Goniec.pl
Woda będzie droższa

Pixabay.com Gosia K.

Ceny wody wkrótce pójdą w górę

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Jak poinformowali przedstawiciele Wód Polskich, aż 90 proc. samorządów w naszym kraju podkreśla w swoich wnioskach taryfowych potrzebę podwyżki cen wody. Średnio w całej Polsce opłaty mogą wzrosnąć już niedługo nawet o 20 proc.

Cena wody w Polsce już teraz jest jedną z najwyższych wśród europejskich krajów, a niedługo może jeszcze wzrosnąć. Wody polskie poinformowały, że samorządy domagają się kolejnych podwyżek. Największe miałyby być w województwie łódzkim.

Szykuje się podwyżka opłat za wodę

Z informacji przekazanych przez Wody polskie wynika, że ponad 90 proc. krajowych samorządów zakłada w swoich wnioskach taryfowych podwyżki. Około 45-procentowy wzrost cen planują władze województwa łódzkiego. Z kolei najmniejsze podwyżki miałyby dotknąć mieszkańców Mazowsza oraz województwa śląskiego.

- Tylko w 3 proc. ceny utrzymano bez zmian, a w niecałych 3 proc. zaproponowano obniżkę stawek - przekazał Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, cytowany przez portal businessinsider.com.pl.

Średnio w całym kraju ceny wody mogą wzrosnąć w najbliższym czasie nawet o 20 proc. Wszystko zależy jednak od tego, czy władze wód polskich zaakceptują stawki proponowane przez samorządy. Instytucja ma prawo bowiem uznać, że są one za wysokie i zablokować podwyższenie opłat.

W takim przypadku samorząd może odwołać się Sądu Administracyjnego, jednak w poprzednich latach takie sprawy w większości wygrywały Wody Polskie. Obecnie nasz kraj jest jednym z państw o najwyższym procentowym koszcie wody w stosunku do dochodu rozporządzalnego, który wynosi aktualnie 2,1 proc.

W ostatnich latach ceny wody w Polsce wzrosły średnio aż o 60 proc. Na razie nie wiadomo o ile dokładnie może wzrosnąć cena wody w poszczególnych polskich miastach. Jak podał portal money.pl, podwyżka na pewno będzie jednak dotyczyć mieszkańców stolicy. 

Zadaniem Wód Polskich jest zadbanie o to, woda była dostępna dla wszystkich obywateli kraju, poprzez kontrolowanie, by jej cena nie była zbyt wysoka. Prezes instytucji wskazał, że w tym roku jest znacznie więcej wniosków o podwyżki, niż trzy lata temu.

Obecnie za wodę i ścieki Polacy płacą średnio ok. 12 zł brutto. Jak przekonuje Przemysław Daca, jest to kwota przystająca do cen europejskich. Zdaniem prezesa Wód Polskich, większość wniosków o podwyżki nie jest zasadna, a „samorządy proponują zbyt duże marże poprzez opłaty dzierżawne”.

Przemysław Daca wskazał, że możliwy średni wzrost cen wody o 20 proc. to zdecydowanie więcej, niż wynika ze wzrostu opłat stałych czy inflacji. Wody Polskie zapowiedziały, że dokładnie przyjrzą się wnioskom taryfowym i nie będą akceptować nieuzasadnionych podwyżek.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Przyjaciel Krzysztofa Krawczyka został przy grobie do samego końca uroczystości

  • Krzysztof Krawczyk mieszkał w pięknej rezydencji

  • Podczas pogrzebu Krzysztofa Krawczyka jego żona przytuliła trumnę

Monika MajkoAutor

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

TVP przegrała w sądzie w sprawie "goebbelsowskich mediów"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Polski Ład przepychany na siłę. Kuriozalne obrady sejmowych komisji

Czytaj więcej >

Wiadomości

Stało się, pan Jacek wygrał wczoraj milion w "Milionerach". Oto finałowe pytanie

Czytaj więcej >
mężczyzna

Wiadomości

Polacy masowo otrzymują skierowania na kwarantannę. GIS ostrzega przed oszustami

Czytaj więcej >
Zdjęcia

Wiadomości

Straż Graniczna pokazała zdjęcia z telefonów imigrantów spod białoruskiej granicy

Czytaj więcej >
nie żyje

Wiadomości

Nie żyje Matthew Strachan, autor muzyki do "Milionerów"

Czytaj więcej >