Goniec.pl

Pixabay.com Gosia K.

Ceny wody wkrótce pójdą w górę

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Cena wody w Polsce już teraz jest jedną z najwyższych wśród europejskich krajów, a niedługo może jeszcze wzrosnąć. Wody polskie poinformowały, że samorządy domagają się kolejnych podwyżek. Największe miałyby być w województwie łódzkim.

Szykuje się podwyżka opłat za wodę

Z informacji przekazanych przez Wody polskie wynika, że ponad 90 proc. krajowych samorządów zakłada w swoich wnioskach taryfowych podwyżki. Około 45-procentowy wzrost cen planują władze województwa łódzkiego. Z kolei najmniejsze podwyżki miałyby dotknąć mieszkańców Mazowsza oraz województwa śląskiego.

- Tylko w 3 proc. ceny utrzymano bez zmian, a w niecałych 3 proc. zaproponowano obniżkę stawek - przekazał Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, cytowany przez portal businessinsider.com.pl.

Średnio w całym kraju ceny wody mogą wzrosnąć w najbliższym czasie nawet o 20 proc. Wszystko zależy jednak od tego, czy władze wód polskich zaakceptują stawki proponowane przez samorządy. Instytucja ma prawo bowiem uznać, że są one za wysokie i zablokować podwyższenie opłat.

W takim przypadku samorząd może odwołać się Sądu Administracyjnego, jednak w poprzednich latach takie sprawy w większości wygrywały Wody Polskie. Obecnie nasz kraj jest jednym z państw o najwyższym procentowym koszcie wody w stosunku do dochodu rozporządzalnego, który wynosi aktualnie 2,1 proc.

W ostatnich latach ceny wody w Polsce wzrosły średnio aż o 60 proc. Na razie nie wiadomo o ile dokładnie może wzrosnąć cena wody w poszczególnych polskich miastach. Jak podał portal money.pl, podwyżka na pewno będzie jednak dotyczyć mieszkańców stolicy. 

Zadaniem Wód Polskich jest zadbanie o to, woda była dostępna dla wszystkich obywateli kraju, poprzez kontrolowanie, by jej cena nie była zbyt wysoka. Prezes instytucji wskazał, że w tym roku jest znacznie więcej wniosków o podwyżki, niż trzy lata temu.

Obecnie za wodę i ścieki Polacy płacą średnio ok. 12 zł brutto. Jak przekonuje Przemysław Daca, jest to kwota przystająca do cen europejskich. Zdaniem prezesa Wód Polskich, większość wniosków o podwyżki nie jest zasadna, a „samorządy proponują zbyt duże marże poprzez opłaty dzierżawne”.

Przemysław Daca wskazał, że możliwy średni wzrost cen wody o 20 proc. to zdecydowanie więcej, niż wynika ze wzrostu opłat stałych czy inflacji. Wody Polskie zapowiedziały, że dokładnie przyjrzą się wnioskom taryfowym i nie będą akceptować nieuzasadnionych podwyżek.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Przyjaciel Krzysztofa Krawczyka został przy grobie do samego końca uroczystości

  • Krzysztof Krawczyk mieszkał w pięknej rezydencji

  • Podczas pogrzebu Krzysztofa Krawczyka jego żona przytuliła trumnę

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zabrał głos w sprawie Jana Pawła II. Wymowne słowa obiegły sieć. "Nie wierzę, że..."
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje znany i ceniony dziennikarz. Rodzina przekazała smutne informacje, wielka strata
Czytaj więcej >

Wiadomości

ZUS ostrzega Polaków, muszą mieć się na baczności. Oszuści nie mają litości, trzeba uważać na maile
Czytaj więcej >

Wiadomości

Funkcjonariusze kontrolowali auto, gdy zajrzeli do środka, zdębieli. Od razu zatrzymali kierowcę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Donald Tusk opublikował nowy film i rozpętał potężną burzę. Politycy PiS podnieśli lament
Czytaj więcej >
Monika Majko

Redaktor portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]