Goniec.pl
Prognoza pogody na poniedziałek: gwałtowne burze, alert RCB trafił do stek tysięcy osób

Science Photo Library East News; imgw; rcb

Alert RCB przed silnymi burzami. Nawałnice obejmą niemal cały kraj, "możliwe przerwy w dostawie prądu"

13 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Wydano pilny alert RCB w związku z nadciągającymi burzami. Osoby z 12 województw otrzymały specjalnego SMS-a ostrzegającego przed zbliżającymi się nawałnicami. IMGW wydało już ostrzeżenia II stopnia. Będzie padać, wiać nawet do 110 km/h oraz grzmieć, trzeba się przygotować.

Setki tysięcy osób otrzymały na swoje telefony alert RCB. Powodem wysłania ostrzeżenia są prognozowane gwałtowne burze, które po spokojnym weekendzie w poniedziałek powrócą do Polski.

Pogoda burze

Gwałtowne burze przechodzą nad Polską. Odnotowano ponad 1600 interwencji strażaków

CZYTAJ DALEJ

- Uwaga! Dziś (13.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr - oto treść, którą przeczytają osoby znajdujące się w niebezpiecznych regionach. Żywioł pokaże w poniedziałek swoją mocą.

287538505 560775492287016 6816546489595748365 n

Alert RCB

Alert RCB: silne burze i wichury z deszczem w poniedziałek

Poniedziałek w wielu miejscach w Polsce zacznie się od odczytania specjalnego alertu RCB, który został wysłany w związku z prognozą pogody przedstawioną przez IMGW. - Instytut i Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wystąpienie silnego wiatru i burz w większości Polski - podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na oficjalnej stronie.

Lista miejsc, w których w poniedziałek będzie niebezpiecznie nie jest krótka. Mieszkańcy aż 12 województw otrzymali specjalny alert RCB wysyłany w sytuacji zagrożenia.

Kto będzie odpowiadał w poniedziałek na pytanie "gdzie jest burza?". Można sprawdzić to poprzez wskazanie listy odbiorców alertu RCB. SMS z ostrzeżeniem został wysłany do odbiorców na terenie województw:

 • podlaskiego,

 • warmińsko-mazurskiego,

 • lubelskiego,

 • podkarpackiego,

 • małopolskiego,

 • świętokrzyskiego,

 • mazowieckiego,

 • śląskiego,

 • łódzkiego

 • pomorskiego – powiaty: kwidzyński, sztumski, malborski i nowodworski,

 • kujawsko-pomorskiego – powiaty: aleksandrowski, brodnicki, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, inowrocławski, lipnowski, mogileński, radziejowski, rypiński, Toruń, toruński, wąbrzeski, Włocławek, włocławski

 • wielkopolskiego – powiaty: jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin,koniński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, słupecki, turecki, wrzesiński).

Alert RCB: burze zagrożeniem aż w 12 województwach

Alert RCB: burze zagrożeniem aż w 12 województwach

Źródło: rcb

Prognoza pogody: nawałnice nad Polską

IMGW już wcześniej zapowiadała, że burze w poniedziałek wrócą nad Polskę. Synoptycy zgodnie z przewidywaniami wydali ostrzeżenia I i II stopnia. Alerty II stopnia obowiązują od wschodniej granicy aż do linii w centralnej części kraju.

Policja poszukuje osób, które kupiły skażony denaturat

Policja poszukuje osób, które mogły kupić skażony denaturat. Opublikowano specjalny apel

CZYTAJ DALEJ

Granicą wyższych ostrzeżeń przed burzami są m.in. Elbląg, Grudziądz, Włocławek, Konin, Kalisz, czy Katowice. Dalej aż do linii Słupsk, Poznań, Leszno i Jelenia Góra, obowiązują ostrzeżenia I stopnia przed burzami.

Ostrzeżenia II i I stopnia przed burzami obowiązują niemal w całym kraju

Ostrzeżenia II i I stopnia przed burzami obowiązują niemal w całym kraju

Źródło: imgw

- Najgorsza pogoda zapowiada się na wschód od linii Opolszczyzny, Wielkopolski, Kujaw, Mazowsza, Warmii i Mazur, gdzie wystąpią burze, miejscami z gradem, a najintensywniejsze prognozowane są w południowo wschodniej części kraju. Temperatura maksymalna od 17°C nad morzem do 27°C na Podkarpaciu. Burzom towarzyszyć będą silne porywy wiatru do 90-100 km/h, lokalnie 110 km/h - podało IMGW w prognozie pogody na poniedziałek 13 czerwca.

RCB ostrzega: oto poradnik co robić w czasie burzy

To nie pierwszy dzień z gwałtownymi nawałnicami w ostatnich tygodniach, czego dowodzą m.in. akcje straży pożarnej na Śląsku. - Przed nami kolejny burzowy dzień - ostrzegało w zeszłym tygodniu RCB, które w poniedziałek 13 czerwca rozesłało specjalny alert w związku z prognozą pogody.

Specjaliści przygotowali specjalny poradnik. Co robić w czasie burzy? Warto się do niej przygotować już wcześniej. RCB wskazuje, że należy zabezpieczyć rzeczy znajdujące się na parapetach, czy na podwórkach. Silny wiatr może je porwać, co stanowi bezpośrednie zagrożenia dla życia i mienia innych osób.

Alert RCB to nie wszystko, oto krótki poradnik na czas burzy

Alert RCB to nie wszystko, oto krótki poradnik na czas burzy

Źródło: rcb

Oto kilka zasad na czas burzy polecanych przez RCB: zostań w domu jeśli możesz, odłącz od prądu sprzęt domowy, a jeśli jedziesz autem zjedź na parking z dala od drzew.

Elektryk pokazał swój paragon z niemieckiego Lidla

Polak pracuje w Niemczech, pokazał swój paragon z Lidla. Szybko zamknął usta krytykom

Elektryk mieszkający w Niemczech pokazał paragon z Lidla. - Gdzie tutaj widzisz 2 razy drożej - napisał mężczyzna na Twitterze. Powodem był zarzut dotyczący kłamstwa na temat tego, że za zachodnią granicą jest taniej. Rozpętała się prawdziwa burza, a dowodów nie zabrakło.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Mundial 2022. Zbigniew Boniek zamieścił wymowny wpis przed meczem Polska-Argentyna. Wystarczyło tylko jedno zdanie

Wiadomości

Mundial 2022. Zbigniew Boniek zamieścił wymowny wpis przed meczem Polska-Argentyna. Wystarczyło jedno zdanie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wielkopolskie: Porażające odkrycie w domu pod Poznaniem. Znaleziono ciało emerytki pozbawione głowy

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński usunie się w cień? PiS znalazł już sprytną wymówkę

Wiadomości

Jarosław Kaczyński usunie się w cień? PiS znalazł już sprytną wymówkę

Czytaj więcej >
Igor Tuleya wrócił do pracy. Foto: Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Igor Tuleya wrócił do pracy. Przed wejściem do sądu zagroził: "Ta walka się nie skończyła, ona trwa"

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Wiadomości

Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Czytaj więcej >
Zdumiewające nagranie mszy św. Ksiądz zaskoczył wszystkich wymaganiami dot. kolędy

Wiadomości

Zdumiewające nagranie mszy św. Ksiądz zaskoczył wszystkich parafian wymaganiami dot. kolędy

Czytaj więcej >