Goniec.pl
Pieniądze

Pixabay.com Photo Mix

Dłużnikom urzędów mogą zająć konto w jeden dzień. Już od dziś obowiązuje ważna zmiana

1 Lipca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Wraz z 1 lipca w życie wchodzą poważne zmiany dla osób, które zalegają z wpłatą pieniędzy do urzędu skarbowego. System przekazywania dokumentów o dłużnikach został usprawniony dzięki cyfryzacji. Urzędnicy będą mogli już w ciągu jednego dnia zająć konta obywateli, którzy nie zapłacili na przykład podatku od nieruchomości czy też VAT.

Wprowadzenie nowego systemu informatycznego sprawi, że osoby, które nie zapłaciły odpowiednim urzędom pieniędzy, nie będą już miały tyle czasu oczekiwania na egzekucję długu. Wchodzące wraz z dzisiejszym dniem procedury ułatwią zajmowanie majątku dłużnikom.

Zniesienie limitów

Decyzją premiera o północy zniesiono limity przyjęć do lekarzy specjalistów

CZYTAJ DALEJ

Organy, które drogą elektroniczną otrzymają dokumentację osób zalegających z wpłatą pieniędzy urzędom, będą miały możliwość jeszcze tego samego dnia zająć konta bankowe dłużnikom. Dzięki temu czas ściągnięcia zaległości może znacznie się skrócić. Wierzyciele będą mogli szybciej odzyskać pożyczone środki.

Od dzisiaj dłużnicy mogą stracić pieniądze już w ciągu jednego dnia

O tym, jak organy będą ściągały pieniądze od dłużników, opowiedziała Anna Grudzień-Kurpiewska. Radca prawny z kancelarii prawa upadłościowego była gościem programu „Money. To się liczy”. Ekspertka przyznała, że od dzisiaj, tj. 1 lipca, osoby zalegające z wpłatami mogą poczuć bat nad sobą.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Do tej pory ściąganie zaległości mogło trwać miesiąc, a nawet i dłużej. Przekazywanie dokumentów w formie papierowej między urzędami a organami zazwyczaj zajmowało kilkanaście dni. Wprowadzenie nowego systemu informatycznego to całkowita rewolucja.

Od 1 lipca urzędnicy będą mogli kilkoma kliknięciami przekazać informacje dotyczące dłużników organom egzekucyjnym. W dokumentach będą mogli wydać tytuł wykonawczy oraz nadać klauzulę jego wykonalności. W efekcie wierzyciele będą mogli szybciej odzyskać środki.

W praktyce oznacza to, że już w ciągu jednego dnia od otrzymania odpowiednich informacji na temat dłużnika, organy wykonawcze będą mogły zająć takiej osobie konto bankowe i powiadomić o sytuacji urząd skarbowy.

Dłużnicy powinni spieszyć się ze zwrotem pieniędzy

Zmiana dotyczy dłużników, którzy zalegają ze zwrotem pieniędzy najróżniejszym instytucjom. Z relacji Anny Grudzień-Kurpiewskiej wynika, że system informatyczny obejmie np. osoby, które nie zapłaciły podatku od nieruchomości, PIT czy też podatku VAT.

Odpowiednie dokumenty oraz wnioski będą przesyłane między różnymi urzędami, a organami wykonawczymi w formie elektronicznych formularzy. Taki system teleinformatyczny będzie działał również w przypadku osób, które nie płacą mandatów.

Ta zmiana to kolejny etap cyfryzacji, która jest zapowiadana już od pewnego czasu. Dłużnicy nie będą już otrzymywali zawiadomień od listonosza. Radca prawny oświadczyła, że skrócenie procedur o czas obiegu dokumentów w formie tradycyjnej sprawi, że będą one przebiegały błyskawicznie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Członkowie zespołu Maneskin oddali nagrodę otrzymaną na festiwalu w Sopocie fance

  • Poznaliśmy szczegóły postępowania ws. kardynała Dziwisza

  • Śmiertelny wypadek na A1 w okolicach Łodzi. Nie żyją dwie osoby

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Money.pl

Podobne artykuły

Pieniądze

Polaków czeka emerytalny dramat. Dzisiejsi 35-40 latkowie dostaną grosze

Czytaj więcej >
Nowe składki ZUS

Pieniądze

W 2022 roku przedsiębiorców czekają znaczne podwyżki składek ZUS

Czytaj więcej >
300+

Pieniądze

Nowe zasady wypłacania 300+ już od lipca

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Pieniądze

ZUS ma zamiar ukrócić zasiłek macierzyński. Świadczenia nie otrzymasz tak łatwo

Czytaj więcej >
Emerytury czerwcowe

Pieniądze

Senat planuje zamknąć czerwcową lukę emerytalną

Czytaj więcej >
pogrzeb kosztuje fortunę

Pieniądze

Cena pogrzebu w Polsce jest ogromna. Po śmierci rodzina może mieć problem

Czytaj więcej >