Te monety warto mieć w portfelu na wypadek wojny. Wielu Polaków nigdy ich nie widziało
W obliczu wzrastającego napięcia geopolitycznego coraz więcej Polaków zastanawia się, jak przygotować się na ewentualną wojnę. Według ekspertów w portfelu zawsze należy mieć komplet ważnych dokumentów. Wskazują również na konkretne monety, które w obliczu zagrożenia mogą okazać się bezcenne.
Polacy obawiają się wojny
Ostatnie wydarzenia na arenie międzynarodowej wypełniają serca Polaków obawami. Spiralę strachu napędzają również wypowiedzi polityków i ekspertów. W niedawnym wywiadzie na antenie Radia Zet gen. Jarosław Kraszewski, były dowódca Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych apelował m.in. o przywrócenie obowiązkowego poboru do wojska.
Jest obok sąsiad, z którym nie wiadomo, co będzie. Budujmy świadomość. Nie możemy zostawić Polaków w błogiej świadomości, że nic nam nie zagraża i kolejny wiek jest wiekiem pełnej prosperity –stwierdził wojskowy.
Pamiętajmy jednak, że przygotowania do ewentualnego konfliktu zbrojnego to nie tylko kwestia wojska i polityki. Ważną rolę odgrywa również społeczeństwo i to, jak się do niego przygotuje. Ważnych będzie kilka kluczowych elementów, m.in. to, j ak zabezpieczymy nasze finanse.
Rząd szykuje Polaków na wypadek "sytuacji kryzysowej"
Od 3 lat na Ukrainie toczy się regularna wojna. I choć podejmowane są próby rozejmu między Rosją a Ukrainą, sytuacja wciąż budzi wiele niepokoju. Nastrojów nie poprawiają decyzje rządzących. Niedawno Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) ogłosiły wspólną inicjatywę, która ma objąć wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce. Chodzi o przesyłanie obywatelom specjalnych paczek, zawierających m.in. broszurę dotyczącą postępowania w sytuacjach kryzysowych.
ZOBACZ: ZUS zmienia termin wypłaty 13. emerytury. Niektórzy seniorzy wcale jej nie dostaną
Wobec powyższego obawy Polaków dotyczące wojny mogą być uzasadnione, a rady ekspertów na temat ochrony swoich oszczędności i tego, co powinno znaleźć się w naszym portfelu, wydają się bezcenne.
Te monety powinno się mieć w portfelu na wypadek wojny
O tym, co powinno znajdować się w naszym portfelu na wypadek ewentualnego konfliktu, wypowiedziało się już wielu specjalistów. Podstawą są dokumenty, takie jak paszport, którym potwierdzimy swoją tożsamość. Warto również posiadać prawo jazdy, najlepiej międzynarodowe, a w przypadku dzieci ważną legitymację szkolną. Właściciele czworonogów powinni zaopatrzyć się z kolei w paszport dla zwierząt, zwłaszcza dla psów i kotów, co ułatwi przekroczenie granicy i zapewni im odpowiednią opiekę. Specjaliści zwracają również uwagę na Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Ta zapewni nam dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w krajach UE i wybranych państwach.
A co z finansami? Maciej Samcik, twórca portalu "Subiektywnie o finansach", udzielił w tej kwestii kilku wskazówek w rozmowie z “Neewsweekiem”. Jego zdaniem osoby posiadające oszczędności rzędu kilkuset tysięcy złotych powinny rozważyć przeniesienie części środków do zagranicznego banku. W trakcie wywiadu dla "Newsweeka", reporter Jacek Tomczuk zapytał Samcika o sensowność trzymania pieniędzy w domu, na przykład “w milionie dolarów i euro w niskich nominałach oraz kilku tysięcy złotych”. Według eksperta to całkiem rozsądne podejście, choć należy zachować umiar.
ZOBACZ: Polacy masowo dostają taką samą wiadomość z "poleceniem zapłaty". Jest jeden haczyk
Inni eksperci wskazują, że zamiast gotówki, lepszą opcją będzie złoto, które “nie traci na wartości” i jest szeroko akceptowalne na całym świecie. Jest tutaj jednak pewien haczyk, bowiem rozmiary sztabek bywają spore.
Przykładowo, najpopularniejszym produktem firmy Valcambi jest standardowa złota sztabka o masie 1 oz – Valcambi Suisse Gold Bar. 1 uncja trojańska to 31,1 gramów i wymiary prostopadłościanu o bokach 22 x 38 x 2,30 mm. Inne popularne standardy wagowe sztabek to: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 250 i 500 gramów oraz 1 kg. Waga odzwierciedla zawartość złota w sztabce, a więc wpływa na jej cenę. W sprzedaży dostępne są złote sztabki w cenie od kilkuset złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych - czytamy na stronie goldbroker.pl.
Nie trudno zatem się domyślić, że łatwiejsze w przechowywaniu będą egzemplarze o mniejszej wadze. Jeszcze lepszą opcją są monety bulionowe - łatwiej jest zapłacić nimi, a także je wymienić. Może je również bez problemu trzymać w portfelu. Przykładowo Krugerrand, Amerykański Orzeł lub Amerykański Bizon, to monety bardziej rozpoznawalne na świecie przez to, że łatwiej je spieniężyć niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Dostępne są też w szerszym zakresie wariantów wagowych – od 1/25 uncji trojańskiej (np. Filharmonicy Wiedeńscy), aż po egzemplarze o masie 1 kilograma.
