obowiązkowe szczepienia Żródło: Pixabay.com TheOtherKev

Ekspert chce obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19

25 Kwiecień 2021 Bartłomiej CieślakBartłomiej Cieślak

Maciej Banach z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi uważa, że obowiązkowe szczepienia to jedyny sposób, by pozbyć się pandemii koronawirusa w Polsce. Jego zdaniem nie ma już innego wyjścia.

Pandemia koronawirusa trwa w Polsce już od ponad roku i chociaż zaszczepionych zostało już, przynajmniej jedną dawką, ponad 10 mln Polaków, a trzecia fala koronawirusa zdaje się już być za nami, to jednak koniec pandemii wciąż wydaje się odległy.

Obostrzenia wprowadzane przez rząd mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale nie mogą trwać wiecznie. Gospodarka w Polsce i tak dostała już ogromny cios, dlatego konieczne jest jak najszybsze otwarcie wszystkich instytucji, sklepów itp.

Prof. Maciej Banach jest zdania, że prawdziwy koniec pandemii może nastąpić dopiero wtedy, gdy Polacy zaczną się szczepić. Ekspert podkreślił, że właśnie dlatego praktycznie nie mamy odry, różyczki, ospy, gruźlicy, wirusowego zapalenia wątroby typu B i wielu innych chorób. Problem polega jednak na tym, że wiele osób wciąż w skuteczność szczepień nie wierzy, a problem ten pogłębiają osoby, które mają wielu fanów i powtarzają im rzeczy sprzeczne z rzeczywistością.

- Nie mamy już wyjścia. To, że każdy może wymyślić nieprawdziwą historyjkę o COVID-19, szczepieniach i powielić ją po tysiąckroć na swoim profilu społecznościowym, jest po prostu niesłychane i powinno podlegać penalizacji. Jestem przerażony tym, co się dzieje. Ludzie wychodzą z założenia, że jeśli ktoś ma sto tysięcy obserwatorów, to należy go uznać za eksperta, osobę, która wie wszystko w danym temacie, mimo że nie ma wykształcenia kierunkowego i kompetencji- twierdzi prof. Banach cytowany przez Radio Zet.

Nie żyje Krzysztof SurmaNie żyje Krzysztof SurmaCzytaj dalej

To jeden z powodów, dla których wielu Polaków niechętnie podchodzi do kwestii szczepień na koronawirusa. Dlatego też prof. Banach twierdzi, że pomysł wprowadzenia obowiązkowych szczepień na COVID-19 w Polsce powinien zostać poważnie rozważony przez rząd.

Maciej Banach, który jest kardiologiem, lipidologiem i epidemiologiem chorób serca i naczyń, nie upiera się przy tym, że jest to najlepszy sposób, ale jest jego dużym zwolennikiem. Boi się bowiem, że bez tego koronawirus nie zniknie jeszcze przez kolejnych kilka lat i przez ten czas stale będziemy narażeni na kolejne fale zakażeń i obostrzenia, a chyba każdy chciałby, żeby wreszcie się to skończyło.

Polacy często nie przestrzegają obostrzeń, wielu też nie chce przyjąć szczepionki. Bez drastycznych kroków koniec pandemii może się jeszcze długo odwlekać i żadne obostrzenia w tym nie pomogą. Jego zdaniem nie ma już wyjścia i obowiązkowe szczepienia są najprostszym i najszybszym sposobem na to, by pozbyć się koronawirusa na stałe.

- Jeżeli wiemy o tym, że szczepienia na COVID-19 mogą być sezonowe, a ludzie nie będą chcieli się szczepić, to albo będziemy w ciągłej pandemii, która rozwinie się na świecie, albo wprowadzimy obowiązkowe szczepienia przeciwko chorobie będącej następstwem zakażenia koronawirusem – zaznaczył ekspert.

- Tych, którzy nie chcą się zaszczepić, bo wierzą w jakieś spiskowe teorie, porównuję do kierowców jadących pod prąd. Tylko szczęście może takiemu krnąbrnemu kierowcy pozwolić na uniknięcie tragedii – zabicia siebie, a przede wszystkim innych. To kompletny brak odpowiedzialności – zakończył swój przejmujący wywód prof. Banach.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł