Goniec.pl
Tomasz M. więzienie

KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News

Dziennikarze Gazety Wyborczej ujawnili, w jakich warunkach Tomasz M. przebywa w więzieniu

28 Maja 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Tomasz M., optyk z Sosnowca i zabójca 11-letniego Sebastiana, znajduje się już w zakładzie karnym. Jak się okazuje, trafił do najcięższej placówki tego typu na Śląsku. W budynku przebywają więźniowie skazani nawet na dożywocie. Dziennikarze dotarli do informacji opisujących tamtejsze warunki.

Sosnowiecki sąd skazał Tomasza M. na 3 miesiące pozbawienia wolności w oczekiwaniu na proces. Początkowo 41-latek miał trafić do aresztu śledczego w Mysłowicach, jednak szybko zdementowano te informacje. Oskarżony o zabójstwo chłopca trafił do najcięższego więzienia na Śląsku - do zakładu karnego w Raciborzu.

Mężczyzna jest całkowicie izolowany

Po wydaniu decyzji o zatrzymaniu Tomasza M. w areszcie wiele osób sądziło, że zostanie on umieszczony w zwykłym areszcie, a jedynie będzie bardziej pilnowany przez służbę więzienną. Jak się okazuje, jest całkowicie izolowany w zakładzie karnym kategorii pierwszej. Przebywają tam skazani za najgorsze przestępstwa.

Umieszczenie Tomasza M. bez całkowitej izolacji skutkowałoby natychmiastowym linczem ze strony więźniów - pedofile oraz zabójcy dzieci są traktowani przez współosadzonych w najgorszy możliwy sposób. Zdecydowano się więc na zakład karny w Raciborzu. 41-latek ma pojedynczą, monitorowaną celę o wielkości ok. 7-8 m kw.

Co ciekawe, 41-latek nie otrzymał statusu „N”, czyli niebezpiecznego, jednak dla jego własnego bezpieczeństwa i tak trafił na taki oddział. Zajął jedno z 800 miejsc dla osadzonych, w całym obiekcie pracuje 250 strażników i cywilów. Dziennikarze dotarli do szczegółów:

[EMBED-243]

- Na zwykłych oddziałach posiłki, czy książki roznoszą więźniowie. Na oddziale „N” robią to strażnicy. Jego pensjonariusze mają też własny spacerniak i monitorowane cele. Tak naprawdę to więzienie w więzieniu, reszta osadzonych nie ma pojęcia, co tam się dzieje - czytamy zeznania osoby znającej sprawę w Gazecie Wyborczej.

Z racji tego, że Tomasz M., tak jak wyżej wspomnieliśmy, nie ma statusu „N”, nie będzie on rewidowany przy opuszczaniu i powrocie do celi. Rzecznik prasowy zakładu w Raciborzu nie wypowiada się na temat sprawy. Major Tomasz Brzozowski mówi jedynie o zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że 41-letniemu optykowi z Sosnowca grozi najwyższa kara pozbawienia wolności - dożywocie za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Ma też postawiony drugi zarzut, którego śledczy nie ujawniają. Sekcja zwłok 11-latka wykazała, że chłopiec został uduszony.

Następnie Tomasz M. chciał szybko i sprawnie pozbyć się śladów. Wywiózł ciało nastolatka na budowę swojego domu i planował zabetonować je w piwnicy lub w garażu. Zapis z kamer pomógł szybko ująć oprawcę.

O swoim czynie miał mówić sucho, bez uczuć, emocji. Miał też nie wyrazić skruchy, ale przyznał się do winy. Był dobrze znany lokalnej policji - w 2008 roku uprowadził chłopca, któremu robił zdjęcia w negliżu. Miał też stosować przemoc wobec swojej byłej żony. Był ojcem dwójki dzieci.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Już dziś wchodzą w życie kolejne zmiany w obostrzeniach

  • Zadali Elżbiecie Witek pytanie o KRS. Ratowała się ucieczką

  • Katarzyna Dowbor doniosła na uczestników programu „Nasz nowy dom” służbom. Źle traktowali psa

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >