Goniec.pl
abp jedraszewski

Jakub Kaminski/East News

Abp Jędraszewski mówi o niebezpiecznym problemie psychoanalizy. Wierni odrzucają łaskę

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Abp Jędraszewski znów zabrał głos, a jego słowa rozwścieczyły wiernych. Duchowny w rozmowie z tygodnikiem „Sieci" mówi oczywiście o Kościele. Nawiązał też do problemu wiary i odchodzenia od niej. Za przyczynę obwinia m.in. problemy rodzinne czy też problemy natury psychicznej.

Duchowny pod raz kolejny skupił się na problemach dotykających nie tylko polskie społeczeństwo, ale również sam Kościół. Wygłosił kontrowersyjną opinię, a w sieci już zaroiło się od ognistych dyskusji.

Abp Jędraszewski udzielił kontrowersyjnego wywiadu

Duchowny zauważył, że wśród Polaków postępuje odchodzenie od wiary, wiele osób dokonuje apostazji, a religijność zostaje zachwiana. Zapewnia jednak, że Kościół się nie poddaje.

Abp Jędraszewski stwierdził, że jednym z problemów oddalania się od Boga mogą być problemy rodzinne. Kryzysy czy rozwody dotykają nie tylko dorosłych, ale też mają wpływ na dzieci. Duchowny zaznacza, że rodzice często nie biorą pod uwagę dobra najmłodszych. I tu ma rację.

Jednak w dalszej części wypowiedzi tłumaczy, że „troska o Kościół, o wiarę, o powrót do niej zaczyna się właściwie u fundamentów - w trosce o normalnie funkcjonujące rodziny". Zauważył też kolejny, w jego mniemaniu, niebezpieczny problem, czyli osoby korzystające z usług psychologów, psychoterapeutów czy też psychiatrów.

piotr wozniak starak grob

Na Powązkach powstaje grobowiec Piotra Woźniaka-Staraka

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski obserwuje sytuację w krajach Europy Zachodniej, gdzie coraz więcej ma odwracać się od Kościoła. Według niego to przez to, że „uwierzono w psychoanalizę, a nie w łaskę odpuszczenia grzechów i pojednania z Panem Bogiem".

W wywiadzie tłumaczy, że nie rozumie myślenia osób, które korzystają z pomocy specjalistów. Uważa, że nie mają problemu, aby obnażyć najskrytsze tajemnice i problemy np. u psychoterapeuty i tam zasięgnąć pomocy, a z kolei spowiedź i pokuta są już trudniejsze i mogą nawet uwłaczać godności takiej osoby. Oczywiście w jej mniemaniu.

Abp Jędraszewski w mocny sposób stwierdził, że jeśli korzysta się z takiego rodzaju pomocy, a nie bierze się pod uwagę aktu łaski od Boga, to w takiej sytuacji nie ma miejsca dla wiary i Kościoła. Dostało się też ideologii gender, która ma zaburzać miejsce człowieka na świecie.

Duchowny, podobnie jak w ostatnich swoich kazaniach, odniósł się też do chrztu Mieszka I oraz historii chrześcijaństwa w Polsce. Jest to tożsamość, tradycja i dorobek, który trzeba pielęgnować i budować.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >