Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Anna Wołowska nie żyje. "Sprawiedliwa wśród narodów świata" miała 98 lat
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.06.2023 19:01

Anna Wołowska nie żyje. "Sprawiedliwa wśród narodów świata" miała 98 lat

Anna Wołowska nie żyje. "Sprawiedliwa wśród narodów świata" miała 98 lat
materiały własne Iberion

Nie żyje Anna Wołowska. Zmarła uhonorowana została tytułem “Sprawiedliwa wśród narodów świata”. W czasie wojny, w wieku zaledwie 17 lat, ratowała żydowskie dzieci przed zagładą. Anna Wołowska miała 98 lat.

Nie żyje Anna Wołowska

Zmarła Anna Wołowska. Prawdziwa legenda i kobieta, z której Polska może być dumna. Na własne oczy widziała okrucieństwo nazistów wobec Żydów i zdecydowała, iż mimo śmiertelnego niebezpieczeństwa nie może biernie patrzeć na cierpienie innych.

Anna Wołowska miała 98 lat. Mogła poszczycić się tytułem “Sprawiedliwej wśród narodów świata”, który nadany został jej w 1998 r. W 2017 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Anna Wołowska zapisała się na kartach historii wielkimi literami

Anna Wołowska może być wzorem człowieczeństwa. Urodzona w 1925 r. kobieta w czasie II wojny światowej z pełnym poświęceniem opiekowała się dziećmi z żydowskich rodzin.

Pod jej opiekę trafiały dzieci, których rodzice liczyli na to, że uda im się oszukać nazistów. Żydowskie dzieci trafiały do polskich i chrześcijańskich rodzin, gdzie żyły pod przykrywką wyzbywając się swoich korzeni.

O bohaterstwie i wielkim oddaniu Anny Wołowskiej świadczy między innymi relacja Izabeli Szymel, która opowiedziała, że 17-latka opiekowała się nią niczym własnym dzieckiem.

Andrzej Duda odznaczył ją Krzyżem Komandorskim

W 2017 r. Anna Wołowska doczekała się uznania od prezydenta. Andrzej Duda nadał jej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie wręczył jeden z ministrów.

- Wręczając order, minister podkreślił ogromny trud i bohaterstwo, jakiego podjęła się odznaczona, ratując od Zagłady Żydów w czasie niebywałego okrucieństwa II wojny światowej - informowała wtedy Kancelaria Prezydenta.

Nie podano informacji na temat pogrzebu Anny Wołowskiej. Prywatne pozostają również okoliczności śmierci “Sprawiedliwej wśród narodów świata”.

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News
Tagi: Nie żyje