Goniec.pl > Wiadomości > Amerykańska senator podziękowała Polakom. "Jesteśmy wdzięczni Polsce za tą niezwykłą miłość"
Piotr Dutka
Piotr Dutka 20.03.2022 00:38

Amerykańska senator podziękowała Polakom. "Jesteśmy wdzięczni Polsce za tą niezwykłą miłość"

MANDEL NGAN/AFP/East News
MANDEL NGAN/AFP/East News

Amerykańska senator Joni Ernst w rozmowie z Michałem Sznejderem podziękowała Polakom za ich wyjątkowe wsparcie, które kierują w stronę narodu ukraińskiego. Polityk podkreśliła, że cały demokratyczny świat musi wzmocnić swoje wysiłki, by zapewnić Ukraińcom skuteczne możliwości do dalszej obrony.

Amerykańska delegacja wizytuje Polskę. Joni Ernst wraz z grupą dziesięciu senatorów przebywała w sobotę w Rzeszowie, gdzie spotkała się między innymi z żołnierzami Stanów Zjednoczonych służącymi na terenie naszego kraju.

Na konferencji prasowej poinformowała, że ich wizyta jest niezwykle ważna. - Dla nas niezwykle ważne jest, że jesteśmy tutaj, aby okazać wsparcie naszym ukraińskim przyjaciołom, naszym polskim gościom. Chcemy pokoju, ale chcemy wolnej i suwerennej Ukrainy - zaznaczyła Joni Ernst.

Polityk podkreśliła, że szczególnie istotne jest wsparcie dla zwykłych obywateli Ukrainy, którzy w szczególności odczuli rosyjską agresję.

- Chcemy jeszcze bardziej zaangażować się w działalność humanitarną. Chcemy upewnić się, że dostarczamy wystarczająco dużo, jeżeli chodzi o pomoc humanitarną w tej sytuacji i dla naszych bliskich przyjaciół na Ukrainie - dodała.

USA pomogą Ukrainie. Na horyzoncie istotne wsparcie finansowe

Podczas swojego przemówienia amerykańska polityk przypomniała, że niedawno Stany Zjednoczone zdecydowały się przeznaczyć 14 mld dolarów, w tej kwocie są pieniądze dla uchodźców pochodzących z Ukrainy.

- Wiemy, że dostawy na wschodnią Ukrainę stają się bardzo trudne. Wiemy, że infrastruktura została uszkodzona, ale będziemy nadal współpracować z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami nad dostawą pomocy. Musimy znaleźć nowe sposoby, jak najszybszego dostarczenia potrzebnych materiałów na Ukrainę - dodała Joni Ernst.

- Powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, aby dostarczyć konieczne dostawy dla Ukraińców, aby mogli bronić swojego kraju, w tym broń i wsparcie lotnicze - dodała.

Senator przekazała, że Stany Zjednoczone są pełne podziwu dla Ukraińców, którzy z niezwykłą zaciekłością bronią swojego kraju. Skierowała również ważne słowa do Polaków, którzy pomagają uciekinierom. Podkreśliła, że jest niezwykle wdzięczna Polsce za szczególną pomoc Ukrainie.

- Jestem bardzo wdzięczna, tak jak cała reszta Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy wdzięczni Polsce za tą niezwykłą miłość, troskę dla Ukraińców, ale jest wiele rzeczy, które możemy zrobić wspólnie - podkreśliła.

Joni Ernst zapewniła również, że nasz kraj jest bezpieczny w strukturach NATO oraz że USA na pewno zrealizują artykuł piąty NATO. Warto zaznaczyć, że mówi on między innymi, że napaść na jednego członka NATO oznacza napaść na wszystkich członków sojuszu.

- W Polsce już jest wielu żołnierzy USA, którzy są gotowi do odpowiedzi w ramach tego artykułu. My jako Stany Zjednoczone dotrzymamy tego zobowiązania wobec NATO - dodała.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl / TVN24