Duże zmiany już od stycznia. Wyrzucisz to do śmieci, dostaniesz karę
Od 2025 roku wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące segregacji odpadów tekstylnych - przypomina serwis money.pl. Wyrzucanie starych ubrań do pojemników na odpady zmieszane będzie zakazane, a za nieprzestrzeganie zasad przewidziano kary pieniężne. Odpady te mieszkańcy będą musieli przekazywać do specjalnych punktów wskazanych przez samorządy.
Nowe przepisy już od nowego roku
Zmiany są istotne, bo jak dotąd starą, zniszczoną odzież, obuwie czy nieprzydatne już tekstylia można było wynosić do kontenerów z odpadami zmieszanymi. Money.pl przypomina jednak, że teraz przepisy się zmienią.
Nie chodzi jednak o stworzenie nowego kolorowego pojemnika, przeznaczonego na tego typu śmieci, lecz o zupełnie nowe przepisy dotyczące tekstyliów.
Awantura w TVN24. Prowadzący miał dość, w końcu przemówił do widzów Podwyżki już od 20 grudnia. Fatalne informacje dla kierowców przed Bożym NarodzeniemNowa kategoria odpadów
O co więc chodzi? Zgodnie z nowymi wytycznymi, obowiązkowym będzie segregacja zużytych rzeczy i dostarczenie ich do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Dziennikarze Money.pl, posługując się przykładem jednej z gmin, sprawdzili, jakiego typu produkty podchodzą pod nową kategorię odpadów. Ustalili, że będą to:
- ubrania – odzież codzienna, sportowa, robocza, bielizna, skarpetki;
- tkaniny domowe – pościele, ręczniki, obrusy, firany, zasłony;
- akcesoria tekstylne – szaliki, czapki, rękawiczki, torby tekstylne;
- buty – obuwie wszelkiego rodzaju, choć mogą być one zbierane oddzielnie w specjalnych punktach.
Kary za brak segregacji
Co nam grozi za nieprzestrzeganie nowych przepisów? Urzędniczka z Ustrzyk Dolnych w rozmowie z portalem money.pl wyjaśnia: “Za brak segregacji będą kary. Obecnie w gminie Wiżajny wywóz śmieci kosztuje 34 zł od osoby, ale przy stwierdzeniu braku segregacji ta kwota wzrasta dwukrotnie - do 68 zł”.
Jednak na przykład w gminie Solina w Bieszczadach kara od jednego mieszkańca wynosić będzie jeszcze więcej - 100 zł.
Warto pamiętać przy tym, że stare ubrania można oddawać do punktów zbiórek organizowanych przez samorządy, organizacje charytatywne, czy firmy zajmujące się recyklingiem tekstyliów. Niejednokrotnie taką możliwość oferują także znane sieci odzieżowe.