Goniec.pl > Wiadomości > Ulewy i burze na południu Polski. Ulice zamieniły się w rzeki, strażacy nie nadążali
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 10.06.2023 10:05

Ulewy i burze na południu Polski. Ulice zamieniły się w rzeki, strażacy nie nadążali

ulewa deszcz zalania strażacy
Gmina Radziemice

Ulewy przeszły nad południową Polską. W kilkanaście minut niektóre z miast i wsi zamieniły się w rwące potoki. - Woda zalała zabudowania, wdarła się do sklepu i zalała samochody, które były zaparkowane na podwórzu - przekazała Gmina Radziemice z województwa małopolskiego. Nagrania i zdjęcia pokazują skalę siły załamania pogodowego.

Gwałtowne ulewy przeszły nad Polską, ulice zamieniły się w rzeki

Pogoda pokazuje swoje gwałtowne oblicze. W większości Polski panuje susza, a z nieba leje się żar. Przez południe kraju przetoczyły się jednak ulewne deszcze.

- Największa aktywność burzowa koncentruje się na południu Polski i w centralnej części kraju. Natężenie opadów lokalnie jest wysokie, a całkowita wysokość opadów może sięgać, a nawet przekraczać około 30 mm. W najbliższym czasie aktywność burzowa pozostanie na podobnym poziomie - przekazywało w piątek wieczorem IMGW.

Synoptycy wydali ostrzeżenia I i II stopnia przed burzami, gradem i intensywnymi opadami. Nie pomylili się. Sytuacja była tragiczna. W kilkanaście minut drogi zamieniły się w rwące rzeki.

Wystawne wesele, ale weselnicy o pustych żołądkach. "Wróciłam do domu nad ranem głodna jak wilk"

Ulewy zalały domy i sklepy, strażacy nie nadążali

Burze i ulewne deszcze mocno dotknęły mieszkańców południowej Polski. Wyschniętą ziemia oraz studzienki nie nadążały z odbieraniem wody, przez co ta zaczęła zbierać się na drogach i podwórkach. Strażacy starali się przy pomocy pomp udrożnić główne szalki komunikacyjne oraz pomóc mieszkańcom zalanych budynków. Niemniej nagłe załamanie pogodowe sprawiło, że w sekundę strażacy wzywani byli do wielu miejsc i nie byli w stanie wszędzie dotrzeć na czas.

- Wystarczyło 20 minut nawalnego deszczu, aby poczynić wiele szkód. Najbardziej ucierpiały miejscowosci:  Radziemice, Dodów, Przemęczany, Przemęczanki - przekazała gmina Radziemice (woj. małopolskie) na oficjalnym profilu na Facebooku.

Woda nie miała litości. - Zalała zabudowania, wdarła się do sklepu i zalała samochody, które były zaparkowane na podwórzu. W Dodowie woda wdarła się do ujęcia wody - dodali włodarze. Do wpisu dołączono zdjęcia pokazujące zmagania strażaków z żywiołem.

Zalane Katowice i wsie na Śląsku

Ulewa nie oszczędziła Katowic i Wrocławia. Pod wiaduktem S86 w Katowicach droga zamieniła się w jezioro, przez które nie mógł przejechać żaden samochód. Na miejscu pracowała pompa, ale nie nadążała z usuwaniem zgromadzonej wody.

- Efekt dzisiejszych mocno uwodnionych i wolno przemieszczających się burz - napisali Polscy Łowczy Burz i pokazali zdjęcia z Bolesławia i Kobyli z powiatu raciborskiego na Śląsku.

W sobotę 10 czerwca ponownie będzie niebezpiecznie. Rozszerzono zakres obowiązywania żółtych alertów i ostrzeżeń II stopnia przed burzami z gradem. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 40 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Miejscami grad - czytamy w ostrzegawczym wpisie IMGW.