Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Biuro open space naprawdę może być komfortowym miejscem pracy. Jak to osiągnąć?
Redakcja Redakcja
Redakcja Redakcja 22.08.2023 10:37

Biuro open space naprawdę może być komfortowym miejscem pracy. Jak to osiągnąć?

biuro open space
mikomaxsmartoffice.com

Biuro typu open space dla wielu pracowników stanowi synonim hałasu, umieszczonych blisko siebie biurek i braku prywatności. Nie musi tak jednak być, jeśli dobrze zaplanujemy przestrzeń. Biura na planie otwartym wymagają przemyślanych i praktycznych rozwiązań, które pozwolą przekształcić to środowisko w miejsce, gdzie pracownicy będą mogli współpracować i w razie potrzeby odciąć się od panującego zgiełku. Nowoczesny open space powinien dawać szansę na pracę w skupieniu oraz chwilę odprężenia od gonitwy obowiązków. Dowiedz się, jak w jaki sposób go zaaranżować, aby spełniał oczekiwania zatrudnionego personelu.

Przestronny open space – ile metrów na pracownika?

W planowaniu biura open space jednym z kluczowych aspektów jest zapewnienie odpowiedniej ilości przestrzeni dla każdego pracownika. Pod uwagę należy wziąć regulacje zawarte w przepisach BHP. Według norm obowiązujących w Polsce pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi 13 metrów sześciennych objętości pomieszczenia i minimum 2 metry kwadratowe podłogi bez urządzeń elektronicznych, mebli i innych przedmiotów.

mikomax-standupr-benching-workstation-with-height-adjustment (1).jpg
Źródło: mikomaxsmartoffice.com

Planowanie przestrzeni – klucz do sukcesu w biurze open space

Ludzie w pracy spędzają ponad 30% całego życia, nic więc dziwnego, że poszukują firm, które zapewniają im komfortowe warunki. Projektowanie przestrzeni biurowej typu open space z pewnością musi być starannie przemyślane. Lokalizacja biurek nie powinna być przypadkowa. Właściwe ustawienie stanowisk w biurze otwartym może podnieść efektywność pracy zespołu nawet o 15 procent. Ważne jest zwrócenie uwagi na dostosowanie wysokości blatu do wzrostu poszczególnych pracowników. Doskonałym rozwiązaniem są biurka z regulacją wysokości, które pozwalają na pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, aby odciążyć kręgosłup.

Dodatkowo warto uwzględnić nie tylko miejsca do pracy przy biurkach, ale również strefy wspólne, takie jak sale konferencyjne, strefy wypoczynkowe czy pomieszczenia socjalne. Odpowiednie rozmieszczenie stanowisk pracy oraz przemyślane wykorzystanie przestrzeni pozwoli na zachowanie optymalnego balansu pomiędzy prywatnością a możliwością współpracy, gwarantując wysoką wydajność i komfort pracy w biurze open space.

Alternatywy dla biurek i sal konferencyjnych – zyskaj nową perspektywę

Najlepsze pomysły i rozwiązania problemów nie muszą powstawać przy biurkach. Warto wydzielić z open space różnorodne przestrzenie do pracy i spotkań, które będą stanowić alternatywę dla biurka i sali konferencyjnej. Pracownicy, którzy mają możliwość wyboru formalnych i mniej formalnych miejsc do współpracy, cichej pracy czy spotkań w mniejszym gronie, są bardziej efektywni i kreatywni. Zapewnienie takiej różnorodności może poprawić efektywność i komfort pracy, jednocześnie wprowadzając nową perspektywę do codziennego funkcjonowania w miejscu pracy.

Ochrona pracowników przed hałasem panującym w open space

Hałas w biurze open space to jedna z najczęściej wymienianych wad tego typu aranżacji przestrzeni do pracy. Poprawa komfortu akustycznego jest niezwykle istotna dla zadowolenia zespołu, wzrostu efektywności i dobrego wizerunku firmy. W związku z przepisami, które ograniczają poziom hałasu na stanowiskach wyposażonych w komputery (w Polsce do 55 dB), konieczne jest wprowadzenie odpowiednich rozwiązań.

office-panel-systems-mikomax-soniq (1).jpg
Źródło: mikomaxsmartoffice.com

Projektując biuro open space, warto od początku uwzględnić zastosowanie specjalnych mobilnych ścianek biurowych, które odseparowują stanowiska, redukując hałas generowany przez sprzęt i rozmowy pracowników. Dodatkowo, miękkie wykładziny czy podwieszane sufity również wpływają na poprawę akustyki wnętrza. Przegrody biurowe mogą mieć różne kształty, tak jak oferowana przez firmę Mikomax Smart Office ścianka działowa Tree, która wyglądem przypomina drzewo. Wprowadzenie takich rozwiązań przyczynia się nie tylko do zmniejszenia hałasu, ale również do zwiększenia poczucia prywatności pracowników.

Strefa relaksu – dbaj o zdrowie psychiczne i fizyczne w pracy

Monotonię typowego open space można przełamać, umieszczając w przestrzeni rośliny oraz aranżując miejsca, w których pracownicy będą mogli odpocząć. Oryginalna kolekcja sof i foteli Packman to świetny sposób na wprowadzenie ożywienia do stref relaksu, recepcji czy przestrzeni otwartych. Rozwiązania te sprawiają, że zarówno pracownicy, jak i goście z uśmiechem na twarzy będą z nich korzystać. Zapewnienie przestrzeni do relaksu, która łączy w sobie komfort, estetykę i wygodę pozwala pracownikom naładować baterie przed kolejnymi wyzwaniami. Pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. W ten sposób firma dba nie tylko o wydajność, ale także o dobre samopoczucie i satysfakcję pracowników.

2019_mikomaxso_edwards_warszawa_internet15 (1).jpg
Źródło: mikomaxsmartoffice.com

Odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń

Obecnie biznesowe spotkania, wizyty klientów czy odprawy zespołów stanowią nieodłączny element wielu organizacji. Projektując open space, warto umieścić z przodu pokoje menedżerów, sale konferencyjne czy budki akustyczne. W ten sposób klienci, kontrahenci czy inni goście nie będą przechodzili przez główną strefę pracy, a pracownicy lepiej skupią się na wykonywaniu swoich obowiązków. Doskonale zaaranżowana przestrzeń otwarta uwzględnia też odpowiednie oświetlenie i temperaturę powietrza.

Artykuł sponsorowany.

Tagi: praca