Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ceny wody wkrótce pójdą w górę
Monika Majko
Monika Majko 06.05.2021 15:26

Ceny wody wkrótce pójdą w górę

Woda będzie droższa
Pixabay.com Gosia K.

Cena wody w Polsce już teraz jest jedną z najwyższych wśród europejskich krajów, a niedługo może jeszcze wzrosnąć. Wody polskie poinformowały, że samorządy domagają się kolejnych podwyżek. Największe miałyby być w województwie łódzkim.

Szykuje się podwyżka opłat za wodę

Z informacji przekazanych przez Wody polskie wynika, że ponad 90 proc. krajowych samorządów zakłada w swoich wnioskach taryfowych podwyżki. Około 45-procentowy wzrost cen planują władze województwa łódzkiego. Z kolei najmniejsze podwyżki miałyby dotknąć mieszkańców Mazowsza oraz województwa śląskiego.

- Tylko w 3 proc. ceny utrzymano bez zmian, a w niecałych 3 proc. zaproponowano obniżkę stawek - przekazał Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, cytowany przez portal businessinsider.com.pl.

Średnio w całym kraju ceny wody mogą wzrosnąć w najbliższym czasie nawet o 20 proc. Wszystko zależy jednak od tego, czy władze wód polskich zaakceptują stawki proponowane przez samorządy. Instytucja ma prawo bowiem uznać, że są one za wysokie i zablokować podwyższenie opłat.

W takim przypadku samorząd może odwołać się Sądu Administracyjnego, jednak w poprzednich latach takie sprawy w większości wygrywały Wody Polskie. Obecnie nasz kraj jest jednym z państw o najwyższym procentowym koszcie wody w stosunku do dochodu rozporządzalnego, który wynosi aktualnie 2,1 proc.

W ostatnich latach ceny wody w Polsce wzrosły średnio aż o 60 proc. Na razie nie wiadomo o ile dokładnie może wzrosnąć cena wody w poszczególnych polskich miastach. Jak podał portal money.pl, podwyżka na pewno będzie jednak dotyczyć mieszkańców stolicy. 

Zadaniem Wód Polskich jest zadbanie o to, woda była dostępna dla wszystkich obywateli kraju, poprzez kontrolowanie, by jej cena nie była zbyt wysoka. Prezes instytucji wskazał, że w tym roku jest znacznie więcej wniosków o podwyżki, niż trzy lata temu.

Obecnie za wodę i ścieki Polacy płacą średnio ok. 12 zł brutto. Jak przekonuje Przemysław Daca, jest to kwota przystająca do cen europejskich. Zdaniem prezesa Wód Polskich, większość wniosków o podwyżki nie jest zasadna, a „samorządy proponują zbyt duże marże poprzez opłaty dzierżawne”.

Przemysław Daca wskazał, że możliwy średni wzrost cen wody o 20 proc. to zdecydowanie więcej, niż wynika ze wzrostu opłat stałych czy inflacji. Wody Polskie zapowiedziały, że dokładnie przyjrzą się wnioskom taryfowym i nie będą akceptować nieuzasadnionych podwyżek.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: