Sejm ustanowił Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
Choć rzadko to się zdarza, sejm wreszcie podjął decyzję jednogłośnie. Posłowie zagłosowali za ustanowieniem nowego święta państwowego. Polacy mogą już zaznaczyć w kalendarzach datę 27 grudnia. W tym terminie będą odbywały się obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Żaden z polityków nie opowiedział się przeciw tej decyzji. Porozumiano się także w kwestii wolnego od pracy.
W związku z jednogłośną decyzją sejmu 27 grudnia Polacy będą obchodzili Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jest to gest, który ma upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-19. Inicjatorem tej ustawy był prezydent RP Andrzej Duda.
Podczas głosowania w sejmie 451 posłów poparło ustawę, którą zainicjowała głowa państwa. Wśród wszystkich obecnych na sali parlamentarzystów nie było ani jednego głosu sprzeciwu. Posłowie podkreślili jednak, że choć 27 grudnia będzie świętem państwowym, nie będzie to dzień wolny od pracy.
– W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej – czytamy w preambule ustawy.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Sejm podjął decyzję w sprawie nowego święta państwowego
Ustawa, która wpłynęła do sejmu i została w nim przegłosowana, była odpowiedzią Andrzeja Dudy na głosy przedstawicieli społeczności i władz samorządowych z regionu Wielkopolski. Posłowie przypomnieli, że Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 i trwało do rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 r.
Podkreślono również wagę tego zrywu. Zaznaczono, że gdyby do niego nie doszło, nie byłoby II Rzeczypospolitej „w znanym nam kształcie, a być może w ogóle nie zdołałaby ona przetrwać”. Podczas pierwszego i drugiego czytania ustanowienie nowego święta narodowego poparli posłowie KO, Koalicji Polskiej, Konfederacji, PiS, Lewicy oraz także kół Polska 2050 i Porozumienia Jarosława Gowina.
Wiceszef MKDNiS Jarosław Sellin oświadczył, że Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będzie trzynastym – przyjętym w drodze ustawy – świętem państwowym w Polsce. Obecnie ustawa została skierowana do senatu, gdzie będą się toczyły dalsze prace nad nią.
Sejm oddał hołd mieszkańców ziem zachodnich
Ustawa, która została przegłosowana przez Sejm, przypomina o powstaniu wielkopolskim, które wybuchło w Poznaniu. W pierwszym okresie zrywu mieszkańców Wielkopolski Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Metropolia została wyzwolona 6 stycznia 1919 po przejęciu lotniska.
Dzielna postawa bohaterów doprowadziła do tego, że do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. W Trewirze Niemcy i państwa Ententy podpisali rozejm. Zdobycze powstańców zostały potwierdzone 16 lutego 1919. Po tym front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Następnie 28 czerwca tego samego roku podpisano traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Rząd pracuje nad projektem nowelizacji przepisów funeralnych
Kamery uchwyciły zmęczonego Marka Suskiego. Internauci: "Śpi?"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Radio ZET