Goniec.pl

Iberion

13. emerytura trafi na konta emerytów wcześniej. Są dokładne terminy

21 Marca 2023

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Niektórzy emeryci lada dzień mogą wypatrywać na swoich kontach 13. emerytury. Jak podała Poczta Polska, pierwsze pieniądze trafią do świadczeniobiorców jeszcze pod koniec marca, a dokładniej ostatniego dnia aktualnie trwającego miesiąca. Kolejne wypłaty sukcesywnie będą dokonywane w następnych dniach. Publikujemy dokładny harmonogram wypłat.

Rekordowo wysokie świadczenia

Na te wiadomości emeryci i renciści czekali z niecierpliwością. 13. emerytura , zgodnie z ustawą podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę , również i w tym roku trafi na konta wszystkich świadczeniobiorców, bez względu na to, w jakiej wysokości otrzymują świadczenia.

Po tegorocznej waloryzacji beneficjenci mogą liczyć nawet na 1445 zł, przy założeniu, że ich podstawowa wypłata wynosi od 1 marca 916,49 zł brutto.

- Im wyższa emerytura tym wyższy podatek. Od kwoty świadczenia 2499,50 zł brutto, trzynastka wyniesie 1254,48 zł - przekazała Poczta Polska.

Adam Małysz

Adam Małysz wysłał pilną wiadomość Dawidowi Kubackiemu. Wyszło na jaw, co mu obiecał

CZYTAJ DALEJ

"Trzynastka" będzie opodatkowana

Fakt, że rząd nie zdecydował się na rezygnację z opodatkowania tzw. “trzynastki” był dużym zawodem dla seniorów, ale ci musieli się z nim pogodzić.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, konieczność zapłaty zaliczki na podatek wystąpi w przypadku, gdy podstawowe świadczenie wraz z wypłatą 13. emerytury przekroczy 2500 zł brutto.

W uzasadnieniu do ubiegłorocznego projektu rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego resort wyjaśniał, że przekroczenie progu 2500 zł brutto "w konsekwencji (za ten jeden miesiąc) będzie rodzić obowiązek pobrania od emeryta i rencisty zaliczki na podatek, pomimo że roczne dochody podatnika nie przekroczą 30 tys. zł".

Harmonogram wypłat 13. emerytury

Poza tymi gorzkimi informacjami, są jednak także i te bardziej słodkie. Wszyscy spodziewali się, iż, jak wskazują przepisy, 13. emerytury trafią na konta beneficjentów dopiero w kwietniu wraz z normalnym świadczeniem.

Okazuje się jednak, że plany Poczty Polskiej i ZUS-u pokrzyżował kalendarz, gdyż 1 kwietnia to sobota. W związku z tym podjęto decyzję o wcześniejszych wypłatach. Ostatnie pieniądze trafią zaś do seniorów 25 kwietnia.

- Wcześniejsza wypłata obejmie również te osoby, które otrzymują świadczenie do 10. dnia miesiąca. Listonosze dostarczą środki jeszcze przed Wielkanocą - zapewniono w komunikacie.

Aktualnie harmonogram wypłat wygląda więc następująco: 1 kwietnia (wypłat a31 marca), 5 kwietnia, 6 kwietnia, 10 kwietnia (wypłata 7 kwietnia), 15 kwietnia (wypłata 14 kwietnia), 20 kwietnia oraz 25 kwietnia.

Źródło: tvn24.pl

klasa

Uczennica uderzyła nauczycielkę w jednej z dolnośląskich szkół. Kobieta straciła przytomność

CZYTAJ DALEJ
poszukiwana

Policja z całej Polski szuka tej kobiety. To czego się dopuściła, mrozi krew w żyłach

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Ksiądz miał dotykać uczennice na religii. Dyrektorka zareagowała, wieś chciała wywieźć ją na taczkach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Tragedia na S8. Nie żyje młoda kobieta idąca poboczem. Kierowca zatrzymał się 2 kilometry dalej
Czytaj więcej >

Wiadomości

Żona weszła do domu i znalazła ciało męża. 45-letni Polak został zamordowany
Czytaj więcej >

Wiadomości

USA: Dramatyczne odkrycie w zakładzie pogrzebowym. Właściciel stanie przed sądem
Czytaj więcej >

Wiadomości

Tragedia w Tatrach. Nie żyje 38-letnia kobieta, zginęła na oczach trójki swoich małych dzieci
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje 22-latka. Kierowca, który ją potrącił, zatrzymał się dopiero 2 km dalej
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]