Goniec.pl Technologia Chodzisz do kościoła? Wierni powinni przestrzegać tych zasad
Fot.: Unsplash.com/Josh Applegate

Chodzisz do kościoła? Wierni powinni przestrzegać tych zasad

12 marca 2024
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Obecność w kościele wiąże się z kilkoma zasadami. Lepiej wiedzieć czego nie robić podczas mszy świętej. Zignorowanie panujących norm może doprowadzić nie tylko do krzywych spojrzeń innych wiernych, ale nawet zwrócenia uwagi przez księdza stojącego przy ołtarzu.

Idąc do kościoła musisz znać te zasady

Idziesz na mszę do kościoła? Bez względu na to, czy jest to niedzielna liturgia, czy nabożeństwo odprawiane w ciągu tygodnia, lepiej wiedzieć, że przebywając w świątyni, nie możesz robić wszystkiego .

Msza święta rządzi się swoimi prawami, ale wierni przebywający w kościele , pojawiając się w ławkach, godzą się na ogólne normy zachowania. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na telefony komórkowe. To jednak dopiero czubek góry lodowej.

Tragiczny wypadek na poligonie. Znamy daty pogrzebów żołnierzy

Wyciszony telefon to tylko początek

Bierzesz do kościoła telefon? Lepiej zadbaj o to, by był wyciszony. Dobrym pomysłem jest również jego całkowite wyciszenie na czas trwania mszy świętej. Dźwięk dzwonka może znacznie utrudnić skupienie na modlitwie innym wiernym oraz księdzu. Niedopuszczalne jest również prowadzenie rozmowy telefonicznej w czasie przebywania w kościele. Jeśli musisz odebrać telefon, zwyczajnie wyjdź przed budynek.

ZOBACZ : Panna młoda podała ceny, jakie chciał ksiądz. Zaniemówiła z wrażenia

Krzywe spojrzenia innych wiernych wywołują również osoby, które zamiast modlić się i przeżywać nabożeństwo, rozmawiają ze swoimi bliskimi. Rozmowy w czasie mszy świętej, a nawet głośne witanie, nie są mile widziane. Okazuje się jednak, że błąd można popełnić, nawet już tylko źle wchodząc do kościoła .

Do kościoła możesz nawet źle wejść

Punktualność ceniona jest nie tylko w pracy, ale również w kościele. Dbając o to, by znaleźć się w ławach kościelnych przed rozpoczęciem mszy, nie tylko pozwoli na spokojne zajęcie miejsca w poszanowaniu innych wiernych. Spóźnienie i wbieganie do kościoła zaowocuje pominięciem początkowych faz liturgii , które są kluczowe z punktu widzenia dalszej modlitwy.

ZOBACZ : Zmiana czasu w Wielkanoc. Wierni muszą pamiętać

Poza telefonami, największą zmorą w kościołach jest ubiór. Szczególnie gdy temperatura rośnie, niektórzy wierni zapominają, że nie idą na spotkanie ze znajomymi, a w święte miejsce, gdzie - podobnie jak w pracy - konieczne jest zachowanie profesjonalnego wyglądu. Krótkie spodenki i japonki u mężczyzn, czy krótkie sukienki i wycięte bluzki na ramiączkach, nie są w kościele mile widziane . Bywa, że ksiądz zwróci uwagę wiernym, iż ich strój nie przystoi świątyni. Coraz częściej w pobliżu drzwi pojawiają się plakietki informujące o tym, że w niektórych ubraniach zwyczajnie nie powinno wchodzić się do kościoła.

Źródlo: goniec.pl, radiozet.pl

Rydzyk dał się ponieść emocjom. Upomniał jednego z widzów
Wysokie mandaty za recydywę dla kierowców. Nawet 5 tys. zł kary
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport