Goniec.pl
Dr Fiałek: normalność możliwa dopiero za ponad rok

fot. unsplash.com/Ashkan Forouzani/zdjęcie poglądowe

Dr Fiałek: "Normalność" zobaczymy dopiero za ponad rok

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Tegoroczne wakacje upłyną pod znakiem obostrzeń pandemicznych? Doktor Bartosz Fiałek, reumatalog oraz przewodniczący regionu kujawsko-pomorskiego OZZL twierdzi, że na "normalność" przyjdzie nam poczekać jeszcze ponad rok. Jego zdaniem najpierw

Polacy już się nie mogą doczekać nadchodzących wakacji, jednak zdaniem ekspertów musimy przygotować się do odpoczynku w cieniu pandemii. Dr Bartosz Fiałek w rozmowie z portalem abczdrowie.pl stwierdził, że na „normalność" sprzed pandemii będziemy musieli poczekać jeszcze ponad rok.

Jednocześnie zaznaczył, że ryzyko zakażenia się koronawirusem, podczas przebywania na świeżym powietrzu, jest mniejsze niż chodzenie po galeriach handlowych czy sklepach. Czy możemy mieć więc nadzieję, że turyści będą mogli spokojnie wypoczywać np. na plażach czy nad jeziorami? 

Dr Fiałek poleca przebywanie na świeżym powietrzu

Dr Fiałek zaznacza, że ryzyko zakażenia na świeżym powietrzu jest znikome, o ile przestrzegane są wszelkie zasady sanitarno-epidemiologiczne. Podkreśla tu znaczenie przestrzegania zasady utrzymywania dystansu społecznego czy zasłaniania ust i nosa maseczkami. 

Przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, a tym bardziej źle wentylowanych, wiąże się ze znacznie większym ryzykiem transmisji SARS-CoV-2 – twierdzi dr Fiałkowski. 

Jego zdaniem, jeśli już musimy wyjść z domu, to lepiej wybrać park lub skwer, zamiast przemierzania sklepowych alejek. Jednocześnie jednak jest zdania, że na „normalne" wakacje nie mamy jeszcze co liczyć i każdy powinien przygotować się na lato pełne ograniczeń. 

Wakacje 2021 pod znakiem obostrzeń, a „normalność" za rok?

W dalszej części rozmowy doktor wyjawił również, jak jego zdaniem będą wyglądały nadchodzące wakacje. To temat, który w ostatnim czasie szczególnie interesuje Polaków i trudno się temu dziwić, bo coraz wyższe temperatury skłaniają do planowania urlopów. 

Niestety ekspert nie ma tu dobrych wiadomości dla podróżnych. Jego zdaniem tegoroczne wakacje upłyną pod znakiem ograniczeń pandemicznych. Jak zaznaczył, Polacy mają szansę na „półnormalne" lato, o ile wszyscy będą respektować zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Istotnym aspektem w dążeniu do powrotu normalności ma być też przyśpieszenie programu szczepień. 

Jeśli te warunki zostaną spełnione, zdaniem dr. Fiałka, być może będziemy mogli korzystać z obiektów noclegowych.

Oznacza to, że nie powinniśmy liczyć na zagraniczne wojaże i rozjazdy, ale istnieje szansa, że hotele w kraju nie będą zamknięte – tłumaczył pojęcie „półnormalnego" lata ekspert. 

Powrót do życia sprzed pandemii według dr. Fiałka możliwy będzie rzekomo za ponad rok. Warunkiem jest bowiem zaszczepienie znacznej części społeczeństwa polskiego, a także mieszkańców krajów Unii Europejskiej.

[EMBED-243]

Podobnego zdania był również Piotr Müller, który już tydzień temu podkreślał, że udane wakacje zależą nie tylko od sytuacji pandemicznej w Polsce, ale też za granicą. Rzecznik rządu zauważył wtedy, że każdy kraj sam decyduje o obostrzeniach i przepisach obowiązujących turystów zagranicznych, co może skutecznie utrudnić planowanie wczasów przez Polaków. 

Pełnomocnik rządu ds. szczepień, Michał Dworczyk, z kolei stwierdził kilka dni temu, że planowanie wyjazdów wakacyjnych w tym roku może być ryzykowne i stosunkowo trudne. Zaznaczył, że każdy turysta powinien pamiętać o trwającej epidemii i brać pod uwagę sytuację w krajach, do których się wybiera. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >