Ekstremalne zagrożenie pożarowe w dużej części kraju. „Zachowaj ostrożność”
Nie tylko upały będą doskwierać mieszkańcom Polski w ciągu najbliższych dni. Instytut Badawczy Leśnictwa ostrzega przed ekstremalnym zagrożeniem pożarami w większości kraju. Mieszkańcy powinni mieć się na baczności, szczególnie w piątek.
Zagrożenie pożarowe w dużej części Polski
Instytut Badawczy Leśnictwa do mieszkańców na zachodzie kraju przesłał alerty RCB ostrzegające przed nasilonym zagrożeniem pożarowym.
W sms-ach RCV IBL informuje, że w czwartek i piątek w części powiatów znajdujących się na terenie województw lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego zagrożenie będzie najsilniejsze.
- Dziś i jutro występuje duże zagrożenie pożarowe lasów. Zachowaj ostrożność i nie używaj otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie – czytamy w rozesłanym komunikacie.
❗Uwaga Alert RCB ❗
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) July 21, 2022
"Uwaga! dziś i jutro występuje duże zagrożenie pożarowe lasów. Zachowaj ostrożność i nie używaj otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie."
Alert RCB przesłano do odbiorców na terenie części województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. pic.twitter.com/rSQerBQfQ0
Człowiek powoduje 90% pożarów w lesie
Jak informuje specjalista, to człowiek odpowiada za 90% pożarów w lasach.
- To człowiek powoduje dziewięćdziesiąt procent wszystkich pożarów w lesie i tylko od naszego zachowania zależy bezpieczeństwo lasów, nasze i osób w naszym otoczeniu – przestrzega specjalista ds. ochrony przeciwpożarowej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, Maciej Lipka.
W rozmowie z Polską Agencją Prasową Maciej Lipka apeluje do wszystkich, którzy wybierają się do lasu o zachowanie szczególnej ostrożności:
- Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. Pożar ściółki leśnej może wywołać nawet najmniejszy bodziec np. rzucony niedopałek. W razie zauważonego pożaru w lasach należy zawiadomić najbliższą jednostkę straży pożarnej lub pracowników Służby Leśnej – informuje.
Krótki deszcz nie pomaga
Funkcjonariusz RDLP ze Szczecina wyjaśnia również, że zdecydowana większość polskich lasów to lasy rosnące na glebach, które są mocno przepuszczalne. To znaczy, że deszcz momentalnie przesiąka w ziemię i nie zostawia niemalże niczego dla przyrody.
- Opad krótkotrwały nie ma żadnego znaczenia, bo już po paru godzinach wilgotność ściółki spada – wyjaśnia Lipka.
Fala upałów w całej Polsce
Fala upałów opanuje terytorium Polski już od czwartku. Termometry będą wskazywać temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. Jednym z najbardziej upalnych obszarów będzie województwo wielkopolskie. O to, gdzie możemy spodziewać się wysokich temperatur, PAP spytała Annę Woźniak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej działającego – Państwowego Instytutu Badawczego:
- Dzisiaj w rejonie Poznania i Leszna spodziewamy się do 39 stopni Celsjusza. Niewiele chłodniej, o około jeden stopień, może być na Dolnym Śląsku. Nad morzem termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą od 30 do 34 stopni. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie - około 28 stopni – informuje.