praca: dodatkowy dzień wolnego Żródło: pixabay_FreePhotos (ZDJĘCIE POGLĄDOWE)

Część pracowników będzie mogła odebrać dodatkowy dzień wolny od pracy

27 Kwiecień 2021 Damian WitońDamian Witoń

Najbliższy piątek będzie bardzo nietypowym dniem. Wtedy bowiem, mimo iż nie jest on żadnym świętem, część pracowników będzie mogła dostać dodatkowy dzień wolny od pracy. Wszystko przez pewien zapis w Kodeksie Pracy.

W tym roku część pracowników będzie mogła otrzymać dodatkowy dzień wolny od pracy. Wszystko dzięki pewnym zapisom w Kodeksie Pracy. Zdecydowana większość osób, którym przysługuje dodatkowe wolne, odbierze je 30 kwietnia, przedłużając sobie tym samym weekend majowy. Tłumaczymy, o co chodzi.

Dodatkowy dzień wolnego na majówkę. Komu przysługuje?

W Kodeksie Pracy zawarty jest przepis, który stanowi, że święta występujące w okresie rozliczeniowym, przypadające na dni inne niż niedziela, obniżają wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeśli zatem święto wypadnie w sobotę, która dla części pracowników jest dniem wolnym, możemy odebrać nasze wolne w innym dniu.

- Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin - brzmi zapis Kodeksu Pracy

Wielu pracowników w Polsce będzie obierało wolne z soboty w piątek, co przedłuży ich weekend majowy. O tym, kiedy dokładnie będzie możliwy odbiór, decyduje przeważnie pracodawca. Najczęściej bywa tak, że kadry dostają wolne tego samego dnia.

Pobicie pod klasztorem na Jasnej Górze. Jest nagranie, policja szuka agresoraPobicie pod klasztorem na Jasnej Górze. Jest nagranie, policja szuka agresoraCzytaj dalej

Bardzo ważną wiadomością dla wielu osób będzie z pewnością to, że wiele urzędów w Polsce zdecydowało przydzielić swoim pracownikom dodatkowe wolne 30 kwietnia. Jeśli planowaliśmy zatem załatwić tego dnia jakieś sprawy urzędowe, warto się upewnić, czy w ogóle będzie taka możliwość.

Wolne od pracy 30 zarządził dla urzędu miasta między innymi burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski.

- Dzień 30 kwietnia 2021 roku został ustalony dniem wolnym od pracy w zamian za Międzynarodowe Święto Pracy przypadające w sobotę 1 maja 2021 roku - poinformowano na stronie miasta

Tego samego dnia wolne dostaną również pracownicy starostwa powiatowego w Radomsku. Z kolei urzędy miejskie w Warszawie i Krakowie zdecydowały się na inne rozwiązanie. Pracownicy otrzymają wolne w innych terminach. Rzeczniczka prasowa prezydenta Krakowa Monika Chylaszek powiedziała, ze będzie to tam najprawdopodobniej 4 czerwca.

Dla wielu osób atrakcyjniejszym rozwiązaniem z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju jest odebranie wolnego w dalszej przyszłości. Podczas majówki dostęp do hoteli i lokali gastronomicznych będzie bowiem jeszcze mocno ograniczony.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Money.pl

Następny artykuł