Sytuacja jest katastrofalna. Ponad 30 tysięcy ludzi bez prądu, wichury dewastują Polskę
Wichury, które od poniedziałku przetaczają się przez Polskę, sieją ogromne spustoszenie. Najgorzej sytuacja przedstawia się na północy kraju, gdzie silny wiatr niszczy budynki, łamie drzewa i zrywa linie energetyczne. Niebezpieczny żywioł pozbawił prądu ponad 30 tys. osób.
Ogromne wichury w Polsce
Od poniedziałku przez Polskę przechodzą wichury , które stanowią ogromne zagrożenie dla mieszkańców. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Najgorzej było na północy kraju, gdzie obowiązywały pomarańczowe alarmy meteorologiczne - tam wiatr osiąga prędkość nawet 100 km/h.
Rekomenduje się ograniczenie pobytu na terenie otwartym, dość silny wiatr w całym kraju stanowić może zagrożenie dla życia lub zdrowia. Warto sprawdzać aktualne komunikaty i ostrzeżenia meteorologiczne. Na terenie otwartym w czasie porywistego wiatru należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w pobliżu drzew i innych wysokich obiektów - apelował IMGW.
Strażacy interweniowali ponad 3,5 tys. razy
Komenda Główna Państwowej Straż Pożarna podała w mediach społecznościowych, że w poniedziałek, 16 grudnia, z powodu silnego, porywistego wiatru strażacy interweniowali aż 3555 razy. Najwięcej interwencji przeprowadzili w województwach: mazowieckim (678), pomorskim (633), warmińsko-mazurskim (626) i podlaskim (455).
ZOBACZ: Zostali wezwani do śmiertelnego wypadku. Gdy zobaczyli kto jest ofiarą, mogli tylko zapłakać
Zgłoszenia miały związek przede wszystkim z powalonymi drzewami na drogi i prywatne posesje. Część z nich (130) dotyczyła także uszkodzeń budynków mieszkalnych i gospodarczych. Niestety nie obyło się też bez poszkodowanych. W Kobylinie (woj. warmińsko-mazurskie) drzewo spadło na samochód raniąc kierowcę.
Ponad 30 tys. osób bez prądu
Niebezpieczny żywioł spowodował także masowe przerwy w dostawie prądu na północy kraju. W poniedziałek z brakiem zasilania zmagało się aż 32 tys. osób w województwach pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim.
Największą awarię zanotował oddział w Gdańsku - 16 tys. przypadków. Niewiele mniej było w olsztyńskim - 11 tys. W wyniku wichur awarie objęły również około tysiąca stacji transformatorowych. Obecnie trwają pracę nad usuwaniem usterek. “W ciągu dnia w terenie pracowały 104 brygady elektromonterskie oraz 94 auta pogotowia energetycznego” - przekazała rzeczniczka Energa Operator Beata Ostrowska.
Poważna sytuacja pogodowa zmusiła władze miast do podjęcia konkretnych kroków. Przykładem jest chociażby Gryfino (woj. zachodniopomorskie), gdzie zamknięto do odwołania cmentarz komunalny. Podobną decyzję podjął również gdański magistrat.
W związku z silnymi podmuchami wiatru, do odwołania zamknięte będą: cmentarze komunalne, Park Oliwski, zoo oraz molo w Brzeźnie! Jeśli przebywacie poza domem, to prosimy o zachowanie ostrożności - poinformował urząd miasta w Gdańsku.