Goniec.pl
Abp Janiak był ostatnią osobą, która widziała zamordowaną dziewczynę

Autorstwa Joanna Adamik - https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/42973702131/in/album-72157698313922305/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90551289

23-latka w 2015 roku została zamordowana na pielgrzymce, w której uczestniczył abp Janiak. Fakty w sprawie sprzed lat

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

23-letnia Polka zaginęła 16 kwietnia 2015 roku podczas pielgrzymki do Izraela. Dziewczyna opuściła hotel i ślad po niej zaginął. Wkrótce po zgłoszeniu zaginięcia przez jej ojca, robotnicy pracujący w pobliżu miejscowej szkoły odnaleźli zwłoki kobie

Izraelska policja, która prowadziła śledztwo w tej sprawie, przekazała, że 23-latka została zgwałcona i zamordowana. Jej ciało odnaleziono zaledwie 100 metrów od hotelu, w którym mieszkała wraz z ojcem i innymi uczestnikami pielgrzymki. Polski wymiar sprawiedliwości do dziś nie posiada wszystkich akt sądowych.

Abp Janiak mógł być ostatnią osobą, która widziała zamordowaną dziewczynę

Kobieta była absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją przyszłość wiązała z zawodem nauczycielki. Do Izraela pojechała wraz z pielgrzymką leśników - jej ojciec był dyrektorem Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie (województwo wielkopolskie).

Ostatnią osobą, która mogła widzieć 23-latkę żywą, miał być arcybiskup Edward Janiak, który wziął udział w pielgrzymce, jako duszpasterz leśników. Hierarcha kościelny minął dziewczynę w drzwiach hotelu. Z uwagi na fakt, że wcześniej uskarżała się na złe samopoczucie, zaproponował jej zażycie leków przeciwbólowych.

Dziennikarze donosili także, że to duchowny zidentyfikował ciało mieszkanki Kalisza. Informacje te stanowczo dementował ówczesny kapelan arcybiskupa ksiądz Marcin Papuziński, który kontaktował się w tej sprawie z redakcją Wirtualnej Polski.

- Chciałbym podkreślić, że nieprawdą są pojawiające się w mediach informacje, że ksiądz biskup był ostatnią osobą, która widziała żywą tą zamordowaną dziewczynę. Nieprawdą jest również informacja, ze ksiądz biskup brał udział w identyfikacji jej zwłok - mówił przedstawiciel Kościoła.

Ksiądz Marcin Papuziński podkreślał także, że diecezja kaliska nie była organizatorem pielgrzymki. Michał Szczepaniak, który był przewodnikiem wycieczki, zdradził więcej szczegółów na temat okoliczności tragedii w podcaście Kryminatorium. Z ustaleń Izraelskiej policji wynika, że sprawcą morderstwa był Palestyńczyk Kutaiba Atian.

Oficjalna wersja zdarzeń mówi, że Polka przechodziła obok placu budowy, na którym pracował mężczyzna. Zbrodnia miała być wynikiem odrzuconych zalotów. Obcokrajowiec udusił Polkę jej własną chustką, kiedy ta nie pozwoliła mu się pocałować.

Dwa lata później mężczyznę skazano na dożywocie za morderstwo i próbę gwałtu. W czasie dochodzenia arcybiskup Edward Janiak unikał publicznego wypowiadania się o sprawie. Ograniczył się do krótkiego komunikatu o stanie zdrowia ojca 23-latki, który po odnalezieniu zwłok córki trafił do szpitala.

W marcu 2021 roku hierarcha został ukarany przez Watykan. Kapłan dostał zakaz zamieszkania poza diecezją kaliską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich oraz wpłata prywatnych pieniędzy na Fundację św. Józefa. To reakcja na doniesienia, że arcybiskup ukrywał pedofilię wśród księży.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kupił mięso w markecie. Zauważył niepożądaną substancję

  • Zabójca Andrzeja Zauchy znalazł pracę w TVP

  • Warszawa: policja poszukuje mężczyzny. Ranił kobietę nożem

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >