Goniec.pl
akcyza-bedzie-podwyzka

Iberion materiały własne

Szykuje się kolejna podwyżka. Tym razem dotyczy alkoholu i papierosów

10 Października 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Wiele wskazuje na to, że rząd szykuje podwyżkę akcyzy. Podatek nałożony na alkohol ma wzrosnąć o nawet 10 procent w 2022 roku, a przez kolejne lata, co roku ma rosnąć o 5 procent, aż do 2027 roku. Resort finansów przekazał w komunikacie, że w następnym roku półlitrowa butelka wódki ma kosztować około o 1,50 zł więcej. Podwyżka ma dotknąć też papierosy.

Jak przekazało Ministerstwo Finansów, po podwyższeniu akcyzy w 2022 roku w przypadku butelki wina stawka będzie wyższa o 16 gr, natomiast paczki papierosów – 30 gr. Prace legislacyjne wskazują na to, że drożej zapłacimy za wyroby uznawane za używki, czyli alkohol etylowy, wino, piwo, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry (alkohol z gruszek), papierosy oraz tytoń do palenia.

ferreras-nie-zyje

Nie żyje aktorka Danuta Nagórna

CZYTAJ DALEJ

Do ostatniej zmiany akcyzy alkoholi i tytoniu doszło 1 stycznia 2020 roku. Wówczas została podwyższona o 10 procent. Ministerstwo Finansów niedawno wydało komunikat, z którego wynika, że w następnym roku Polacy mogą spodziewać się kolejnych podwyżek i również wyniosą one 10 procent.

– Główna zmiana to podniesienie akcyzy na używki (alkohole i papierosy) o 10 proc. i zaproponowanie Mapy Akcyzowej, czyli postulowanego przez rynek harmonogramu zmian stawek podatku na kolejne lata – po 5 proc. rdr w latach 2023-2027 (w przypadku alkoholu) oraz po 10 proc. w latach 2023-2027 (w przypadku papierosów, tytoniu do palenia i wyrobów nowatorskich) – przekazał resort.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Podwyżka akcyzy już w następnym roku

Resort w swoim komunikacie stwierdził, że propozycje podwyżek stanowią „odpowiedź wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej dyskusji na temat zmiany wysokości akcyzy na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe”. W związku z tym 1 stycznia 2022 roku nastąpi podwyższenie stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10 proc.

Minimalna stawka akcyzy na papierosy z obecnych 100 proc. ma wzrosnąć do 105 proc. całkowitej kwoty. Rząd ma wprowadzić także minimalną stawkę akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty. Podwyżki jednak mają nie dotknąć cydru i perry o zawartości alkoholu do 5 proc.

Z komunikatu resortu wynika, że harmonogram przewiduje co roku podwyższać akcyzę na papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie o 10 proc. oraz o 5 proc. podwyższać akcyzę na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie (bez cydru i perry). Ministerstwo dodało, że „zakładany wzrost jest podobny do wzrostów przyjętych w innych krajach”.

– Podgrzewany tytoń opodatkowuje już 19 z 26 krajów UE. Polska ma wśród nich najniższą stawkę. Jest to efektem realizowanych w ostatnich latach znacznych podwyżek akcyzy na ten rodzaj używek w innych krajach UE. Przykładem są Niemcy, gdzie stawka akcyzy wzrosła w ostatnim roku aż dziewięciokrotnie – czytamy w komunikacie.

Podwyżka akcyzy sprawi, że za alkohol i papierosy zapłacimy więcej

Zmiany akcyzy będą oczywiście odczuwalne podczas zakupów. Resort wskazał, że w 2022 roku różnica w opodatkowaniu półlitrowej butelki wódki 40 proc. to ok. 1,50 zł. W przypadku butelki wina wynosi ona ok. 16 gr, półlitrowej puszki piwa – ok. 6 gr, paczki papierosów – ok. 30 gr, a tytoniu podgrzewanego – ok. 1 zł.

– Zgodnie z danymi Eurostatu, ceny konsumpcyjne napojów alkoholowych w Polsce są na zdecydowanie niższym poziomie niż w innych krajach UE. Tańszy alkohol można kupić jedynie w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Natomiast cena paczki papierosów jest niższa jedynie w Bułgarii – przekazało ministerstwo.

Podobnie jak w przypadku stosowania podatku cukrowego decyzja resortu argumentowana jest troską o zdrowie Polaków. Ministerstwo przypomniało: „Na świecie co roku umiera z tego powodu 3 mln osób, a szkodliwe spożywanie alkoholu przyczynia się do 5,1 proc. chorób. Oznacza to, że więcej niż co dwudziesty chory choruje z przyczyn powiązanych ze spożywaniem alkoholu”.

Zgodnie z obliczeniami Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) koszty społeczno-ekonomiczne związane ze spożywaniem alkoholu w Polsce wynoszą w sumie 30,9 mld zł rocznie.

Powalające sceny na grobie Krzysztofa Krawczyka. Wszystko w jego urodziny

Slajd 1 z 5

fot. TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Odwiedziny na grobie ojca

W rocznicę urodzin Krzysztofa Krawczyka jego grób odwiedził syn wspólnie z wieloletnim przyjacielem ojca, Marianem Lichtmanem. / fot. TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVN24

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

ZUS jeszcze w październiku wypłaci dodatkowe pieniądze w ramach czternastej emerytury

Pieniądze

Jeszcze w październiku ZUS zacznie wypłacać czternastą emeryturę

Czytaj więcej >
fot. Przemysław Terlecki

Pieniądze

W poznańskiej Żabce masło poda tylko sprzedawca

Czytaj więcej >
Pieniądze

Pieniądze

Przedsiębiorcy, którzy do lipca nie połączą swoich terminalami z kasami online, zapłacą karę

Czytaj więcej >
Rząd wycofał się z mandatów w wysokości 1500 złotych za przekroczenie prędkości o 30 km/h

Pieniądze

Rząd wycofał się z gigantycznych podwyżek mandatów

Czytaj więcej >
Świadczenie ZUS

Pieniądze

ZUS może wypłacić 938 zł świadczenia szkoleniowego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Zmiany dla frankowiczów. Komisja Europejska zmieniła stopę składaną, nowe zasady

Czytaj więcej >