Goniec.pl
Ognisko koronawirusa w dwóch szkołach w Opolu

Piotr Molecki/East News

Toruń: Nauczycielka została zawieszona. Prowadziła lekcję na temat depresji

25 Września 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Dorota Olszewska-Sioma jest nauczycielką z blisko trzydziestoletnim stażem. Kobieta została zawieszona w pracy w jednej z toruńskich szkół. Powodem była przeprowadzona przez nią lekcja na temat depresji, związanych z nią problemów oraz sposobów szukania pomocy. Dyrektor uargumentował decyzję samookaleczeniem się dwóch uczennic.

Sprawę nagłośniła stacja TVN24. Decyzja, którą podjął dyrektor toruńskiej placówki jest prawomocna. Dyrektor w rozmowie z "Gazetą Pomorską" przekazał, że procedura zawieszenia polonistki miała przebiegać zgodnie z prawem.

Beata Szydło

Wadowice: Atak na biuro poselskie Beaty Szydło. Sprawcy próbowali wyrwać tablicę ze ściany

CZYTAJ DALEJ

Nauczycielka chciała pomóc uczniom

Dziennikarze TVN24 ustalili, że konflikt pomiędzy nauczycielką i dyrektorem w Szkole Podstawowej nr 8 w Toruniu wciąż trwa. Po stronie Doroty Olszewskiej-Siomy stanęli koledzy i koleżanki z pracy. Nauczycielka poinformowała, że zamierza walczyć o swoje dobre imię.

Pracownica toruńskiej szkoły wiosną bieżącego roku przeprowadziła z uczniami cykl lekcji, które dotyczyły problemów związanych z czasem dorastania. Wśród poruszonych przez polonistkę tematów znalazły się również te związane z samoakceptacją i depresją.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Zadałam dzieciom zadanie domowe związane z tematem depresji. To zadanie miało między innymi polegać na poszukiwaniu w internecie pewnych informacji na temat depresji, jej przyczyn, przebiegu, skutków. Informacji, gdzie szukać pomocy, kiedy uczeń zobaczy, że jego kolega czy koleżanka może takiej pomocy wymagać - mówiła Dorota Olszewska-Sioma w rozmowie z TVN24.

O konsekwencjach swoich czynów dowiedziała się tuż przed zakończeniem roku szkolnego. Oficjalnie dyrektor szkoły miał stwierdzić, że zajęcia na temat depresji mają mieć niepożądane efekty.

Dorota Olszewska-Sioma odwołała się od zawieszenia do komisji w kuratorium. Instytucja uchyliła decyzję dyrektora. Ten jednak złożył zażalenie do komisji przy Ministerstwie Edukacji i Nauki w Warszawie. Komisja je podtrzymała. Zawieszenie obowiązuje do grudnia 2021 roku.

Dyrektor zabrał głos

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Toruniu nie udziela komentarzy na temat sprawy. Jedyną wyrażoną przez niego opinię można było odnaleźć na łamach "Gazety Pomorskiej".

- Pani Dorota Olszewska-Sioma została przeze mnie zawieszona w wykonywaniu obowiązków zawodowych po licznych konsultacjach z powodu wagi i wiarygodności zarzutów skierowanych przeciwko nauczycielce przez kilkoro rodziców. Ani ja, ani pani Dorota nie mamy podstaw, aby wątpić w obiektywizm komisji, dlatego wyrażam zdziwienie, że przed jej posiedzeniem, swoje argumenty nauczycielka chce przedstawić na łamach prasy - miał powiedzieć przedstawiciel placówki.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVN24

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Trzebieszów: zakrwawione zwłoki kobiety w samochodzie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz Michał Woźnicki usłyszał wyrok. Obraził dziennikarzy

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Abp Marek Jędraszewski po raz kolejny zaatakował osoby LGBT+

Czytaj więcej >
Zygmunt Gasiuk

Wiadomości

Nie żyje Zygmunt Gasiuk

Czytaj więcej >
Lidl

Wiadomości

Klienci oburzeni ceną oleju w Lidlu. Andrzej Duda: "Olej potaniał"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Hartman: Czy patrioci cieszą się z inflacji?

Czytaj więcej >