Goniec.pl > Polska > Dolny Śląsk: Niemezocyklonalna trąba powietrzna w Złotoryi. Opublikowano zdjęcie
Irmina Jach
Irmina Jach 29.08.2021 21:35

Dolny Śląsk: Niemezocyklonalna trąba powietrzna w Złotoryi. Opublikowano zdjęcie

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Facebook/Lubuscy Łowcy Burz

W Złotoryi na Dolnym Śląsku zaobserwowano dziś niemezocyklonalną trąbę powietrzną. Lubuscy Łowcy Burz udostępnili na Facebooku zdjęcie zjawiska wykonane przez Barbarę Węgrzyn. Zjawisko było widoczne także w innych miastach.

- W okolicy Złotoryi na Dolnym Śląsku wystąpiła dziś niemezocyklonalna trąba powietrzna. [...] Tych zjawisk jest ostatnio dużo! Wyjątkowy rok - czytamy.

Zalążek trąby powietrznej nad Dolnym Śląskiem

Trąby powietrzne są zjawiskami, które budzą największe zainteresowanie obserwatorów. Nie ma osoby, która nie słyszałaby o zniszczeniach, które niesie ze sobą ten majestatyczny wir powietrza. Ostatnio często możemy obserwować ich zalążki.

Nisko zawieszone leje kondensacyjne nazywane są niemezocyklonalnymi trąbami powietrza. Kiedy nie ma on kontaktu z ziemią, nie można mówić o realnym zagrożeniu tornadem. Nie da się jednak ukryć, że sam widok robi ogromne wrażenie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Lej kondensacyjny to zjawisko pogodowe, które wyrasta z podstawy chmur. Lej ma charakterystyczny kształt stożka i jest zalążkiem trąby powietrznej lub tornada, zmienia się w tornado, kiedy dotknie ziemi. Tworzy się w wyniku różnicy ciśnień między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz wiru.

Zjawisko występuje coraz częściej

W czwartek 26 sierpnia zalążek trąby powietrznej można było zobaczyć także w okolicach Raciborza. Internauci przyznali, że nagranie jest niepokojące. Artur Surowiecki z Polskich Łowców Burz wyjaśnił jednak, że nie zalążek nie stwarza zagrożenia.

Jest to zalążek trąby powietrznej, z tym że wir powietrzny nie ma kontaktu z ziemią. Jest to zatem zjawisko niegroźne, o ile wir powietrzny nie rozbuduje się w stronę ziemi - wskazał specjalista.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Facebook

Tagi: Pogoda