Zmiana w Trybunale Konstytucyjnym. Sejm przyjął ustawy
Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym są już pewne. W środę Sejm przyjął dwie ustawy zakładające reformę sądu konstytucyjnego. Przegłosowana została zarówno nowa o TK, jak i ustawa z przepisami, wprowadzającymi reformę. Wszystkie wchodzą w pakiet zmian zapowiadanych jeszcze w marcu przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Sejm przyjął ustawy o Trybunale Konstytucyjnym
Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. W środę 24 lipca Sejm przyjął dwie ustawy – nową ustawę o TK i dokument z przepisami, wprowadzającymi zmiany. Oba, wraz z przyjętą już uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji wchodzą w pakiet “kompleksowej reformy TK”.
Trybunał Konstytucyjny przejdzie reformę
Reforma Trybunału Konstytucyjnego w owym pakiecie prezentowana była jeszcze na początku marca przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i polityków rządzącej koalicji. We wtorek Sejm przeprowadził debatę w drugim czytaniu nad projektami dot. zmian w TK. Następnego dnia Sejm przyjął dwie z ustaw.
ZOBACZ: Wieloryb nagle wynurzył się z wody i staranował łódź. Porażające nagranie obiegło sieć
Sejm zadecydował ws. zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Wyroki będą nieważne
Trybunał Konstytucyjny przejdzie reformę, po której moc utraciłyby trzy ustawy odnoszące się do jego funkcjonowania. Chodzi o ustawy: o statusie sędziów TK , o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK. Dodatkowo wydane w ostatnich latach wyroki TK w składzie z udziałem "osób nieuprawnionych do orzekania" będą "nieważne i nie będą wywierać skutków".
ZOBACZ: Przerwa w działaniu mObywatela. Rząd pracuje nad systemem. Będą nowe funkcje?