Wiadomość potwierdzono dziś rano – prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w katastrofie śmigłowca w pobliżu Dżolfy. Irańska telewizja państwowa poinformowała, że na miejscu zdarzenia nie stwierdzono ”żadnego śladu życia”. Informację o śmierci głowy państwa potwierdził już wiceprezydent Iranu ds. wykonawczych Mohsen Mansouri. Wiadomo już, kto stanie na czele państwa.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wydało pilny komunikat w sprawie podróży do Iranu. Resort odradził to po raz drugi w związku z możliwością eskalacji konfliktu między Iranem a Izraelem. "Obywatele polscy, którzy przebywają w Iranie, powinni natychmiast opuścić jego terytorium" — zaapelowano.
Do ataku doszło w czwartek późnym wieczorem. Irańska Agencja Informacyjna informowała, że na lotnisku w irańskim Isfahan doszło do eksplozji. New York Times potwierdził, że zaatakowano wojskową bazę lotniczą w pobliżu tego miasta. Kluczowe obiekty nuklearne w Iranie nie zostały naruszone.
Był luty 1979 roku. W Iranie nie opadł jeszcze porewolucyjny pył, gdy do Teheranu przybył pierwszy zagraniczny dygnitarz, jakiego powitała Islamska Republika. Na głowie miał charakterystyczną, czarno-białą palestyńską kefiję. Był to Yaser Arafat, przewodniczący Organizacji Wyzwolenia Palestyny, przyjechał wesprzeć dzieło ajatollaha Chomejniego. "Czy możecie uwierzyć" - miał zapytać - “że palestyńska rewolucja dokonała się w Iranie? Któż by uwierzył! Nastała nowa epoka”. W istocie, na Bliskim Wschodzie przyszło nowe - trwająca do dziś era wrogości irańsko-izraelskiej.
Napięcie na linii Iran-Izrael nie słabnie. W niedzielę (14.04) izraelski gabinet wojenny zdecydował o tym, że dojdzie do odwetu w związku z sobotnim (13.04) atakiem Iranu. Jakie działania podejmie Izrael? Zapraszamy do obejrzenia programu na żywo. Dziś w studiu Gońca rozmawiać będą gen. Roman Polko, były dowódca GROM, Marek Jakubiak oraz prof. Piotr Balcerowicz, orientalista UW.
- Jesteśmy świadkami kompletnego upadku współczesnego porządku międzynarodowego, a nowy jeszcze nie został nazwany - oceniła w naszym programie dyrektorka Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas dr Paulina Piasecka. Z kolei Witold Repetowicz, ekspert ds. Iranu, powiedział na wstępie, że atak Iranu na Izrael był spodziewany, a co więcej, Teheran musiał odpowiedzieć na izraelski atak na swój konsulat w Damaszku z początku kwietnia. Razem z ekspertami przyjrzeliśmy się bliżej temu, co może oznaczać konflikt na Bliskim Wschodzie. Oto wnioski.
Jest zdecydowana odpowiedź na nocny atak Iranu na Izrael. Media podają, że armia izraelska uderzyła w miasto Baalbek w Dolinie Bekaa w Libanie. W wyniku ostrzału zniszczeniu uległ należący do Hezbollahu budynek. Nie ma informacji o ofiarach.
W nocy z soboty na niedzielę (13/14 kwietnia) rozpoczął się irański ostrzał Izraela. Teheran wystrzelił w kierunku przeciwnika setki dronów kamikaze i rakiet. Nie brak głosów, że był to największy atak dronów w historii świata. Sytuację na Bliskim Wschodzie na bieżąco komentujemy z zaproszonymi do studia ekspertami.
Spływają kolejne, niepokojące wieści z Bliskiego Wschodu. Poza doniesieniami o uszkodzeniach infrastruktury powstałymi w wyniku ataku Iranu na Izrael pojawiają się też dokładniejsze informacje o pierwszej, poszkodowanej osobie cywilnej. To 7-letnia dziewczynka, której stan określono jako ciężki.
W sobotni wieczór Iran zaatakował Izrael. W stronę Jerozolimy i innych izraelskich miast wystrzelonych zostało kilkaset dronów i rakiet. Telewizja CNN twierdzi, że to “największy atak dronów w historii”. Wsparcie wobec Izraela zadeklarowały już Wielka Brytania, Francja i Stany Zjednoczone, które pomogły w przechwytywaniu lecących pocisków. Iran deklaruje tymczasem, że uważa sprawę za “zakończoną”, ale premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiada, iż jest gotów na każdy scenariusz. Co wiemy po pierwszych godzinach od ataku?
Przedstawicielstwo Iranu przy ONZ przekazało za pośrednictwem mediów społecznościowych nietypową wiadomość. W komunikacie czytamy, że sobotni atak na Izrael "kończy sprawę".
Irańskie media donoszą o wystrzeleniu nowej fali dronów i rakiet manewrujących w kierunku Izraela. Tymczasem rzecznik izraelskiej armii Avichay Adraee podsumował dotychczasowe zniszczenia.
Trwa atak Iranu na Izrael. "W kierunku Izraela wystrzelono dziesiątki irańskich dronów kamikadze" — przekazał w sobotę późnym wieczorem rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Maciej Kozłowski, były ambasador RP w Izraelu, ocenił sytuację.
Amerykańscy urzędnicy potwierdzili, że siły Stany Zjednoczone zestrzeliły część irańskich dronów lecących w stronę Izraela. Informacje przekazały koło godz. 1 czasu polskiego telewizje CNN i ABC. W Białym Domu trwa spotkanie Joe Bidena z prezydenckimi doradcami i szefami służb.
Ze względu na atak Iranu na Izrael, linie lotnicze LOT podjęły decyzję o odwołaniu niektórych lotów. Szczegółowe informacje na ten temat przekazał rzecznik LOT-u Krzysztof Moczulski.
Trwa atak na Izrael. Iran wystrzelił w stronę kraju dziesiątki lub setki dronów. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie w tej sprawie.
Iran w sobotę późnym wieczorem rozpoczął atak na Izrael. W stronę Wzgórz Golan i bazy izraelskich sił powietrznych na pustyni Negew wystrzelono dziesiątki lub setki samobójczych dronów Szahed. Dotarcie do celów zajmie im kilka godzin. Izraelska obrona wojskowa i powietrzna pozostaje w stanie najwyższej gotowości.
Izrael zamknie swoją przestrzeń powietrzną o godzinie 00:30 czasu polskiego — poinformowały władze tamtejszych lotnisk. Środki bezpieczeństwa podjęto w związku z wystrzeleniem przez Iran dziesiątków dronów kamikadze w kierunku Izraela.