Białczańska - Morskie Oko, czy Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Pięciu Stawów.

- Prosimy o zaniechanie jakiejkolwiek działalności górskiej. Lawiny mogą osiągać z pozoru bezpieczne dna dolin. Prosimy pamiętać, że w obecnych warunkach, oczekiwanie na pomoc w górach może się znacznie wydłużyć! - przekazał TOPR.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Fb/Grupa Krynicka GOPR

Tagi: Tatry