Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ceny gazu dostarczanego przez PGNiG Obrót Detaliczny wzrosną od 1 października
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 16.09.2021 19:22

Ceny gazu dostarczanego przez PGNiG Obrót Detaliczny wzrosną od 1 października

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pixabay/Magnascan

Polacy zapłacą więcej za gaz. Podwyżki dla klientów detalicznych zaakceptowane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wejdą w życie już wraz z początkiem października. Dotyczy to mieszkańców korzystających z usług PGNiG Obrót Detaliczny. Powodem jest wzrost cen na Towarowej Giełdzie Energii. Zmiana dotyczy wszystkich grup taryfowych.

Za dwa tygodnie ceny gazu dostarczanego przez PGNiG Obrót Detaliczny wzrosną o 7,4 proc. Warto przypomnieć, że mowa o największym dostawcy dla detalicznego klienta, czyli zwykłego mieszkańca. PGNiG sprecyzowało, że dotyczy wszystkich grup taryfowych.

Z komunikatu Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że powodem podwyżki jest wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, który utrzymuje się od początku roku. Jest to główne źródło pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD. URE powiadomił, że od początku 2021 roku notowania gazu wzrosły do nawet 234 procent (w zależności od instrumentu).

Zmiany cen gazu

W kwietniu gaz podrożał o 5,6 proc. Następnie wraz z początkiem sierpnia w życie weszła podwyżka o 12,4 proc. W październiku w życie wejdzie trzecia zmiana taryfy PGNiG OD w tym roku. Zgodnie z wyliczeniami URE dla statystycznego odbiorcy zużywającego gaz jedynie do przygotowania posiłków płatność za gaz wzrośnie o 3,36 proc.

Szacunki URE oznaczają, że przeciętni klienci zapłacą miesięcznie o 0,72 zł więcej. Większe podwyżki czekają odbiorców z grupy taryfowej W-2.1, którzy zużywają większe ilości gazu, np. do podgrzewania wody. W ich przypadku płatność wzrośnie o 4,63 proc., czyli 4,48 zł miesięcznie.

Największa podwyżka czeka odbiorców, którzy zużywają znaczne ilości gazu, na przykład ogrzewając domy i mieszkania. Ta grupa zapłaci średnio o 13,76 złotych miesięcznie więcej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Fakt.pl

Tagi: pieniądze