Goniec.pl
Dane ukradzione z Facebooka mogą posłużyć do włamań na konta bankowe

Pixabay/Firmbee

Skradzione dane z Facebooka mogą posłużyć do włamań na konta bankowe

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Dane ponad dwóch milionów użytkowników zostały wykradzione z portalu Facebook. Rzecznik Finansowy uważa, że mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców do włamań na konta bankowe. Oferta sprzedaży informacji pojawiła się ju

Facebook jest obecnie najpopularniejszym medium społecznościowym na świecie. W kilka lat portal stał się liderem rynku i wykupił wiele popularnych aplikacji. Korzysta z niego 2,4 miliarda użytkowników. Niestety, w minionych dniach doszło do poważnego przestępstwa, na skutek czego ukradziono dane ponad dwóch milionów obywateli naszego kraju.

Dane ukradzione z Facebooka mogą posłużyć do włamań na konta bankowe

Rzecznik Finansowy ostrzega, że informacje, które trafiły w ręce przestępców, mogą posłużyć jako narzędzie do kradzieży tożsamości lub przełamania innych zabezpieczeń. W bazie ukradzionych danych znajdują się między innymi imiona, nazwiska, numery telefonów, adresy, udostępnione lokalizacje, daty urodzenia, biografie, statusy związków i adresy e-mail.

- Tak duża baza informacji może posłużyć przestępcom do ataków z wykorzystaniem socjotechnik lub prób włamań na inne profile, lub konta, w tym konta bankowe - ostrzega ekspert.

Specjalista rekomenduje podjęcie zdecydowanych kroków w kwestii wytworzenia nawyku ochrony danych osobowych. Zaleca również stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec telefonów, wiadomości e-mail i SMS od nieznanych nadawców, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie służące do oszustw lub kradzieży.

Rzecznik Finansowy alarmuje, że wyciek danych może pozwolić przestępcom na podszywanie się pod organizacje oraz banki, w których Polacy mają swoje rachunki. Użytkownicy bankowości elektronicznej powinni zadbać przede wszystkim o włączenie weryfikacji dwuetapowej.

- Dążąc do minimalizacji wystąpienia tego ryzyka, warto sprawdzić, czy korzystamy w banku z silnego uwierzytelniania dla wszelkich możliwych rodzajów czynności - wskazał ekspert.

Jedną z najpopularniejszych form ataku są wiadomości nakłaniające do zaktualizowania poufnych danych. Ostatnio popularne stały się także SMS przypominające te wysyłane przez firmy kurierskie. Oszuści proszą najczęściej o drobną dopłatę do zamówionego towaru.

Cyberprzestępcy nierzadko podszywają się także pod komorników, firmy energetyczne lub urzędników. Wiadomości zawierają hiperłącza internetowe kierujące do fałszywych bramek płatności bądź nieautoryzowanego sklepu z niebezpiecznymi aplikacjami mobilnymi.

W przypadku odnotowania wystąpienia nieautoryzowanej transakcji płatniczej należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem oraz najbliższym komisariatem policji. Konieczne będzie również złożenie odpowiedniego wniosku o zwrot środków.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ministerstwo Zdrowia: największa liczba zgonów w jednym raporcie od początku pandemii

  • Mama pana młodego zobaczyła pannę młodą. Rozpoznała w niej własną córkę

  • Nie żyje Łukasz Góral

Źródło: Motorsport.com; motocaina.pl

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Zachodniopomorskie: W pensjonacie znaleziono zwłoki 40-latka. Prawdopodobnie doszło do zbrodni

Czytaj więcej >
sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >