Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Sanatoria zdrożeją? Kiepskie informacje dla seniorów, reforma może mieć dla nich skutek uboczny
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 28.10.2022 16:57

Sanatoria zdrożeją? Kiepskie informacje dla seniorów, reforma może mieć dla nich skutek uboczny

seniorzy nfz sanatorium
Unsplash/Christian Bowen

NFZ informuje, że seniorzy niedługo zapłacą więcej za pobyty lecznicze w sanatoriach. Okazało się, że fundusz wymienił niektóre ponoszone przez siebie opłaty i teraz, choć sanatoryjni bywalcy nie będą musieli płacić wielkich kwot za niektóre zabiegi, to z pewnością z ich portfeli znikną cenne złotówki po tym, jak uwolnione zostaną ceny wyżywienia i noclegów. Na co się szykować?

NFZ: Seniorzy zapłacą więcej za pobyty w sanatoriach

Nie dla wszystkich seniorów "Sanatorium Miłości" czy "wczasy w tych góralskich lasach". Wielu będzie musiało zrezygnować z pobytów w placówkach NFZ lub znacząco je ograniczyć - nadchodzą nowe zasady finansowania leczenia w tych urokliwych miejscach przez NFZ.

Już od jakiegoś czasu pobyty, nawet te organizowane przez Fundusz, były w części płatne. W kwocie od 300 do 900 zł znajdowało się zakwaterowanie osoby jadącej na turnus. Wszystko zależało od tego, jakie warunki panują w wybranym sanatorium.

NFZ ma nowe plany i związane są one z finansowaniem większej liczby zabiegów niż dotychczas, co pozwoli wielu pacjentom na lepszą jakość leczenia na miejscu. Jest to jednak również powiązane z uwolnieniem cen wyżywienia i zamieszkania. Sanatoria stosować będą mogły swoje cenniki, a klienci zostaną zmuszeni do wyłożenia większej ilości pieniędzy.

NFZ: ograniczenia i dodatki dla seniorów

Fundusz planuje również ograniczenia i dodatki dla seniorów. Ci 70+ być może będą mogli skorzystać z dopłaty w wysokości 300-400 zł na wyjazd. Nie jest to porażająca kwota, ale zawsze to pomoc dla osób, które chciałyby spędzić spokojnie czas na turnusie.

Jednocześnie wiadomo też, że choć ograniczenie związane z wyborem miejsca leczenia będzie mniejsze, to wciąż pozostanie kwestia zawężenia jedynie do tych placówek, które są związane z danymi problemami zdrowotnymi. W ten sposób pacjenci będą trafiali jedynie do miejsc, które rzeczywiście przysłużą im się zdrowotnie.

To ostatnie pobyty na starych zasadach. Niektórzy za wybór konkretnego ośrodka w konkretnej porze roku zapłacą rzeczywiście krocie. Z drugiej strony pomoże to wyważyć lepiej kwestie żywienia pacjentów - jak na razie skromne 10 zł na posiłek, które oferuje NFZ z pewnością nie wypełnia żołądków kuracjuszy.

Czy ich liczba jednak znacząco spadnie? Może się okazać, że tak - dla wielu bariery finansowe związane z pobytami w takich miejscach okażą się już zbyt duże. NFZ może za to jedynie skorzystać. Warto próbować dostać się do sanatorium nim w życie wejdzie nowelizacja ustawy.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Super Express

Tagi: