Dodatkowe wolne w to święto? Jest już oficjalna decyzja, Polki i Polacy nie będą zadowoleni

Czy Polska powinna zmienić kalendarz dni wolnych od pracy? Sejmowa komisja ds. petycji pochyliła się nad wnioskiem dotyczącym dwóch świąt. Dyskusja budziła emocje, ale jej finał jest już znany.
Propozycja zmian w dni wolne
Sejmowa komisja ds. petycji otrzymała wniosek od anonimowego autora, dotyczący zmian w kalendarzu świąt wolnych od pracy. Wnioskodawca sugerował, aby dzień wolny przypadający 3 maja został zniesiony, a w zamian Polacy otrzymali wolne w Wielki Piątek. Jak podaje PulsHR, propozycja ta miała na celu uwzględnienie religijnego charakteru Wielkiego Piątku oraz dostosowanie się do praktyk stosowanych w innych krajach europejskich.
Autor petycji podkreślał, że Wielki Piątek obchodzony jest nie tylko w Kościele katolickim, ale także w prawosławnym, ewangelickim i protestanckim. Zwracał również uwagę na problem, z jakim spotykają się rodzice dzieci szkolnych.
Uczniowie mają dzień wolny od zajęć dydaktycznych, co jest problemem dla rodziców, którzy muszą zapewnić opiekę w domu nad niepełnoletnim dziećmi - argumentował wnioskodawca.

Argumenty za wprowadzeniem wolnego w Wielki Piątek
Wielki Piątek, jako dzień ważny dla chrześcijan, był głównym powodem podnoszonym przez zwolenników zmiany. Wnioskodawca wskazywał, że "niestety nie zawsze da się wywalczyć ten dzień urlopu, gdy chętnych do pracy jest bardzo dużo, co prowadzi do konfliktów między pracowniczkami w tym ważnym dla Chrześcijan dniu".
Dodatkowo powoływał się na regulacje w innych krajach Europy, gdzie Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy. Wskazywał na przykłady Niemiec, Austrii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii. Jego zdaniem Polska powinna podążać tym samym śladem, zapewniając obywatelom możliwość przeżywania tego dnia w duchu refleksji i religijnej zadumy.
Decyzja sejmowej komisji
Mimo przedstawionych argumentów, komisja ds. petycji nie zdecydowała się poprzeć wniosku. Wnioskodawca nie przekonał posłów, którzy ostatecznie nie nadali sprawie dalszego biegu.
Wszystko wskazuje na to, że kalendarz dni wolnych w Polsce pozostanie bez zmian, a Wielki Piątek wciąż będzie dniem pracującym dla większości Polaków.





































