Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje Jan Kucz, ceniony rzeźbiarz i profesor
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 16.09.2021 22:11

Nie żyje Jan Kucz, ceniony rzeźbiarz i profesor

logo tekst
Facebook/Jan Kucz rzeźbiarz

Nie żyje Jan Kucz. Ceniony rzeźbiarz i profesor odszedł w wieku 85 lat. Przez wiele lat wykładał na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta wykonał wiele znanych pomników – w tym monument kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie. Akademia poinformowała o jego śmierci w środę 15 września.

Odszedł Jan Kucz, autor między innymi monumentu Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wydział Rzeźby ASP w Warszawie potwierdził smutne doniesienia w rozmowie z Polską Agencją Prasową. W czerwcu 2021 roku ceniony artysta obchodził swoje 85. urodziny.

– Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby – opublikowali przedstawiciele warszawskiej ASP na Facebooku.

Wieloletni profesor Jan Kucz nie tylko wykonał słynne monumenty kardynała Stefana Wyszyńskiego i Fryderyka Chopina. Stworzył też wiele znanych pomników w innych miastach. Reprezentował Polskę na 40. Biennale Sztuki w Wenecji i został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za pracę pedagogiczną i artystyczną.

Jan Kucz – artysta zasłużony dla kultury polskiej

Jan Kucz przyszedł na świat 10 czerwca 1936 roku. Urodził się i wychował w Zarzeczu. Został absolwentem Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej w 1955 roku. Następnie ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1984-1986 pełnił tam funkcję prorektora.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W 1989 roku rzeźbiarz został profesorem na warszawskiej ASP. Wcześniej, w 1982 r. reprezentował kraj na 40. Biennale Sztuki w Wenecji. W latach 1986-1990 zasiadał w Zarządzie Głównym Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1992 roku dołączył do Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i był jej członkiem do 2002 roku.

Wśród dzieł Jana Kucza należy wyróżnić pomniki: Ludwika Zamenhofa w Białymstoku (1973), Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju (1976), Gustawa Morcinka w Skoczowie (1987), kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie (1997), Jana Pawła II w Kaliszu (1999), Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu (2004) i Jana Kochanowskiego w Radomiu (2006).

Artysta wykonał także portrety: Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara w Filharmonii w Bydgoszczy, Herberta von Karajana w Hamburgu i Gustawa Holoubka w Teatrze Polskim w Warszawie.

Nagrody i wyróżnienia Jana Kucza

W 1983 roku Jan Kucz został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Oprócz tego otrzymał Odznakę Honorową za zasługi dla Warszawy. Za pracę pedagogiczną wręczono mu również Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Ukoronowaniem jego działalności było wręczone podczas Biennale Sztuki Sakralnej w Częstochowie Grand Prix za całokształt twórczości w 2000 roku.

W 2001 roku Jan Kucz doczekał się kolejnego prestiżowego wyróżnienia. Za papieża Jana Pawła II i pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego otrzymał nagrodę Brata Alberta.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: PAP