Goniec.pl
[II-51]

unsplash.com/freestocks

Narodowy Spis Powszechny. Wyciekło kilkaset adresów e-mail

2 Października 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Do końca 30 września Polacy mieli czas, by wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Część mieszkańców zapomniało o tym obowiązku, o czym świadczyły problemy techniczne ostatniego dnia. Następnie doszło jednak do większej wpadki. Media poinformowały o wycieku kilkuset adresów e-mail, które należą zarówno do rachmistrzów, jak i uczestników.

O niepokojącym incydencie związanym z wyciekiem danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 poinformował serwis Niebezpiecznik.pl. Serwis wydaje podobne komunikaty w przypadku awarii mediów społecznościowych, np. Facebooka.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

Lublin: Matka przyznała się do zabicia trojga dzieci

CZYTAJ DALEJ

Z informacji przekazanych przez specjalistów, wina leży po stronie pracowników Głównego Urządu Statystycznego, którzy mieli dostęp do danych pozyskanych w spisie. Pewna osoba otrzymała listę, na której znalazło się ponad pół tysiąca adresów e-mail obywateli, którzy nadesłali do GUS pytania.

Główny Urząd Statystyczny w wyniku błędów pracowników ujawnił e-maile kilkuset Polaków ze Spisu Powszechnego – czytamy na stronie Niebezpiecznik.pl.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Wyciek danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

Do opublikowani danych związanych z Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 doszło najprawdopodobniej przez pomyłkę jednej z pracowniczek GUS. Jak przekazał serwis Niebezpiecznik.pl, jeden z czytelników wysłał do urzędu pytanie na temat konta potrzebnego do dokonania spisu powszechnego.

Pracowniczka GUS wysłała mu odpowiedź, a wraz z nią ponad 500 adresów e-mail. Najprawdopodobniej urzędniczka otrzymywała wiele podobnych pytań i chciała odpowiedzieć na wszystkie hurtowo. W trakcie czynności popełniła błąd. Pracownicy GUS próbowali naprawić pomyłkę, a ostatecznie zwrócili się do czytelnika z prośbą o usunięcia wiadomości.

Eksperci opisali kolejny podobny incydent, podczas którego doszło do wycieku danych rachmistrzów. Specjaliści związani z serwisem Niebezpiecznik.pl oświadczyli, że gdyby serwery GUS były odpowiednio skonfigurowane, takich wpadek można byłoby uniknąć.

GUS odpowiada po zakończeniu spisu powszechnego

W dniu zakończenia spisu powszechnego na oficjalnej stronie GUS pojawiło się oświadczenie w sprawie wycieku adresów e-mail. W komunikacie rzecznik prasowy biura prezesa stwierdziła, że dane te nie zostały zgromadzone podczas prac rachmistrzów, ponieważ nie pochodzą z formularzy.

– Adresy e-mail, do których skierowano 27 września 2021 r. korespondencję z GUS pochodzą z zapytań przesyłanych do urzędu  poprzez formularz „Pytanie o NSP” na podstawie wcześniej udzielonej zgody na przetwarzanie adresu e-mail w zakresie i celu realizacji zapytania skierowanego do służb statystyki publicznej – czytamy w oświadczeniu Karoliny Banaszek

– Adresy e-mail, które zostały ujawnione w wysyłce nie pochodzą z formularzy spisowych. Adresy te nie zostały pozyskane ani wykorzystane w ramach prac spisowych, o których mowa w art. 11 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. i nie stanowią danych statystycznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej – dodano.

Cały komunikat można przeczytać tutaj. Według danych GUS w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkańców 2021 wzięło udział ponad 95 procent Polaków. Warto przypomnieć, że spisanie się było obowiązkowe, a jego zlekceważenie można otrzymać karę wysokości do pięciu tysięcy złotych.

Za podawanie nieprawdziwych informacji grozi kara dwóch lat pozbawienia wolności. GUS złożył już ponad 200 wniosków o ukaranie obywateli, którzy nie wzięli udziału w spisie. Prezes oświadczył przy tym, że „z osobami, które się nie spisały nie będzie już próby kontaktu. Uzupełnimy to o własne źródła i dane statystyczne”.

Najłatwiejsze siedem pytań z "Milionerów", na których polegli uczestnicy. Na piątym można się wyłożyć

Pytanie 1 z 3

Mistrzami jakiej broni są Atos, Portos i Aramis z książki Aleksandra Dumasa?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Niebezpiecznik.pl; GUS

Tagi:

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Andrzej Duda zdecydował ws. waloryzacji emerytur i rent

Wiadomości

Andrzej Duda podjął decyzję ws. emerytur i rent. Wiemy, na co mogą liczyć seniorzy

Czytaj więcej >
Goniec.pl

Wiadomości

Senior parodiuje Jarosława Kaczyńskiego. "Trzęsący się dziadek"

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki znów wbił szpilę liderowi PO. "Donald Tusk równa się Angela Merkel"

Wiadomości

Mateusz Morawiecki znów wbił szpilę liderowi PO. "Donald Tusk równa się Angela Merkel"

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Marek Suski się nie hamował. Mówił o pomocy Niemiec. "Żałosne tłumaczenia"

Czytaj więcej >
Flickr/Zygmunt Borowski/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Ordynarny napis na drzwiach Kościoła. Policja wszczęła śledztwo

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Rząd PiS zdecydował, będzie ważne wsparcie dla rodzin. Marlena Maląg zdradziła szczegóły

Czytaj więcej >