Narodowy Spis Powszechny. Wyciekło kilkaset adresów e-mail
Do końca 30 września Polacy mieli czas, by wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Część mieszkańców zapomniało o tym obowiązku, o czym świadczyły problemy techniczne ostatniego dnia. Następnie doszło jednak do większej wpadki. Media poinformowały o wycieku kilkuset adresów e-mail, które należą zarówno do rachmistrzów, jak i uczestników.
O niepokojącym incydencie związanym z wyciekiem danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 poinformował serwis Niebezpiecznik.pl. Serwis wydaje podobne komunikaty w przypadku awarii mediów społecznościowych, np. Facebooka.
Z informacji przekazanych przez specjalistów, wina leży po stronie pracowników Głównego Urządu Statystycznego, którzy mieli dostęp do danych pozyskanych w spisie. Pewna osoba otrzymała listę, na której znalazło się ponad pół tysiąca adresów e-mail obywateli, którzy nadesłali do GUS pytania.
– Główny Urząd Statystyczny w wyniku błędów pracowników ujawnił e-maile kilkuset Polaków ze Spisu Powszechnego – czytamy na stronie Niebezpiecznik.pl.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Wyciek danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021
Do opublikowani danych związanych z Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 doszło najprawdopodobniej przez pomyłkę jednej z pracowniczek GUS. Jak przekazał serwis Niebezpiecznik.pl, jeden z czytelników wysłał do urzędu pytanie na temat konta potrzebnego do dokonania spisu powszechnego.
Pracowniczka GUS wysłała mu odpowiedź, a wraz z nią ponad 500 adresów e-mail. Najprawdopodobniej urzędniczka otrzymywała wiele podobnych pytań i chciała odpowiedzieć na wszystkie hurtowo. W trakcie czynności popełniła błąd. Pracownicy GUS próbowali naprawić pomyłkę, a ostatecznie zwrócili się do czytelnika z prośbą o usunięcia wiadomości.
Eksperci opisali kolejny podobny incydent, podczas którego doszło do wycieku danych rachmistrzów. Specjaliści związani z serwisem Niebezpiecznik.pl oświadczyli, że gdyby serwery GUS były odpowiednio skonfigurowane, takich wpadek można byłoby uniknąć.
GUS odpowiada po zakończeniu spisu powszechnego
W dniu zakończenia spisu powszechnego na oficjalnej stronie GUS pojawiło się oświadczenie w sprawie wycieku adresów e-mail. W komunikacie rzecznik prasowy biura prezesa stwierdziła, że dane te nie zostały zgromadzone podczas prac rachmistrzów, ponieważ nie pochodzą z formularzy.
– Adresy e-mail, do których skierowano 27 września 2021 r. korespondencję z GUS pochodzą z zapytań przesyłanych do urzędu poprzez formularz „Pytanie o NSP” na podstawie wcześniej udzielonej zgody na przetwarzanie adresu e-mail w zakresie i celu realizacji zapytania skierowanego do służb statystyki publicznej – czytamy w oświadczeniu Karoliny Banaszek
– Adresy e-mail, które zostały ujawnione w wysyłce nie pochodzą z formularzy spisowych. Adresy te nie zostały pozyskane ani wykorzystane w ramach prac spisowych, o których mowa w art. 11 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. i nie stanowią danych statystycznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej – dodano.
Cały komunikat można przeczytać tutaj. Według danych GUS w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkańców 2021 wzięło udział ponad 95 procent Polaków. Warto przypomnieć, że spisanie się było obowiązkowe, a jego zlekceważenie można otrzymać karę wysokości do pięciu tysięcy złotych.
Za podawanie nieprawdziwych informacji grozi kara dwóch lat pozbawienia wolności. GUS złożył już ponad 200 wniosków o ukaranie obywateli, którzy nie wzięli udziału w spisie. Prezes oświadczył przy tym, że „z osobami, które się nie spisały nie będzie już próby kontaktu. Uzupełnimy to o własne źródła i dane statystyczne”.
Opublikowaliśmy oświadczenie rzecznika prasowego prezesa GUS w sprawie ujawnienia adresów e-mail w korespondencji wychodzącej z GUS 27 września 2021 r.https://t.co/BcoJC0mTkf
— GUS (@GUS_STAT) September 30, 2021
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
ZUS rozpoczął wypłacanie emerytur z wyrównaniem od czerwca tego roku
Sejm ustanowił Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Niebezpiecznik.pl; GUS