Goniec.pl
Pogoda w Polsce ulegnie zmianie. Nadchodzi Niż Genueński

Screen/Ventusky.com

Do Polski nadciąga Niż Genueński. IMGW ostrzega

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Pogoda w Polsce już wkrótce może się zmienić. IMGW ostrzega Polaków przed nagłym powrotem zimy. W wielu regionach naszego kraju konieczne będzie ponowne wyciągnięcie ciepłych kurtek, a to wszystko za sprawą Niżu Genueńskiego, który ob

Z powodu Niżu Genueńskiego pogoda w naszym kraju w ciągu najbliższych godzin ulegnie ogromnej zmianie. Jak ostrzega IMGW, mieszkańcy wielu regionów Polski będą musieli wyciągnąć ciepłe ubrania i zimowe kurtki.

Już we wtorek nastąpić ma powrót zimowej aury, a za główne zagrożenie eksperci uznają intensywne opady śniegu. Zdecydowanie chłodniejsze powietrze ma być odczuwalne już późnym wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek. 

Za mroźnymi podmuchami przyjść mają opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a w końcu również samego białego puchu. Dojdzie też do obniżenia temperatury. 

Niż Genueński nadchodzi. Zmiana pogody w Polsce

W rejonie Zatoki Genueńskiej właśnie tworzy się niż, który wędrował będzie na północny wschód. Jednocześnie dojdzie też do powstania drugiego, który znad Niemiec przesuwa się w kierunku Skandynawii. Jak wyjaśniają eksperci IMGW, te dwa zjawiska połączą się frontem atmosferycznym, oddzielającym ciepłe powietrze od zimnego. 

Strefa ta znajdzie się nad Polską, a dwa wyże sprawią, że odczujemy gwałtowne ochłodzenie. Ze względu na nadciągające, zimne masy powietrza, głównym zagrożeniem, jakie pojawi się w najbliższych godzinach, będą intensywne opady śniegu. 

Już w nocy przymrozki pojawią się na północnym zachodzie kraju, gdzie termometry pokażą około 0 stopni Celsjusza. Szczególnie uważni powinni być piesi i kierowcy, bo nad ranem ścieżki i ulice mogą być oblodzone. W ciągu dnia temperatura maksymalna nie przekroczy natomiast 7 stopni.

Cały wtorek i środa upłyną pod znakiem obfitych opadów deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Polacy mieszkający w rejonie Karpat, na Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, a nawet południu Mazowsza, powinni wyciągnąć cieplejsze ubrania i kurtki. Spadający biały puch stworzyć tam może nawet 5-8-centymetrową pokrywę. 

Opadów deszczu ze śniegiem spodziewać się można również w pasie od Olsztyna i Gdańska, przez Toruń, Kalisz, Katowice, aż po Opole.

Zimowa aura zniknie dopiero pod koniec tygodnia w większości kraju, choć jeszcze w czwartek i piątek spodziewać się można intensywnych opadów deszczu. W górach aż do weekendu natomiast zalegać może śnieg. 

Kiedy do Polski przyjdzie wiosna? 

Wiosenna aura zawita do Polski znów w przyszły weekend. Po kilkudniowym spadku temperatury, w wolne dni cieszyć się będziemy mogli wzrostem temperatury oscylującej wokół 12-14 stopni w większej części kraju.

Jak twierdzą meteorolodzy, w sobotę i niedzielę nie pojawią się opady, a zza chmur wyjrzy słońce. W górach temperatura będzie nieco niższa, bo maksymalnie słupki na termometrach wskażą 8 stopni.

Zimowe ubrania będzie można zamienić na wiosenne płaszcze, natomiast na Mazurach, gdzie mieszkańcy cieszyć się będą mogli nawet 15 stopniami Celsjusza. Za tą pozytywną zmianą pogody, najlepiej odczuwalną w niedzielę, odpowiadał będzie wyż nadciągający nad nasz kraj ze Skandynawii. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Przyjaciel Krzysztofa Krawczyka został przy grobie do samego końca uroczystości

  • Krzysztof Krawczyk mieszkał w pięknej rezydencji

  • Podczas pogrzebu Krzysztofa Krawczyka jego żona przytuliła trumnę

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >