Goniec.pl
IMAGO/Winfried Mausolf/Imago Stock and People/East News & Facebook/Lubuscy Łowcy Burz - Janusz Fąfara

IMAGO/Winfried Mausolf/Imago Stock and People/East News & Facebook/Lubuscy Łowcy Burz - Janusz Fąfara

Skażenie Odry. Pokazano przejmujące zdjęcia znad rzeki. Brzegi są pełne martwych ryb

14 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Skażenia Odry sygnalizowano już przed ponad dwoma tygodniami. Rząd sprawą zajął się kilka dni temu, jednocześnie odwracając uwagę od tego, co dzieje się w rzece, przypominając o awarii Czajki. Tymczasem na naszych oczach dzieje się ekologiczna katastrofa. Dolnośląskie brzegi Odry pełne są martwych ryb.

Dramatyczne fotografie spływają do mediów z terenów nadodrzańskich. Niektórzy ekolodzy i znawcy pokazują nawet nagrania, wymieniając gatunki, które odnaleźli na brzegu. Każda zatruta ryba może potem zatruć nie tylko inne ryby, ale również zwierzęta, szczególnie te, które zdecydują się ją spożyć.

Śnięte ryby w Nerze. RCB rozesłało alert do mieszkańców woj. łódzkiego

Śnięte ryby w Nerze. RCB rozesłało alert do mieszkańców woj. łódzkiego

CZYTAJ DALEJ

Skażenie Odry. Pokazano przejmujące zdjęcia, brzegi pełne martwych ryb. To katastrofa ekologiczna

Polscy urzędnicy wciąż nie do końca wiedzą, co zrobić z zatruciem Odry. Jak na razie wygląda na to, że rząd przekrzykuje się ze stroną niemiecką co do tego, co właściwie zalega w wodach drugiej co do wielkości polskiej rzeki, zamiast natychmiast reagować na kwestie związane z prawodawstwem oraz poszukiwaniem winnych tej tragedii.

Jednocześnie bardzo istotne byłoby znalezienie rozwiązania, które pozwoliłoby uniknąć tragedii ekologicznej, która dzieje się na naszych oczach. To kwestia nie tylko martwych kleni, leszczy i płoci czy nawet bocianów i bielików, ale zatrucia gleby wzdłuż rzeki na najbliższe kilkanaście, jeśli nie nawet kilkadziesiąt lat.

Naszym oczom wciąż ukazują się takie obrazki jak ten z Krajnika Dolnego w województwie zachodniopomorskim. Na brzegu widać, jak roi się od martwych ryb, które jeszcze do niedawna spokojnie pływały w odrzańskich wodach.

Wyławianie tych ryb jest niebezpieczne dla ludzi - wolontariusze donosili, że nawet z odpowiednią ochroną rąk, dzięki której nie dochodziło do poparzeń, wielu z nich miało reakcje alergiczne, problemy z oddychaniem i zapalenie spojówek.

- Odra umiera i skutki będziemy odczuwać przez dziesiątki lat - pisała jedna z komentujących na profilu Lubuscy Łowcy Burz, które wstawiło zdjęcia z Krajnika Dolnego.

- Lekkomyślność niedorozwiniętych ludzi na wysokich stanowiskach, teraz Odra lata będzie rzeką widmo, zanim powróci do pierwotnego stanu ilością ryb i innych organizmów - pisał inny wzburzony komentujący.

- To jest też intelektualna katastrofa! Do dziś nie wiadomo, jaki związek chemiczny spowodował taką katastrofę a mamy służby cywilne, wojska chemiczne, uniwersytetu... I tylko politycy teraz głos zabierają?! Chcemy rzetelnej informacji, a nie bełkotu - dodała inna.

Pytanie, czy w związku z tym polski rząd zacznie działać szybciej ws. wyjaśniania przyczyn tragedii. Milion złotych dla osoby, która wskaże winnego wydaje się być kwotą wysoką, ale to wciąż nie jest wymierne działanie mające pomóc samej rzece.

Jak na razie wiadomo jedynie, że takich zdjęć jak te z Krajnika będziemy widzieć coraz więcej, a przyroda w Odrze zamrze w ogóle na kolejne lata. Możemy też spodziewać się, że prócz wolontariuszy nikt z tym nic nie zrobi po polskiej stronie, a wszyscy będą jedynie wzruszać ramionami.

fot. Goniec.pl

Gwiazda "Potopu", "Lalki" i "13 posterunku" umarła przez śmiertelną chorobę. Widok jej grobu powoduje łzy

Małgorzata Braunek – gwiazda „Potopu”, „Lalki” i „Domu nad rozlewiskiem”. Zmarła w wieku 67 lat, ale do dziś podziwiamy jej aktorskie dziedzictwo. W trakcie swojej kariery wzbudzała spore kontrowersje. Jak wygląda jej grób? Z jakich ról ją zapamiętamy? Wspominamy największe role Małgorzaty Braunek.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >