Ile zarabiają księża uczący religii? Ogromna kwota
Od dłuższego czasu, liczba uczniów biorących udział w lekcjach religii w szkołach w całej Polsce maleje. Mimo to wciąż w naszym kraju na takowe przeznacza się ogromne fundusze. Kres temu chce położyć Łódzkie Stowarzyszenie Dziewuchy Dziewuchom, które wystosowało petycję o zaprzestaniu finansowego wsparcia dla tego typu zajęć.
To koniec lekcji religii w Polsce?
Kres finansowego wsparcia, z budżetu samorządowego dla lekcji religii zarządzono dotychczas w Krakowie oraz Częstochowie. Jak wskazują przedstawiciele Stowarzyszenia Dziewuchy Dziewuchom - czas na Łódź. - Łódź jest miastem, w którym największy odsetek uczniów w całej Polsce nie chodzi na lekcje religii. W Łodzi 56 proc. uczniów nie chodzi na lekcje religii. W szkołach średnich aż 80 proc. uczniów nie uczęszcza na lekcje religii - podkreślają działacze, jednocześnie organizując zbiórkę podpisów pod petycją o wstrzymanie finansowania procederu.
Twórcy petycji bezlitośnie punktują szkolną rzeczywistość. - Według mapy portalu Cena Religii w województwie łódzkim jest 1726 nauczycieli religii, to prawie tyle samo co nauczycieli biologii czy historii a prawie dwa razy więcej niż nauczycieli fizyki - możemy przeczytać.
Jak podkreślają przedstawiciele Łódzkiego Stowarzyszenia Dziewuchy Dziewuchom, dokładne określenie kwot płynących na nauczanie o wierze i religii, w łódzkich placówkach oświatowych jest trudne. Padają jednak konkretne kwoty. - Z dostępnych danych, według mapy Cena Religii, miasto Gdańsk, które posiada 55 tysięcy uczniów, wydaje prawie 15 milionów złotych na nauczanie religii w szkołach rocznie, z czego 6,5 miliona pokrywa samorząd. My w Łodzi mamy 63 740 uczniów, możemy więc szacować, że w Łodzi jest to podobna kwota: w zakresie od 7 do 10 mln złotych - wyliczają działacze.
Najbardziej szokuje jednak kwota w skali ogólnokrajowej na ten cel. - Ogólnopolskie wyliczenia inicjatywy "Świecka Szkoła" z 2021 roku pokazują, że samorządy w Polsce wydają na organizację religii w szkołach rocznie ok. 1,1 mld zł - czytamy pod petycją.
Alternatywne cele
Członkowie stowarzyszenia na koniec podają alternatywne cele, na które można by spożytkować zaoszczędzone pieniądze. Ich zdaniem, zamiast finansować lekcje religii z pieniędzy samorządu, można kupić np.: ok. 500 multimedialnych tablic interaktywnych dla szkół, zrobić remont około 150 toalet szkolnych, czy też zrobić remont około 150 mieszkań socjalnych.
Dodatkowo jedna z propozycji polega na podwojeniu wydatków na ochronę zdrowia łodzianek i łodzian, w tym np. na program ochrony zdrowia psychicznego. Jak podają działacze, w 2023 roku, na ten cel ma powędrować jedynie 270 tys. zł.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Krzysztof Jackowski miał wizję na temat Donalda Tuska. Nie ma dobrych informacji
Po śmierci partnera zrobiła okropną rzecz. Teraz może trafić za kratki na długie lata
Wigilijny cud w TVP. Wczorajsze wydanie Wiadomości z bardzo istotną zmianą