Goniec.pl > Polska > Alert RCB przed silnymi burzami. Nawałnice obejmą niemal cały kraj, "możliwe przerwy w dostawie prądu"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.06.2022 10:02

Alert RCB przed silnymi burzami. Nawałnice obejmą niemal cały kraj, "możliwe przerwy w dostawie prądu"

Prognoza pogody na poniedziałek: gwałtowne burze, alert RCB trafił do stek tysięcy osób
Science Photo Library East News; imgw; rcb

Wydano pilny alert RCB w związku z nadciągającymi burzami. Osoby z 12 województw otrzymały specjalnego SMS-a ostrzegającego przed zbliżającymi się nawałnicami. IMGW wydało już ostrzeżenia II stopnia. Będzie padać, wiać nawet do 110 km/h oraz grzmieć, trzeba się przygotować.

Setki tysięcy osób otrzymały na swoje telefony alert RCB. Powodem wysłania ostrzeżenia są prognozowane gwałtowne burze, które po spokojnym weekendzie w poniedziałek powrócą do Polski.

- Uwaga! Dziś (13.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr - oto treść, którą przeczytają osoby znajdujące się w niebezpiecznych regionach. Żywioł pokaże w poniedziałek swoją mocą.

287538505 560775492287016 6816546489595748365 n
Alert RCB

Alert RCB: silne burze i wichury z deszczem w poniedziałek

Poniedziałek w wielu miejscach w Polsce zacznie się od odczytania specjalnego alertu RCB, który został wysłany w związku z prognozą pogody przedstawioną przez IMGW. - Instytut i Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wystąpienie silnego wiatru i burz w większości Polski - podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na oficjalnej stronie.

Lista miejsc, w których w poniedziałek będzie niebezpiecznie nie jest krótka. Mieszkańcy aż 12 województw otrzymali specjalny alert RCB wysyłany w sytuacji zagrożenia.

Kto będzie odpowiadał w poniedziałek na pytanie "gdzie jest burza?". Można sprawdzić to poprzez wskazanie listy odbiorców alertu RCB. SMS z ostrzeżeniem został wysłany do odbiorców na terenie województw:

 • podlaskiego,

 • warmińsko-mazurskiego,

 • lubelskiego,

 • podkarpackiego,

 • małopolskiego,

 • świętokrzyskiego,

 • mazowieckiego,

 • śląskiego,

 • łódzkiego

 • pomorskiego – powiaty: kwidzyński, sztumski, malborski i nowodworski,

 • kujawsko-pomorskiego – powiaty: aleksandrowski, brodnicki, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, inowrocławski, lipnowski, mogileński, radziejowski, rypiński, Toruń, toruński, wąbrzeski, Włocławek, włocławski

 • wielkopolskiego – powiaty: jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin,koniński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, słupecki, turecki, wrzesiński).

Alert RCB: burze zagrożeniem aż w 12 województwach
Alert RCB: burze zagrożeniem aż w 12 województwach

Źródło: rcb

Prognoza pogody: nawałnice nad Polską

IMGW już wcześniej zapowiadała, że burze w poniedziałek wrócą nad Polskę. Synoptycy zgodnie z przewidywaniami wydali ostrzeżenia I i II stopnia. Alerty II stopnia obowiązują od wschodniej granicy aż do linii w centralnej części kraju.

Granicą wyższych ostrzeżeń przed burzami są m.in. Elbląg, Grudziądz, Włocławek, Konin, Kalisz, czy Katowice. Dalej aż do linii Słupsk, Poznań, Leszno i Jelenia Góra, obowiązują ostrzeżenia I stopnia przed burzami.

Ostrzeżenia II i I stopnia przed burzami obowiązują niemal w całym kraju
Ostrzeżenia II i I stopnia przed burzami obowiązują niemal w całym kraju

Źródło: imgw

- Najgorsza pogoda zapowiada się na wschód od linii Opolszczyzny, Wielkopolski, Kujaw, Mazowsza, Warmii i Mazur, gdzie wystąpią burze, miejscami z gradem, a najintensywniejsze prognozowane są w południowo wschodniej części kraju. Temperatura maksymalna od 17°C nad morzem do 27°C na Podkarpaciu. Burzom towarzyszyć będą silne porywy wiatru do 90-100 km/h, lokalnie 110 km/h - podało IMGW w prognozie pogody na poniedziałek 13 czerwca.

RCB ostrzega: oto poradnik co robić w czasie burzy

To nie pierwszy dzień z gwałtownymi nawałnicami w ostatnich tygodniach, czego dowodzą m.in. akcje straży pożarnej na Śląsku. - Przed nami kolejny burzowy dzień - ostrzegało w zeszłym tygodniu RCB, które w poniedziałek 13 czerwca rozesłało specjalny alert w związku z prognozą pogody.

Specjaliści przygotowali specjalny poradnik. Co robić w czasie burzy? Warto się do niej przygotować już wcześniej. RCB wskazuje, że należy zabezpieczyć rzeczy znajdujące się na parapetach, czy na podwórkach. Silny wiatr może je porwać, co stanowi bezpośrednie zagrożenia dla życia i mienia innych osób.

Alert RCB to nie wszystko, oto krótki poradnik na czas burzy
Alert RCB to nie wszystko, oto krótki poradnik na czas burzy

Źródło: rcb

Oto kilka zasad na czas burzy polecanych przez RCB: zostań w domu jeśli możesz, odłącz od prądu sprzęt domowy, a jeśli jedziesz autem zjedź na parking z dala od drzew.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl