Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Arcybiskup ogłosił to z ambony. Chodzi o księżną Kate, trudno powstrzymać łzy
Irmina Jach
Irmina Jach 31.03.2024 19:22

Arcybiskup ogłosił to z ambony. Chodzi o księżną Kate, trudno powstrzymać łzy

Księżna Kate
Fot. Instagram/princeandprincessofwales

Księżna Kate tydzień przed Wielkanocą poinformowała opinię publiczną, że zmaga się z nowotworem. Żona następcy tronu, która jest w trakcie chemioterapii, zapowiedziała, że w najbliższym czasie nie będzie realizowała obowiązków zawodowych. Nie pojawiła się także na nabożeństwie wielkanocnym w kaplicy św. Jerzego w Windsorze. Arcybiskup Canterbury Justin Welby odniósł się do nieobecności przyszłej królowej podczas mszy.

Księżna Kate choruje na nowotwór

Księżna Kate tuż po świętach Bożego Narodzenia przeszła planowaną operację jamy brzusznej. Zapowiadano, że wróci do służby monarchii w okolicach Wielkanocy. Tak się jednak nie stało. W połowie marca żona księcia Williama przekazała, że podczas badań histopatologicznych po operacji brzucha zdiagnozowano u niej nowotwór.

Mój zespół medyczny zalecił mi poddanie się chemioterapii zapobiegawczej i obecnie jestem na wczesnym etapie leczenia — mówiła księżna Kate w nagraniu opublikowanym na oficjalnym profilu książęcej pary w mediach społecznościowych.

42-latka nie była widziana podczas publicznych wystąpień od czasu nabożeństwa bożonarodzeniowego w Sandringham House. W pierwszy dzień Wielkanocy nie wzięła udziału w tradycyjnej mszy w kaplicy św. Jerzego w Windsorze. Zabrakło również księcia Williama i trójki dzieci pary: księcia George'a, księżniczki Charlotte i księcia Louisa.

Król Karol III wygłosił wielkanocne orędzie. "To dla mnie wielki smutek"

Pierwsze wystąpienie chorującego na raka Karola III

Król Karol III, w przeciwieństwie do najbliższych, zdecydował się na pierwsze publiczne wyjście od czasu, kiedy zdiagnozowano u niego nowotwór. Mimo niewątpliwego cierpienia monarcha i królowa Camilla tryskali dobrym humorem i chętnie nawiązywali interakcje z fotoreporterami i Brytyjczykami zgromadzonymi w okolicy kaplicy św. Jerzego. Towarzyszyli im księżniczka Anna, książę Edward i hrabina Sophie, Sarah Ferguson oraz książę Andrzej.

Karol III z okazji Wielkanocy wygłosił także orędzie do narodu. Nagranie, które zrealizowano kilka dni temu w Pałacu Buckingham, zostało wyemitowane podczas czwartkowego nabożeństwa w Worcester. Król nie wziął w nim udziału.

Modlę się dziś szczególnie o to, aby przykład naszego Pana, polegający na służeniu sobie nawzajem, nadal nas inspirował i wzmacniał wszystkie nasze społeczności. Niech Bóg błogosławi was wszystkich w te Święta Wielkanocne — mówił monarcha.

ZOBACZ TAKŻE: U członkini rodziny królewskiej wykryto raka. Wydała poruszające oświadczenie

Arcybiskup podczas Wielkanocy mówił o księżnej Kate

Podczas Wielkanocnej mszy w kaplicy św. Jerzego głos na temat dramatów, które w ostatnim czasie dotknęły rodzinę królewską, zabrał arcybiskup Canterbury Justin Welby. W swoim kazaniu złożył życzenia szybkiego powrotu do zdrowia królowi Karolowi III i księżnej Kate i zachęcił wiernych do modlitwy w intencji royalsów.

W życiu każdego z nas są chwile, które zmieniają nas na zawsze. Czasami jest to kwestia indywidualna. Obserwowaliśmy, współczuliśmy i czuliśmy razem godność króla i księżnej Walii, gdy mówili o swojej chorobie nowotworowej, a czyniąc to swoim brakiem egoizmu, swoją łaską i wiarą, pokrzepili tak wiele innych osób — mówił arcybiskup.