Goniec.pl
emerytura mamy listę

Fot. Pexels.com/gosiak1980 (zdjęcie ilustracyjne)

Za tydzień zaczną wypłacać 13. emeryturę. Wiele osób jej nie otrzyma, mamy pełną listę

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Na ten miesiąc seniorzy, którzy pobierają emeryturę, prawdopodobnie czekali bardzo długo. Wszystko przez znacznie wyższe świadczenia, które Polacy otrzymają w kwietniu. To oczywiście sprawa trzynastek, ale należy pamiętać, że nie wszyscy je

Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, by otrzymać trzynastą emeryturę, ponieważ dodatkowe świadczenia wypłacane są automatyczne. Pieniądze doliczane są do wypłat przez ZUS, KURS oraz zakłady emerytalne przypisane między innymi do służb mundurowych, oraz wymiaru sprawiedliwości.

Polacy, którzy mają prawo do wypłaty emerytury lub renty na dzień 31 marca, powinni otrzymać kwietniowe świadczenie powiększone o kwotę 1022,30 złotych. Warto jednak pamiętać, że jest lista osób, których trzynastka nie dotyczy. Mówią o tym konkretne przepisy.

Trzynasta emerytura nie dla wszystkich

W przepisach jasno określono, kto nie może liczyć na trzynastą emeryturę. Dodatkowe świadczenia, które niektórzy otrzymają już w kwietni, nie zostaną wypłacone między innymi osobom niepobierających emerytury w ogóle. Należy pamiętać, że wypłaty nie przysługują każdemu, kto ukończył wiek emerytalny.

Trzynastka trafia do Polaków, którzy mają prawo do wypłaty emerytury lub renty na dzień 31 marca br. Wynika z tego, że pieniędzy nie otrzymają osoby, które nie złożyły wniosku o emeryturę i nie rozwiązały umowy o pracę z pracodawcą, nawet jeśli mają ukończone 60 lat (dla kobiet) czy 65 lat (dla mężczyzn).

Na dodatkowe świadczenia nie mogą też liczyć osoby, które mają zawieszoną emeryturę lub rentę. Mowa o seniorach, którzy dorabiają i są objęci limitami. W przypadku zarobków wyższych niż te zawarte w ograniczeniach, zarówno trzynastka, jak i wcześniejszą emerytura lub renta zostają wstrzymane.

Konta seniorów nie zostaną zasilone trzynastką, jeśli kończy im się renta z tytułu niezdolności do pracy. Dodatkowa emerytura ma być wypłacana wraz z innymi świadczeniami, zatem jeśli komuś renta kończy się 31 marca br., nie może dostać wyższej wypłaty. Jednak w przypadku przedłużenia renty ZUS wypłaci trzynastkę, choć z opóźnieniem.

Kto jeszcze nie otrzyma trzynastej emerytury lub dostanie niższą wypłatę?

Trzynasta emerytura nie będzie wypłacana osobom, które mają zasiłek stały lub 500+, mimo że ma trafiać do mieszkańców w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej. Takie świadczenia nie uprawniają do odbierania trzynastki.

Choć większość emerytów otrzyma dodatkowe świadczenia tej samej wysokości, czyli 1022,30 złotych netto (1259,88 złotych brutto), to będą pewne wyjątki. Dotyczą osób pobierających rentę rodzinną. W takich przypadkach na jedno świadczenie przypada tylko jedna trzynastka. Oznacza to, że na dwie osoby uprawnione do renty rodzinnej przypada jedna trzynastka, która zostaje podzielona.

ZUS będzie wypłacał trzynastki ze świadczeniami kwietniowymi. Oznacza to, że seniorzy nie powinni liczyć na wypłatę dodatkowych pieniędzy przed Wielkanocą, czyli 4-5 kwietnia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Fakt; e-dziecko.pl

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >